Zrovna tenhle Rus… Generál Šándor třeskl informací ke ,,kauze ricin”

Generál Andor Šándor
Rozhovor s generálem Andorem Šándorem, emeritním rozvědčíkem a bezpečnostním expertem

28. 5. 2020  ParlamentníListy
Jako ze špatného špionážního románu, popsal generál v záloze Andor Šándor nápad, že by ruský diplomat měl otrávit ricinem tři komunální politiky. Celá věc mu nesedí. V interview na XTV odhalil, že údajný travič je v Česku už sedm let. A zdůraznil, že pod diplomatickým krytím Rusové nezabíjeli ani své přeběhlíky. „Ruská diplomacie staví tradičně na nějakých postojích a nechce se nechat vtáhnout do her tajných služeb. Byť tajné služby působí přes pracovníky zahraniční služby,“ argumentoval.


Hned v úvodu se řešila kauza s ricinem a Šándor řekl, že rozhodně není běžné, aby jeden stát poslal někoho zabít „tři politiky nepříliš velkého politického významu“. Doplnil, že Andrej Končakov, jehož jméno se ve spojitosti s ricinem objevilo, je na českém území už sedm let. „Ten člověk slouží na ruské ambasádě od roku 2013. Nejdřív byl v normálním statutu, pak dostal diplomatický statut,“ uvedl.

„Pan Končakov zrovna se setkává s lidmi, kteří musejí být v hledáčku našich tajných služeb. Nechci jmenovat, abych na někoho nezapomněl, ale jsou to lidé otevřeně prokremelští, proputinovštví, lidé, kteří jsou ochotni nastavit své tělo před sejmutím či odnesením sochy maršála Koněva. Jaksi abyste byla předpokládaným vykonavatelem kremelské mzdy a zároveň se stýkala s takovými lidmi, tak mi ta kombinace příliš nesedí, člověk, který by něco takového měl udělat, zcela nepochybně svou činnost na našem území nebude vyvíjet tak, aby zbytečně vešel do hledáčku tajných služeb a policie. Nehledě na to, že celá ruská ambasáda je v hledáčku tajných služeb,“ pochyboval o mediální verzi ricinové aféry generál.

Dodal, že důvody pro to, aby ruská ambasáda v hledáčku byla, tu jsou. Jednak proto, že diplomatů je hodně, na což Rusové reagují, že si má Česko rozšířit svou ambasádu v Moskvě a také protože velké množství „diplomatů“ jsou buď členové civilní, nebo vojenské rozvědky, pár z nich prý může pocházet i z civilní kontrarozvědky. Odhadem až 40 nebo 50 % z celkového osazení ambasády jsou prý „špioni“. „Oni jsou tu někteří deklarovaní, že tu jsou za SVR nebo za GRU, všichni na vojenském oddělení jsou příslušníci GRU, ale pak je tu řada pod tzv. legalizačním krytím a čím lépe vykonává tu legalizační funkci, tak tím méně dává příležitost k tomu, aby bylo odhadnuto, že by mohl patřit k nějaké z těch tajných služeb, o kterých jsem mluvil, ale těžko se to řekne stoprocentně,“ vysvětlil expert.

Aféru s ricinem popsal zkratkou: „Jeden agent s jedním až dvěma kufříky přijede nejdřív s ricinem, dnes víme, že to měl být saxotoxin, přijede zabít tři komunální politiky v situaci, kdy ještě neví, že bude odstraněna socha maršála Koněva, pokud neměl své agenty ve vedení úřadu Prahy 6, já to odlehčuji, sám tam bydlím. Ti komunální politici, každý z nich má jiný typ … … … … … …