Kosačov o významu plynovodu Turecký proud, jehož spuštění se zúčastnili prezidenti Ruska Vladimír Putin a Turecka Redžep Tajip Erdogan a také prezident Srbska Alexandr Vučič a ministerský předseda Bulharska Bojko Borisov

Alexandr Nikitin
10. 1. 2019 rueconomics
Kiril Goršenin russian
Předseda výboru Rady federace RF pro mezinárodní záležitosti Konstantin Kosačov během rozhovoru s RT komentoval oficiální spuštění plynovodu Turecký proud. “Je těžké docenit význam tohoto projektu. To hlavní je, že to je ještě jedna trasa, který umožní diverzifikovat varianty dodávek ruského paliva do zahraničí, včetně Evropy. Viděli jsme, jak se naši nepřátelé postupně důsledně pokoušeli vytvářet problémy tomuto projektu diverzifikace tras… 


O to je důležitější, že Turecký proud zafungoval v plném rozsahu”, prohlásil Kosačov.

Přitom poukázal na to, že spuštění plynovodu ukazuje celému světu, že Rusko nepoužívá své energetické zdroje v politických cílech.

“Je to faktor zajištění energetické bezpečnosti v Evropě a je to názorná ukázka toho, že Rusko nevyužívalo, nevyužívá a nehodlá využívat energetiku jako politickou zbraň. Pro nás je každý takový plynovod, který je vybudován směrem k zahraničním partnerům, investice, záruka, která musí fungovat”, dodal senátor.

Spuštění Tureckého proudu je podle jeho vyjádření pro Rusko důležité jako platforma pro rozvoj vzájemně výhodných partnerských vztahů s Tureckem.

“Dokázali jsme se domluvit, začít, pokračovat a ukončit tento projekt právě s Tureckem. Je to pro Rusko velmi důležitý partner: země, která je v NATO, polohuje se jako země, která je ve spojeneckých vztazích se Západem, ale, nicméně, to je země, která důsledně demonstruje nezávislou zahraniční politiku”, uzavřel Kosačov.

Dříve se v Istanbulu konal obřad spuštění plynovodu Turecký proud za účasti prezidentů Ruska a Turecka Vladimíra Putina a Redžepa Tajipa Erdogana.

Z ruské strany se události zúčastnili také ministr energetiky Alexandr Novak a hlava Gazpromu Alexej Miller.

Mimo to byli přítomni prezident Srbska Alexandr Vučič a ministerský předseda Bulharska Bojko Borisov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová