Macron: Incident u Libye – to byl důkaz „mozkové smrti“ NATO!

23. 6. 2020 První zprávy
“Incident, ke kterému došlo mezi francouzskými a tureckými loděmi ve Středozemním moři, je důkazem „mozkové smrti“ NATO.” Uvedl to francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci: „Vracím vás zpět ke svým výrokům na konci loňského roku o „mozkové smrti“ NATO”, citoval prezidenta deník Le Figaro. Macron poznamenal, že nedávný incident jasně prokazuje „mozkovou smrt“ aliance.


K incidentu došlo, když turecká fregata u pobřeží Libye odmítla vyhovět příkazu ke kontrole nákladu z francouzské lodi účastnící se operací NATO.

Turecká loď se vyhnula prohlídce a zaměřila na francouzskou loď radarový raketový naváděcí systém, což francouzské ministerstvo obrany označilo za „extrémně nepřátelskou a agresivní akci“.

Na podzim roku 2019 Macron konstatoval „mozkovou smrt“ NATO a vyzval Evropu, aby začala uvažovat o sobě jako o nezávislé geopolitické síle. Poté se na něj vyvalila vlna kritiky jak ze samotné NATO, tak z řad členských zemí. Nicméně prohlásil, že se nestydí za své poznámky o „mozkové smrti“ NATO, protože umožnily zahájit důležité diskuse o stavu aliance.