Le Figaro: Pandemie znamená úpadek Západu a začátek „století Asie“!

Foto Le Figaro

Sébastien Falletti a -kou-

20. 4. 2020 LeFigaroPrvníZprávy
V roce 2020 ve světě konečně začal „asijský věk“, jehož příchod byl na Západě tak dlouho očekáván, aniž by věřil ve jeho realitu, píše publicista Le Figaro Sébastien Faletti.


Jak autor poznamenává, pandemie koronaviru odhalila neefektivnost tzv. rozvinutých zemí ve srovnání s rozvojovou Asií, která okamžitě dostala šíření pod kontrolu.

Asijské století skutečně začalo v roce 2020, je si jistý novinář Le Figaro Sébastien Faletti. Očekávalo se, že u úpatí šanghajských mrakodrapů v nebo do singapurském přístavu, ale začalo „v ponurých nemocnicích Wu-chanu, průmyslového „čínského Detroitu”, ztracený v srdci rýžových polí Říše středu“. „Dlouho očekávaný a neúprosný vzestup asijsko-tichomořské oblasti a jeho nevyhnutelný důsledek – odpovídající úpadek Západu – se dočkali svého 11. září, které otřese myslí,“ píše novinář.

O skutečnosti, že „XXI století bude stoletím Asie“, se v posledních letech hodně mluvilo a příliš se tomu nevěřilo. Celkově se věří, že asijské země se samozřejmě „probudily“, poháněné zběsilou touhou vyrovnat ekonomiku ztracenou a ovládnutou v oblasti vyspělých technologií, ale západní mocnosti zůstaly v čele díky své myšlence na sociální stát, tvořivost a převahu demokratického modelu. Západ se uvelebil v této sebedůvěře a shovívavě sledoval tyto „asijské mravence“, pracovní den i noc a budování dálnic budoucnosti a utopických měst.

Poté, co virus dorazil do evropských pečovatelských domů a vesnic, byl však politický systém těchto zemí rozsahem této vlny přetížen a dezorientován stejným způsobem, jako jejich systém zdravotní péče, poznamenává autor. Úmrtnost na pandemii, kterou zatím nelze plně posoudit, se stala nemilosrdným ukazatelem účinnosti zdravotních systémů po celém světě a přesunula takzvané rozvinuté země do nejnižší kategorie. Oběťmi Covid-19 bylo již 17 tisíc Francouzů proti 229 lidem v 50 milionové Koreji nebo šesti lidí na Tchaj-wanu.

Toto století se dříve nebo později stane stoletím Číny

„Asijští draci“, poučeni zkušenostmi se SARS v roce 2003, okamžitě přijali opatření na ochranu své populace, vedeni realistickými nápady. Dokonce i v komunistické Číně, jejíž oficiální statistika 3 300 úmrtí je jistě podceňována, radikální karanténní opatření velmi pomohla omezit šíření viru v provincii Chu-pej, čímž ušetřila velká města jako Šanghaj nebo Peking.

Virus nezachrání západní demokracie, které rády poučovaly zbytek světa, pyšnily se zjevnou převahou svého politického modelu, ale ztratily prostor pro ekonomický manévr, konstatuje pozorovat. Nyní se rozvíjející Asie, mistr hospodářského růstu, nám předkládá úžasnou lekcí politické efektivity. Východoasijské státy, které se často zdály být zastánci tvrdého státního kapitalismu na Západě, postavily zdraví svých občanů do popředí, zatímco mnoho evropských vůdců odkládalo omezující opatření až do samého konce kvůli slepotě nebo strachu ze zpomalení hospodářské činnosti.

Tento test prokázal na Západě hluboké nepochopení významu globalizace, která byla zahájena před čtyřmi desetiletími a jejíž hlavní arénou byl asijsko-tichomořský region, poukazuje autor. Zatímco stratégové z New Yorku, Londýna nebo Paříže věřili, že rozšiřují rozsáhlou říši kapitalismu a demokracie přesunem svých továren a prodejem svých produktů do Asie, asijská hlavní města použila tento proces k oživení svých zemí, přezbrojení svých států a obohacení své vlastní střední třídy.

„V Pekingu, Soulu nebo Singapuru se růst stal pákou, aby se vrátily do popředí světové historie a odstranily ponížení koloniální éry,” uvedl pozorovatel. Skutečnost, že šíření pandemie začalo z „celosvětové továrny“, vypadá jako poslední brutální rána historii. Západ ucítil nápor lží diktátorského režimu, kterému „slepě předal klíče k své průmyslové budoucnosti“, píše Faletti. Je příliš pozdě klást vinu Čínu za všechny hříchy, když Západ sám pohřbil své základní hodnoty, jako je svoboda a demokracie, aby snížil náklady, konstatuje pozorovatel.

Přesto evropské země a Amerika stále mají na skladě mnoho aktiv, aby mohly konkurovat Asii v tomto novém post-západním světě, ujišťuje novinář. Jsou to demokratické hodnoty a tvořivost, vzdělávací systémy a kultura, která inspiruje celý svět. Za tímto účelem však musí mít strategickou vizi, která sladí zájem o hospodářský růst s myšlenkami na veřejné blaho, poskytne občanům nové perspektivy, upozorňuje autor.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)