Vypadá to, že Turecko už JE členem EU, dokonce určujícím.

Ivan David
17. 5. 2020
 Turecko zřejmě spustilo již dávno ohlášenou “postkoronovou” vlnu migrace a ústy svého ministra zahraničí znovu oznamuje, že hranice do Evropy jsou otevřené. Jak do této situace zapadá dopis asi stovky europoslanců z frakce Zelených, Sjednocené levice(GUE) a RENEW, žádající potrestání Řecka za zacházení s uprchlíky, prakticky stejnými slovy jako Turecko? A za údajné zastřelení pákistánského migranta s tím, že nikdo nesmí být za nelegální přechod hranice Evropy ohrožen na životě? 

Vypadá to, že Turecko už JE členem EU, dokonce určujícím.
Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoğlu, který prý prosil Evropskou unii o napravení vztahů s Tureckem, nyní prohlásil, že hranice nelegálním migrantům jsou otevřeny.
V televizním rozhovoru pro Akit TV uvedl, že pro Ankaru se v otázce nelegálních přistěhovalců nic nezměnilo.
“Každý, kdo chce jít do Evropy, půjde, my tomu nezabráníme,” řekl.
Evropou samozřejmě míní Řecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan již ujistil Bulharsko, jedinou další evropskou zemi, která hraničí s  Tureckem, že Ankara splní svůj závazek a neumožní migrační tlak na Bulharsko.
Turecký ministr zahraničí nevynechal příležitost obvinit Řecko a EU a prohlásil, že „nulová reakce Západu na nelidské chování Řecka na hranicích je nepřijatelnou situací.“

Zdá se, že pro Evropu nastává daleko těžší zkouška než pandemie. Teď se ukáže, kdo je Evropan. A ne, signatáři stížnosti europoslanců, adresované Evropské komisi na Řecko, to nebudou.