Kontrola médií: USA zafinancují syrská média, aby jejich prostřednictvím čelily Rusku

Alexandr Nikitin, resp. Julie Gurejevová, Anna Lušniková
2. 1. 2019 rueconomics resp. russian (část)
Ministerstvo zahraničí USA se chystá vyčlenit 35 mil. dolarů pro tak zvaná nezávislá syrská média, aby se jejich prostřednictvím čelilo “propagandě”, kterou údajně šíří Rusko a oficiální syrská vláda. Washington je přesvědčen, že Moskva a Damašek brání západní koalici stabilizovat situaci na severovýchodě SAR, a doufá, že přivede vládu k odpovědnosti za “zločiny”.


Američtí analytici tvrdí, že prostředí médií je v Sýrii polarizováno a rozděleno mezi stoupence režimu a opozice, a také mezi kurdská a arabská média. Propagandistické snahy extremistů a “systematické dezinformace ” ze strany režimu Bašára Asada a také jeho spojenců Ruska a Íránu zkreslují vnímání konfliktu, brání boji s terorismem a zabezpečení mírového politického procesu.

Právě proto je nutno upevnit potenciál “nezávislých” syrských médií, uvádí RT pozici ministerstva zahraničí USA.

Experti se domnívají, že USA používají “měkkou sílu” pro podporování chaosu na Blízkém Východě a kontroly energetických zdrojů. Vyčleněné peníze určitě půjdou na vytvoření dalších fejků (mezinárodních dezinformací, pozn. překl.), výhodných pro Západ.

Rozkolísané informace

V rámci grantu se ministerstvo zahraničí USA chystá podporovat vydávání zpráv a materiálů k současným událostem a na určená témata, včetně protiakcí vůči ruským a íránským dezinformacím”, provádění žurnalistického vyšetřování, vytváření programů o náboženských a etnických menšinách.

Syřané potřebují mít přístup k vyváženým zdrojům informací, aby efektivně napomáhali stabilitě a míru v SAR, zdůrazňuje se v dokumentu.

Jak dokument tvrdí, “i když se v některých částech regionu represivní vliv syrského režimu a DAEŠ změnil na příznivější prostředí pro média, nezávislá žurnalistika se teprve začíná objevovat a omezení pro sdělovací prostředky je zachováváno”.

“V dalších oblastech na severovýchodě Sýrie si síly, podporované režimem, Ruskem a Tureckem, již zajistily svou přítomnost, což nutí k obavám o schopnosti nezávislých médií pracovat otevřeně a v bezpečných podmínkách”, pokračují specialisté ministerstva zahraničí USA.

Tvrdí také, že Moskva a Damašek vedou vojenské operace v Idlibu proti opozici, i když toto území bylo vymezeno jako demilitarizovaná zóna.

Je třeba připomenout, že 17. prosince napadli teroristé vojáky syrské armády v provincii Idlib. Napadení a pokusy zorganizovat útok a protrhnout obranu vládních ozbrojených sil teroristy pokračovaly i v následujících dnech. Právě v reakci na tyto akce Ozbrojené síly SAR 19. prosince zahájily útok na Idlib a osvobodily desítky obcí na jihovýchodě provincie.

Jak Rusko, tak i Sýrie se snaží nepřipustit pokusy o změnění oblasti Idlibu na trvalé útočiště teroristů. Tato pozice ještě jednou byl oznámena 2. prosince během setkání hlavy SAR Bašára Asada a zvláštního představitele prezidenta RF pro syrské urovnání Alexandra Lavrentěva.

Mimochodem, poté, co Moskva “zahájila aktivní akce na podporu legitimní vlády v Damašku, bylo téměř 90% území osvobozeno od teroristů”, konstatoval v listopadu prezident RF Vladimír Putin.

Ministerstvo obrany RF zase oznámilo, že Washington a jeho spojenci šíří lživé zprávy o dění v SAR a záměrně udržují ohniska napětí.

“Syrská vláda provádí mimořádnou práci pro zavedení mírového života v zemi. Profilové struktury OSN uznaly soulad vytvořených životních podmínek vracejících se občanů s mezinárodními humanitárními normami. Nicméně USA a jejich spojenci nadále dezinformují světové společenství o situaci v SAR”, poznamenalo ministerstvo.

Jak vysvětlil expert Centra pro výzkum problémů bezpečnosti RAN Konstantin Blochin, Washington usiluje o rozkol syrské společnosti, proto tedy staví Moskvu a Damašek do negativního světla.

“Je zřejmé, že USA se snaží démonizovat Rusko a Sýrii, aby znovu rozeštvaly všechny skupiny obyvatelstva v arabské republice a aby zabránily poválečnému uspořádání země. Vždyť RF, kromě jiného, zdařile vystupuje v roli moderátora a daří se jí urovnat konflikty, s nimiž se dříve nedokázaly vypořádat syrské úřady”, komentoval Blochin.

Boj o ropu

Ministerstvo zahraničí USA poskytuje finanční a technickou podporu “nezávislým” syrským médiím od roku 2012. Tyto organizace jsou schopny obsáhnout převážnou většinu auditoria republiky, je uvedeno v popisu grantu. Podle údajů průzkumu, provedeného v lednu letošního roku, 84% respondentů z opozičních oblastí dostává informace minimálně z jednoho zdroje, podporovaného vládou Spojených států.

“Syrská partnerská média společně produkují a vysílají přibližně 100 hodin denně; Ministerstvo zahraničních věcí USA nepřetržitě a aktivně podporuje nezávislá média a bojuje s dezinformacemi”, je zdůrazněno v dokumentu.

Washington sponzoruje i další programy v SAR. Letos bylo například vyčleněno 40 milionů dolarů na reformování syrského soudního systému. Dalších 75 milionů dolarů se předpokládalo vynaložit na podporu místních orgánů moci a občanské společnosti.

USA bojují o ropné zdroje na Blízkém Východě a možnost je kontrolovat, domnívá se Konstantin Blochin. Podle jeho vyjádření se Washington pokoušel rozehrát kartu s Kurdy, rozeštvat Ankaru s Damaškem a Moskvou, ale nic se nepodařilo. Proto se nyní rozhodl působit komplexně a systémově.

“Tomu se říká “měkká síla”. Státy se nechystají zříci se sesazení Asada a dalšího vytváření chaosu na Blízkém Východě. Budou se snažit diskreditovat legitimního syrského lídra a Rusko. Je pro ně důležité ukázat, že snahy Moskvy jsou škodlivé a nehumánní a že americká přítomnost v SAR byla mnohem užitečnější”, poznamenal politolog Oleg Matvejčev.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová