Rozběsněný Senát ČR

Jiří Jírovec
19. 3. 2020
Senátoři rozehráli 18.3. 2020 politickou partii proti Babišově vládě. Jsou to hňupové, kteří si pletou virovou epidemii s přírodní či průmyslovou katastrofou.
Usnesení Senátu mimo jiné kritizuje předsedu vlády ČR, že: “oddaloval nasazení zákonných standardních mechanismů krizového řízení a nepostupoval v souladu s právním řádem ČR, zejména se zákonem č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, tím, že včas nesvolal ústřední krizový štáb.”


Klíčové je slovo “včas”. Pro svolání krizového štábu nepochybně existují různé scénáře. To znamená, že jednotlivé složky systému budou aktivovány podle okolností. Jiná opatření bude vyžadovat havárie v jaderné elektrárně nebo únik chemikálií, jiná rozsáhlé záplavy nebo blackout.

První nakažený se v Česku objevil na začátku března. Lze předpoládat, že v tomto okamžiku požádala vláda specialisty o předpověď, jak se situace bude vyvíjet a jaká opatření budou technicky i politicky schůdná pro zpomalení šíření viru.

To, že premiér hraje v procesu dominantní roli je dáno tím, že za vládu odpovídá. Jeho pozice není jednoduchá, protože společnost je rozdělená a lovecká sezóna na Babiše je otevřená. To předvádí pravicová opozice i Senát.

Do hry vstoupily i problémy se zabezpečením ochranných pomůcek. Některé nemocnice nebo zařízení je měly, jiné byly skoro na dně. Otázka je, kdo je za co odpovědný. Máme krajské, fakultní i soukromé nemocnice, máme 7 zdravotních pojišťoven a komplikovaný systém financování zdravotní péče.

Koncem roku 2019 o koronaviru nikdo nevěděl. Když se dostal do Evropy, došlo k překvapivému zjištění, že ochranné pomůcky se z velké části vyrábějí v Číně. Reakce trhu se dala předpokládat: ceny šly nahoru a objevili se podvodníci, kteří si nechali zaplatit a zboží nedodali.

Sebevědomé a samostatné Česko chtělo odvolat čínského velvyslance. Naštěstí se to nepodařilo a tak jsme mohli Čínu požádat o pomoc, nakoupit tam ochranné pomůcky a získat povolení pro vstup našich letadel do jejich vzdušného prostoru.

No, až nám otrne, tak si to s velvyslancem vyřídíme. Pojedeme na Taiwan, vyvěsíme tibetskou vlajku a přejmenujeme nějakou ulici u ambasády na Čankajškovu. Ať má Čína vzteka.

Vláda postupně přijala řadu opatření, která měla zamezit šíření viru. V první fázi šlo především o karanténu těch, kteří se vraceli z Itálie. Mezi obyvatelstvem je bohužel značný počet hlupáků, kteří nerespektovali nařízení o 14 denní karanténě. Otázka je, do jaké míry hraje v takovém chování roli, že část obyvatel nemá ráda Babiše.

S odstupem času je jisté, že vláda udělala chybu, patrně jedinou větší, spočívající v tom, že vyhlášení karantény nebylo spojeno s jasnými a srozumitelnými tresty za její porušení.

Významně negativní roli hrají media, která by měla hlavně šířit osvětu. Měla by informovat o způsobu ochrany, o funkci jednoduchých roušek, respirátorů a zbytečnosti testování lidí, kteří nemají příznaky infekce. Negativní výsledek je totiž platný jen do prvního styku se zdrojem infekce.

Zveřejňování úvah, že přijatá opatření narušují lidská práva může hraničit s trestnou činností.

A ještě perlička na závěr. Pražský Magistrát zjistil, že bezdomovci tak nějak nemohou dodržovat příkaz zůstat doma. Prý se tomu budou věnovat.