Agrese USA proti Íránu vyprovokovala útok teroristů v Sýrii proti SAA. Pompeo: USA uvažovaly o preventivním úderu na atomové objekty v Íránu


Anna Orlová
18. 1. 2020 rueconomics
Alexej Špak rueconomics
Syrská armáda v předvečer obnovila vojenskou operaci proti teroristům, kteří okupovali idlibskou zónu deeskalace. Expert na Blízký východ Mais Kurbanov je přesvědčený, že útok radikálních islamistů na vojáky vyprovokovala agrese USA proti Íránu. Jde o to, že teroristé mnohdy porušovali režim příměří a ostřelovali jak civilisty, tak i vojáky, připomněl Kurbanov. Syrský lídr disponuje všemi pravomocemi k tomu, aby likvidoval na svém území ozbrojené formace.

Neponechal stranou Kurbanov ani spojení USA s teroristy. Podle jeho vyjádření vyprovokoval agresivní postup Američanů proti Íránu útok radikálních islamistů na Syrskou arabskou armádu (SAA).

Vztahy mezi Teheránem a Washingtonem se zostřily poté, co v noci na 3. ledna americké vzdušné síly provedly zvláštní operaci na odstranění nepohodlného íránského generála Kásima Sulejmáního. Jako odvetnou reakci vypustila íránská strana po uplynutí pěti dnů na základny USA v Iráku několik raket. …

Nyní ale Bílý dům vyzbrojuje teroristy na celém Blízkém východě, aby zabránil vůdcům arabských zemí uchovat stabilitu v regionu. Nicméně díky úsilí Ruska, Sýrie, Íránu a, v nejbližší době, dokonce Turecka, se podaří snížit stupeň napětí, uzavřel expert.

Pompeo: USA uvažovaly o preventivním úderu na atomové objekty v Íránu

V administrativě USA se uvažovalo o možnosti zasazení preventivního úderu na atomové objekty Íránu, prohlásil ministr zahraničí USA Mike Pompeo ve vysílání Hugh Hewitt Radio Show.

Podle jeho vyjádření se toto opatření projednávalo, aby se neumožnilo Teheránu vyrobit jaderné zbraně. Mike Pompeo rovněž připomněl slova prezidenta USA Donalda Trumpa o tom, že Írán “nikdy nebude mít jaderné zbraně”, a dodal, že Washington udělá všechno potřebné, aby toto prohlášení garantoval.

Dříve náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Íránu prohlásil, že konflikty na Blízkém východě po odchodu USA ustanou.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová