Handelsblatt: Pro EU by byla chyba připojit se k USA proti Číně!

Torsten Riecke a -kou-
16. 6. 2020 Handeslblatte a PrvníZprávy


Doby zdrženlivého postoje Evropy k Číně rychle končí, napsal německý list Handelsblatt. Čím silnější je americko-čínská konfrontace, tím těžší bude pro evropské země zůstat stranou. V tomto případě by bylo chybou, kdybychom se zcela postavili na stranu Spojených států, uvedly noviny: Čína je z hospodářského a politického hlediska příliš důležitá a mnoho globálních problémů nelze vyřešit bez její účasti.

Během svého online setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem zůstala Angela Merkelová věrná svému pragmatickému přístupu, napsal Handelsblatt. Mluvila o potřebě lepšího přístupu na trh a rovných podmínek pro německé a evropské společnosti.

Pokud jde o politické otázky, Merkelová jako obvykle hovořila zdrženlivě, poznamenal deník, a pouze uvedla, že je nutné „diskutovat o situaci v Hongkongu“. Publikace připomněla, že se dříve ministr zahraničí Německa Heiko Maas se snažil distancovat od vůdce hongkonských protestů, Joshua Wonga: Maas zejména kritizoval Wongovy „separatistické tendence“.

Evropská unie se prý nezapojí do studené války s Čínou!

V budoucnu však budou mít Merkelová a Maasu s udržením zdrženlivé pozice problémy, poukázaly noviny: čím silnější je americko-čínská konfrontace, tím těžší bude pro Evropu a Německo zůstat stranou. Konflikt okolo Huawei ukazuje, že je pro Evropu obtížné vyhýbat se výběru mezi Washingtonem a Pekingem.

Mezitím Brusel pracuje na nové strategii EU ve vztahu k Číně, uvedl Handelsblatt. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrel zdůraznil, že čínský státní kapitalismus je pro Evropu „systémovým protivníkem“. Čas, kdy evropští vůdci přišli do Číny, aby podepsali smlouvy s více miliardami dolarů a jen krátce zmínili problém porušování lidských práv v Číně, nevyhnutelně končí.

Za několik týdnů bude předsednictví Rady EU převedeno na Německo, připomněl Handelsblatt: Evropské země očekávají od Berlína politické vedení, včetně vztahů s Čínou. Až dosud vedlo politické manévrování SRN s ohledem na ČLR k tomu, že v rámci EU neexistovalo vůči Pekingu žádné sjednocené stanovisko: nyní potřebuje právě to, věří publikace.

Zároveň by pro Evropu bylo chybou postavit se na americkou stranu proti Číně, zdůraznil Handelsblatt. Čína je z hospodářského a politického hlediska příliš důležitá. Cíle, jako je ochrana klimatu a mezinárodní bezpečnost, lze dosáhnout pouze ve spolupráci s Čínou. Přičemž by měla být spolupráce s Pekingem měla být limitována: podle publikace EU musí vytvořit institucionální rámec, který by nedovolil nepřiměřenou závislost na žádné z supervelmocí.