Kdo podrazil Trumpa?

Bouřlivé demonstrace v Íránu za zavražděného generála
Kásima Sulejmaního

St. Hroch
6.1.2020  Outsidermedia

Je zajímavé, že se události č. 1 posledních dní – zabití elitního generála a velitele tajné služby íránských Stráží islámské revoluce Sulejmáního Američany věnuje v oficiálních médiích tak málo kvalifikované pozornosti, jeho zprávy jsou informační a stejného střihu přesto, že incident může být roznětkou rozsáhlého vojenského konfliktu nejen na Blízkém Východě… Proto jsem si dovolil předložit vám pár názorů na tuto nebezpečnou událost z ruské strany…

Otázku uvedenou v titulku si položil v telefonickém rozhovoru pro stanici „Deň TV“ prezident centra strategických výzkumů „Rusko-islámský svět“ Šamil Sultanov. Ten dále řekl, že:

Sulejmaní ve funkci zastávané posledních 7 až 8 let vykonával různá tajná poslání pro iránského prezidenta, mj. vedl boj proti teroristům v Sýrii. V této souvislosti se sblížil s ruským prezidentem Putinem, který si ho velmi vážil a několikrát se spolu setkali.

Sulejmání hrál velmi významnou roli při vytváření syrské domobrany a restrukturalizaci hnutí Hizballáh, a dále při vytváření podobné lidové domobrany v Iráku a Jemenu, jejíž jednotky plnily různé úkoly mimo armádní struktury.

Sulejmání modeloval celý tento směr a plnil funkci nejen vojenskou, ale i politickou, znal nejintimnější tajemství civilního i náboženského vedení Iránu. V podstatné části se právě kvůli Sulejmánímu v posledních 7 až 8 letech Američanům nepodařilo zlomit situaci na Blízkém Východě ve svůj prospěch, zejména po tzv. „Arabském jaru“. Proto tam byl pro USA nepřítelem č. 1. Označili ho za mučedníka, a chci zdůraznit, že on byl skutečným „šahídem“, on už několik měsíců věděl, že ho zabijí. Dosud ze všech atentátů zázračně vyvázl a prohlašoval, že šahídové mají stále v patách smrt a jako muslimové se musí umět postavit smrti tváří v tvář.

Bez Kásima Sulejmáního se neobešla žádná porada, či konference k problematice Blízkého Východu. V poslední době hrál významnou roli při vytlačování Američanů z regionu, a tady je třeba vývoj událostí sledovat velmi pozorně. Bezprostředně po útoku dronů (zasáhly bezprostředně poté, co Sulejmání s doprovodem vystoupil na Baghdádském letišti z letadla), následovalo prohlášení Pentagonu o útoku. Zajímavé je, že obvykle Pentagon tak rychle nereaguje. Prohlášení navíc obzvlášť zdůrazňovalo, že rozkaz vydal osobně Trump. A to je velmi podstatné, protože Američané dobře vědí, že Íránci vytvořili určitý systém sledování amerických základen na Blízkém Východě, a mají je v hledáčku. Takže, pokud Iránci podniknou odvetná opatření, nebude vina na vojácích, ale na prezidentovi, na nějž padne vina za smrt stovek amerických vojáků.

(Mimochodem, zcela příznačná byla i blesková reakce Demokratů, konkrétně Bidena, kteří upozornili na možnost odvetných íránských operací s tím, že prezident zbytečně vystavil Američany riziku – pozn.překl.).

Mohu se mýlit, ale z řady důvodů mám pocit, že tak převádějí střelku na prezidenta Trumpa. Nerad bych spěchal se závěry, ale druhý moment: Musí být přece k dispozici fakta, ne? Vystoupil íránský ministr zahraničí Sálehí a řekl velmi zajímavou věc, totiž že jde o velmi hloupou eskalaci a pokud Američané chtějí události eskalovat, tak proč postupovali právě tak. Zabili člověka, patřícího do top 10 ve vedení země, takže pokud Íránci nechtějí ztratit tvář, musí provést něco podobného ve vztahu k Američanům. Pokud by začala jednání, pak od Američanů budou požadovat obrovské kontribuce.
A ještě něco: Íránské vedení je pomyslně rozděleno na dvě skupiny, na konzervativce (superpatrioty) a kvaziliberály přístupné jednáním se Západem. Zabitím Sulejmáního, který patřil k prvnímu křídlu, výrazně posílili konzervativci, mezi které patří vojáci a představitelé dalších silových institucí. A právě na toto prohlášení následovala ozvěna z Pentagonu, že – „…nikoli my – ale Trump“.

Co bude dál? Biden řekl, že na to Íránci bezpochyby odpoví. To je jasné každému politikovi, nejen členovi „Deep State“ – ale podle Demokratů je prý prezident o záměru s útokem neinformoval, a tím porušil zákon. Demokraté tak směřují k další eskalaci, protože dojde-li k válce, obviní Trumpa ze zatažení Ameriky do války a posílí tak naděje na impeachment.

V Íránu byl vyhlášen třídenní smutek, nedomnívám se, že by během těch tří dnů k něčemu došlo. Nicméně, Američané se střelili do vlastní nohy a Íránu se otevírají velké možnosti k zahájení nové hry, která pro Trumpa a americkou administrativu nedopadne dobře, dodává Sultanov.

Osobně se domnívám, spolu se Sultanovem, že záležitost má jiné pozadí, než jaké se veřejnosti předkládá. Nikoli náhodou také přední ruský televizní moderátor Vladimír Solovjov položil velmi nepříjemnou otázku: Který soud odsoudil generála k smrti? A pokračoval, že už se není třeba vzrušovat otázkou legitimity trestu smrti… Přitom Západ ztratil jakékoli morální právo poučovat Rusko. Kolonie se vůbec nestaly záležitostí minulosti stejně, jako se neobjevily skutečně rovnoprávné země, které jsou členy mezinárodních organizací, dodal moderátor. Na svém Telegram-kanálu Solovjov napsal:

„Představte si na chvíli, že raketový útok byl proveden na cíl blízko letiště v Berlíně a provedl ho ruský bojový dron. Byl zlikvidován známý terorista, mezinárodně hledaný za zločiny s velkými lidskými oběťmi. Co by vypuklo? Správně. Otevřela by se báň nebeská: Vykázali by naše diplomaty ze všech zemí NATO. Svolali by mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, uvalili by sankce a svět by stanul na prahu války“…

Dále, jistě ne náhodou, televizní stanice „Cargad.tv“ vrátila do oběhu dva roky starou historku kolem 27. ledna 2017 nepřijatého Putinova telefonátu Trumpovi, kterému prostě o Putinově žádosti o rozhovor neřekli…viz ZDE.

Možná, že vyvolám některé výkřiky nevole i vole, když se dopustím názoru, že v celé té záležitosti cosi smrdí. Když začalo „Grétino“ zelené šílenství, připadlo mi, že je to jen jakási kouřová clona, že jsme tlačeni stále víc do jakési falešné, virtuální reality, a že se za tím vším skrývá cosi většího a hrozivějšího. Po staletí finančními kruhy budovaný kartový domeček se hroutí, hospodářství v celém světě a především v Americe se řítí do těžké krize. „Pánům peněz“, jak tyto vysoké finanční kruhy označuje profesor Katasonov, jde skutečně o vše. A tito nelidé už po staletí tradičně znají jedinou, pro sebe výhodnou cestu, a tou je… válka. To není konspirační teorie, ale děsivá skutečnost. A Írán není nějaká Grenada…