Čína v důsledku viru zostřila svůj pohled

21. 3. 2020   hannenabintuherland
Mezi nespočetnými geopolitickými důsledky koronaviru je jeden i plasticky evidentní. A to ten, že Čína pod vlivem tohoto viru zaujala odlišnou pozici, píše Pepe Escobar.
Jak před měsícem oznámil čínský ministr zahraničí Wang Yi na bezpečnostní konfrenci v Mnichově, považuje Peking – a to poprvé od roku 1978, kdy byly spuštěny reformy Teng Xiaoping – USA za hrozbu.


Peking opatrně a krok za krokem formuje příběh o tom, že od počátku koronavirového útoku si čínské vedení bylo vědomo toho, že jde o útok hybridní a že je namířen proti Číně.

Hlavním vodítkem zde byla Si Ťin-pching terminologie. Ten totiž prohlásil, že toto je válka. A jako protiútok v této válce musí být zahájena „ válka lidu“, píše Escobar.

Takže když plně zamaskovaný Si Ťin-pching navštívil minulý týden frontovou linii ve Wu-chanu, šlo o jasnou zprávu celému světu o tom, že Čína, s požehnáním vyšších sil ve „válce lidu“ proti KOVIDU-19 vítězí. Nu a Rusko ve svém tahu proti Rijádu, jehož výsledkem byla levnější cena barelu nafty, pomohl odstartovat tak velmi potřebné zotavení čínské ekonomiky. Což je učebnicový příklad toho, jak funguje strategické partnerství.

Si Ťin-pching označil koronavirus za Ďábla. Nu a v čínském kulturním kontextu jsou ďáblové jen ďáblové bílí. Takže takto je třeba číst Si Ťin-pchingovo prohlášení, když odkryjeme kód.

Když Zhao Lijian, mluvčí čínského ministerstva zahraničí, zmínil možnost, že „by to mohla být americká armáda, která zavlekla epidémii do Wu-chanu“, byl to výbuch, vycházející z nejvyššího čínského vedení. Peking už tentokrát nejen vypouštěl zkušební balónek, ale sděloval, že odhazuje rukavice.

Zhao Lijian byl přitom i naprosto konkrétní, když své obvinění spojil s vojenskými hrami ve Wu.chanu v říjnu 2019, kterých se účastnila 300 členná americká vojenská delegace. Shao přítom zmínil ředitele amerického Centra pro kontrolu chorob a prevence R. Redfielda, který, když byl minulý týden dotázán, zda byl v USA koronavirus posmrtně zjištěn u některých zemřelých, odpověděl, že „některé z případů byly skutečně takto diagnostikovány“.

Zhao Lijianův explozivní závěr tedy je, že KOVID-19 žil v USA už předtím, než byl diagnostikován ve Wu-chanu – což je možno dát do souvislosti i s dokumentovanou neschopností USA testovat a ověřovat rozdíly mezi viry koronaviru a chřipky.

Zhao Lijian dodal, že vzhledem k tomu, že pozdější genomové modifikace koronaviru v Iránu a v Itálii byly už odvozené, a jak bylo zjištěno, nepatří k oné modifikaci viru, který infikoval Wu-chan, kladou nyní čínská média své otázky otevřeně a poukazují hlavně na logickou souvislost loňského srpnového uzavření „nebezpečné“ vojenské biozbraňové laboratoře ve Fort Derricku s vojenskými hrami ve Wu-chanu a následně i s wu-chanskou epidémií.

Na ty otázky z hloubi USA samozřejmě nikdo neodpovídá.

Bez ohledu na původ viru, který nebyl ještě zcela autoritativně stanoven (o němž však Trump zatvrzele tweetuje jako o „viru čínském“), staví před nás KOVID-19 nesmírně vážné otázky o biopolitice i o bio-teroru.

Z webu the Herland Report přeložil Lubomír Man