Maďarsko: Politika na podporu rodiny zvýšila porodnost v zemi o 5,5 procenta

17. 6. 2020  SvobodnéNoviny

Maďarská poslankyně oznámila, že porodnost země vzrostla oproti loňskému roku o 5,5 procenta poté, co vláda zavedla politiku na podporu rodiny.
Katalina Nováková, maďarská státní tajemnice pro záležitosti rodiny a mládeže, oznámila tuto vzrušující zprávu na Twitteru.

„Opět dobrá zpráva! Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, v prvních 4 měsících roku 2020: porodnost vzrostla o 5,5 procenta a bylo uzavřeno o jeden a půl krát více manželství,“ napsala Nováková.

V loňském roce maďarská vláda schválila právní předpisy na podporu rodiny. Tento plán navýšil vládní výdaje na rodiny o cca 18 420 000 000 Kč.

Maďarský premiér Viktor Orbán opakovaně prohlásil, že nejlepší odpovědí na nízkou porodnost a klesající počet obyvatel jsou ekonomické pobídky pro rodiny – nikoli přistěhovalectví.

Orbánova politika na podporu rodiny poskytly daňové úlevy rodinám s více než jedním dítětem a také ženám s nejméně čtyřmi dětmi osvobození od daně z příjmu na celý život. Nově přijatá politika také rozšířila dostupnost dotací na rodinné bydlení.

Začátkem letošního roku Katalina Nováká poznamenala, že maďarská pro-rodinná politika funguje. „Nedávné demografické údaje hovoří samy za sebe, počet sňatků je na 40letém maximu, míra porodnosti na 20letém maximu, zatímco rozvodů nebylo v posledních šesti desetiletích tak málo, jako v loňském roce,“ řekla Nováková.

Mluvčí maďarské vlády během dalšího rozhovoru, který proběhl v létě, řekl: „Evropa je na křižovatce. Západní Evropa se snaží řešit problém demografie jednoduchými řešeními, která nabízejí pouze krátkodobý úspěch, ale přinášejí katastrofické důsledky z dlouhodobého hlediska. “

„Maďarsko má dlouhodobý přístup a vybírá si obtížnější cestu, v jejímž důsledku by se však Evropa mohla stát ekonomicky silným, omlazeným kontinentem. Buď podporujeme porodnost tím, že soustředíme politiku na zájmy rodin, nebo podporujeme další migrační toky. “

„To, co potřebujeme, nejsou čísla, ale maďarské děti: nesnažíme se udržovat ekonomický systém, ale Maďarsko, maďarský národ a maďarské dějiny; chceme povzbuzovat pokračování našich rodin po několik generací,“ uzavřel mluvčí.