Aprílový žertík Ursuly von der Leyen

Ivan David
2. 4. 2020

Před 4 hodinami 1. dubna se na jejím Twittru objevil status „Španělsko je v našich srdcích.

Jsme Španělsku nablízku. Vlajka EU je v těchto těžkých dnech na naší budově v Madridu na půl žerdi. Naše myšlenky směřují k obětem, jejich blízkým a těm, kteří trpí touto infekcí.“Myslím, že se vlajka EU pohybuje správným směrem.

V Itálii se vlajka EU na některých budovách pohybovala rychle.


Před 22 hodinami se na Twitteru Ursuly von der Leyen objevil originální status:

„Všichni jsme Italové! Jsme Itálii nablízku. Vlajka Itálie je v těchto těžkých dnech na našem zastoupení v Římě na půl žerdi. Naše myšlenky směřují k obětem, jejich blízkým a infikovaným.“
 Z reakcí, které jsem si přečetl, nevyplývá že by předsedkyně Evropské komise útěšnými slovy dosáhla příznivého účinku. Například Viola Ferranteová (@FerranteViola) reagovala: „EU zradila Itálii a odřízla větev, na které sedí. Za to EU brzy zazvoní umíráček. Starší muž pod značkou OINOT49 (@ oinot49) byl ještě drsnější: „Utřete si s vlajkou EU zadek! Je to vlajka cynismu.“ Je zklamán i současnou vládou: „Chci spravedlivou Itálii, demokratickou a bez korupce. Myslel jsem, že Hnutí pěti hvězd změní Itálii, ale mýlil jsem se.“
Jak bude EU pomáhat Itálii a Španělsku je dostatečně zřejmé z příkladu Řecka. Německé banky půjčí peníze na přežití a dluhy pak budou kapitalizovat nákupem všeho, co je státní a není ztrátové. Také můžeme pozorovat péči o Řecko zápolící vedle těžké ekonomické situace a přetížení imigranty ještě útoky z Turecka. Je to nepříliš krásná lhostejnost. Prioritou jsou aktiva v Turecku.
Měl jsem opakovaně příležitost paní Ursulu von der Leyen pozorovat zblízka. Její výrazy emocí jsou nanejvýš nepřesvědčivé. Je to „ledová královna“, převažující výraz tváře by se dal označit starým odborným pojmem „belle indifférence“ doslova přeloženo z francouzštiny „krásná lhostejnost“. Soudím, že to většina lidí cítí i z jejích fotografií, na nichž doprovází výrazem tváře radost, účast, překvapení, atd. Zlost bych jí uvěřil.