“Ukrajinský fašista a profesionální agent Hitlera”: ministerstvo zahraničí Ruska zhodnotilo archivní dokument CIA o Banderovi

Roman Šimajev, Anastázie Rumjancevová
28. 1. 2020    russian
Moskva mnohokrát prohlašovala, že hrdinou současné Ukrajiny je profesionální agent Hitlera, nacista a válečný zločinec. Tak oficiální zástupkyně ministerstva zahraničí Ruska Marie Zacharová okomentovala archivní dokument CIA o Stepanu Banderovi. Konkrétně se v něm hovoří o zavraždění “pěti tisíc Ukrajinců, 15 tisíc Židů a několika tisíc Poláků” příznivci pohlavára OUN-UPA v létě roku 1941. Dříve byl Kyjev podroben kritice ze strany Izraele a Polska v souvislosti s oslavováním zakladatelů ukrajinského nacionalismu.


Hrdinou současné Ukrajiny je profesionální agent Hitlera, nacista a válečný zločinec. O tom na svém Facebooku napsala oficiální zástupkyně ministerstva zahraničí Ruska Marie Zacharová, když komentovala oznámení médií o odtajněných informacích o vůdci OUN-UPA Stepanu Banderovi.

“Kolikrát jsme o tom hovořili před publikací těchto materiálů, a kolikrát cynicky a nestydatě ukrajinští činitelé popírali zřejmé! Co ještě se musí na planetě Země stát, aby si lidé přestali tropit posměch z historie, památky předků, zdravého rozumu?”, napsala Zacharová na Facebooku.

Dříve televizní kanál Zvezda informoval o zveřejněném archivním dokumentu Ústřední zpravodajské služby USA, na němž je poznámka “Pro služební potřebu”. Na internetové stránce CIA zveřejněný materiál je článkem “Stepan Bandera a ukrajinský stát v roce 1941” z roku 1951 z emigrantského časopisu menševiků Socialistický věstník, který vycházel v letech 1921 -1965.

“30. června 1941 ukrajinský fašista a profesionální agent Hitlera Stepan Bandera (agenturní přezdívka Konsul-2) vyhlásil ve Lvově obnovení Ukrajinského státu na západní Ukrajině. Téhož dne byla zformována tak zvaná státní vláda v čele se zástupcem Bandery Jaroslavem Stecko jako premiérem”, uvádí se v dokumentu.

V článku je uvedeno, že za pět týdnů “krátké a neslavné” existence Ukrajinského státu Bandery bylo zlikvidováno “pět tisíc Ukrajinců, 15 tisíc Židů a několik tisíc Poláků”. V srpnu roku 1941 bylo ve Lvově oznámeno zahrnutí západní Ukrajiny (jako teritoriálního útvaru s názvem Distrikt Galicija) do struktury Generálního gouvernementu (státního útvaru, vytvořeného na území okupovaného Polska). Tehdy se na Ukrajině začal zavádět “nový řád”, blízký hitlerovskému, vysvětluje se v článku.

“To je stručná historie nedlouhého pobytu Bandery u moci, kterou se jeho následovníci, kteří se spoléhají na lidskou zapomnětlivost, nyní pokoušejí představit jako slavnou a hrdinnou epizodu boje za osvobození Ukrajiny. Bylo by lepší, zejména pro stoupence svobodné Ukrajiny, setřít z historie jejich hnutí tohoto stoupence hitlerovců a tuto hanebnou fašistickou epizodu, která nepřinesla zemi nic, kromě ostudy a hoře”, konstatuje se v článku.

Poznamenejme, že 17. ledna 2017 CIA vyložila v otevřeném přístupu více než 12 milionů stran archivních dokumentů, které byly odtajněny v letech 2004 – 2006 v souladu s americkým zákonem “O odhalování nacistických vojenských zločinců”.

Ruské úřady mnohokrát poukazovaly na vychvalování přisluhovačů nacistů na Ukrajině, nicméně na Západě to nevyvolává zájem, prohlásil RT politolog Ivan Mezjucho.

“Tyto informace jsou veřejným tajemstvím, jsou to absolutně známá fakta. Ruská federace mnohokrát předkládala dokument o kolaborantství banderovců”, podotkl.

Podle názoru politologa Jurije Svetova musí tyto údaje sehrát “určitou úlohu” ve sporech, které vznikly kolem těch, z nichž “dnešní Ukrajina dělá hrdiny”.

“Co byl Bandera zač, to nebylo tajemstvím ani pro jednoho z prezidentů USA, ale byl to situační spojenec, proto jej používali. Je to neslýchaná situace, když Juščenko in memoriam přisvojil Banderovi titul Hrdiny Ukrajiny”, zdůraznil Svetov.

Stojí za to poznamenat, že mezi dříve zveřejněnými archivními dokumenty CIA jsou informace, které dokazují, že americké zvláštní služby po skončení druhé světové války sponzorovaly OUN pro odpor proti sovětským úřadům.

Na Ukrajině se i nadále oslavují lídři ukrajinského nacionalistického hnutí z dob Velké vlastenecké války, takoví jako Bandera, Andrej Melnik, Roman Šuchevič a jejich nohsledi, kteří kolaborovali s nacistickým Německem. V roce 2020 Ministerstvo mládeže a sportu Ukrajiny vyčlení 9 mil. hřiven (375 tisíc dolarů.) na “projekty nacionální a patriotické výchovy”. Převážně tyto prostředky zamíří k různým organizacím na provedení akcí na zvěčnění paměti OUN-UPA.

A také se 1. ledna v řadě ukrajinských měst, včetně Kyjeva, konaly pochodňové průvody na počest 111. výročí narození Stepana Bandery.

Tuto událost podrobili kritice velvyslanci Izraele a Polska. V odpovědi na to tisková mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Kateřina Zelenková prohlásila, že “každý národ a každý stát samostatně určuje a oslavuje své hrdiny”.

Později rezort zahraniční politiky Izraele odsoudil oslavování za vraždy Židů na Ukrajině ty, kteří jsou za to odpovědní.

“Paměť o holocaustu a boj proti antisemitismu, včetně oslavování antisemitů a vrahů Židů, není “vnitřním problémem” nějaké země. Naopak, je to prvořadý dluh a povinnost každého izraelského diplomata, který představuje všeobecný morální závazek státu Izraele a jeho četných přátel po celém světě”, bylo uvedeno v prohlášení ministerstva zahraničí židovského státu.

Kromě toho v polovině ledna Národní protiteroristické správa Velké Británie (NCPTN) zařadila zobrazení trojzubce, analogického tomu, co je na erbu Ukrajiny, do “Příručky pro odpor extremismu” pro britské učitele a lékařský personál. Toto rozhodnutí vyvolalo pobouření u Kyjeva. V předvečer policie Spojeného království odstranila trojzubec z příručky po konzultaci s ukrajinskými diplomaty.

“Krajně pravicové skupiny, bohužel, provádějí nezákonné přivlastňování národních symbolů jako části své identity, proto se některé národní vlajky a symboly objevují v našem dokumentu”, bylo vysvětleno v NCPTN.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová