V Praze se demonstrovalo proti ULOUPENÍ KOSOVA Srbsku

V pondělí 17. 2. v Praze na Václavském náměstí
KOSOVO JE SRBSKO

Rudolf Hruboň

19. 2. 2020 NárodníNoviny
Na Václavském náměstí v Praze se jako každoročně demonstrovalo proti uloupení Kosova Srbsku po bombardování bývalé Jugoslávie silami NATO v roce 1999. Mimo jiné se protestu zúčastnil i poslanec Jaroslav Foldyna.Uloupené Kosovo

„Každý rok se zde tradičně scházíme, abychom protestovali proti protiprávnímu uloupení Kosova a Metochije srbskému státu, které proběhlo po agresivním útoku NATO. Kosovo bylo, je a bude srbské! Podobná situace byla i u nás v roce 1938. Kosovo je nefunkční stát, který drží organizovaný zločin, v jehož čele stojí váleční zločinci,“ pronesl v úvodu poklidné demonstrace pořadatel Václav Dvořák. Ten je zároveň dokumentarista a autor filmu Uloupené Kosovo. Právě jeho film, který měl premiéru před dvanácti lety, rozpoutal mezi veřejností poměrně bouřlivou diskuzi, jelikož se kriticky vyjadřuje k západním mocnostem, které se snažily krizi v Kosovu řešit. Hlavně pak síly KFOR, kvůli kterým nepřímo současnou situaci přirovnával k Mnichovskému diktátu.

Demonstrace v Praze za navrácení Kosova Srbsku 

Kosovo bez Albánců

Kvůli tomu, že se ve filmu často objevují velmi brutální záběry, se ho Česká televize původně rozhodla neodvysílat. Dokument byl nakonec odvysílán pouze jedenkrát v rámci komponovaného večera s následnou diskuzí 27. července 2008 na programu ČT2. Film je ale k dispozici na serveru YouTube:

Podobně jako ve filmu, tak i na demonstraci Dvořák zmínil, že v Kosovu původně nežil jediný Albánec. Dnes je tomu právě naopak, když zhruba 88 procent obyvatel tvoří Albánci.

Agresivní útok NATO

Na demonstraci vystoupil také například poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle něho Západ zradil a zlikvidoval srbské Kosovo a prodal ho kosovské mafii. „My Češi jsme si to už prožili, všechno se jen opakuje. Paní Albrightová a její nohsledi pozvali Srby a Albánce do Rambouillet, nepustili tyto dvě delegace ani k sobě, běhali mezi nimi a domlouvali podmínky,“ vzpomněl na vyjednávání Foldyna a dodal: „Jednou z podmínek bylo, že Srbsko bude fakticky okupováno. Mysleli si, že Srbové jako národ si to nechají líbit. Nenechali. Co následovalo? Agrese států NATO. Něco, co poškodilo naše vztahy. Něco, za co se musíme stydět. Byli jsme 12 dní členy NATO a stali se součástí agrese a útoku na tehdejší Jugoslávii, kde zahynulo 2 500 lidí. Zločinci mají toto na svědomí,“ dodal poslanec.

Bombardované srbské město Novi Sad

KSČM navrhne oduznání Kosova

Kolem Kosova je v poslední době rušno také na půdě Poslanecké sněmovny. Komunisté navrhnou ve Sněmovně oduznání Kosova jako státu. „Informoval jsem pana prezidenta o tom, že klub KSČM připravil návrh, jak oduznat Kosovo jako stát, a pan prezident byl rád, že jsme se toho ujali,“ řekl na konci ledna předseda KSČM Vojtěch Filip. „Myslím si, že to je správné, protože tento krok učinilo už několik států OSN a ten vývoj na Balkáně nesměřuje ke zlepšení těch vztahů,“ dodal. Česká republika by měla podle něj Kosovo oduznat, protože Zeman ani jeho předchůdce Václav Klaus nejmenovali v Kosovu české velvyslance. „Což je podmínkou toho uznání státu podle českého právního řádu a podle mezinárodního práva,“ poznamenal. Komunističtí poslanci budou podle něj nyní jednat o podpoře svého návrhu s dalšími poslaneckými kluby.

Pozn. redakce Nové republiky:
Petici vyzývající Vládu ČR, aby odvolala uznání “nezávislého” Kosova jako jedni z prvních podepsali Václav Klaus mladší, poslanec Jaroslav Foldyna, členové spolku Přátelé Srbů na Kosovu, Ladislav Jakl a další osobnosti. Oduznání Kosova české vládě navrhl i prezident republiky Miloš Zeman.