Uniklý dokument odhaluje tajný plán Turecka napadnout Řecko

Ministr obrany Hulusi Akar  24. května 2020 na turecké  fregatě
Barbaros posílá varování zprávu Řecku.
O
kolo stojí nejvyšší velitelé. Banner nad nimi zní: „Kdo ovládá moře, vládne světu,“ 

Abdullah Bozkurt

25.6.2020 SvobodnéNovinyNordicMonitor
Uniklý turecký vojenský dokument odhalil existenci tajných tureckých plánů na invazi do Řecka a Arménie. Plán invaze do Řecka je zvláště nepochopitelný vzhledem k tomu, že obě země jsou členy aliance NATO a údajně spojenci, ale není to nijak překvapivé vzhledem k eskalaci tureckých provokativních kroků proti evropskému sousedovi, které probíhaly v poslední době.


Dokumenty byly zveřejněny a znovu publikovány ve zprávě Nordic Monitor. Dokument, který je prezentací v PowerPoint a připravený pro turecký generální štáb, byl objeven ve spisu, který byl použit v soudním řízení vycházejícím z vyšetřování role generálního štábu v neúspěšném převratu proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi. Pokus o převrat byl proveden v červenci 2016 a zúčastnily se ho některé prvky tureckých ozbrojených sil.

Serdar Coşkun, státní zástupce, který případ vyšetřuje, nařídil, aby všechny e-maily vyměňované mezi důstojníky v tureckém velitelství generálních štábů z předchozích dvou měsíců byly shromážděny k vyšetřování v srpnu 2016. Tři policisté skončili obžalováním a e-maily byly v rámci obžaloby převedeny na 17. nejvyšší trestní soud v Ankaře. Tato prezentace byla jedním z dokumentů, které byly předány.

Prezentace je datována 13. června 2014 a nese název „Směrnice o plánování operace tureckých ozbrojených sil Çaka Bey”. Uvádí také seznam plánovaných ofenzív vůči Řecku a data, kdy byly poprvé vyvinuty. Dokument však neobsahuje žádné podrobnosti o invazních plánech, vzhledem k tomu, že jsou označeny jako utajované a podle tureckých vojenských postupů nemohou být z bezpečnostních důvodů odeslány e-mailem. Potvrzuje to však existenci tureckých plánů na invazi.

Çaka Bey byl tureckým námořním velitelem jedenáctého století, který dobyl několik řeckých ostrovů v Egejském moři, jakož i část řeckého pevninského území podél pobřeží Egejského moře během éry Byzantské říše. Çaka Bey je v Turecku považován za národního hrdinu a je označován za zakladatele tureckého námořnictva.

Zdá se, že prezentace byla vypracována jako součást pohotovostního plánu, který se vyvíjel v souvislosti se syrskou válkou. Turecký generální štáb v té době plánoval přesunout síly na syrskou hranici a chtěl zajistit, aby to neohrozilo jejich schopnost zahájit útoky proti jiným sousedům, jako je Řecko.

V uniklých plánech je rovněž zahrnut dopis generálporučíka Uğura Tarçına, náčelníka komunikace generálního štábu z března 2017, ve kterém varoval právní oddělení generálního štábu, že korespondence, která byla předána k vyšetřování, zahrnuje tajné dokumenty týkající se národní bezpečnosti, které by neměly být sdíleny s neoprávněnými osobami. To naznačuje, že generální štáb se snažil zajistit, aby se existence plánů na invazi nedosáhla na veřejnost. Zdá se však, že turecké státní zástupce jeho varování ignorovalo.

Dokument také odkazuje na operaci Altay, což je plán útoku proti Arménii, který byl již dříve znám.

Turecko má dlouhodobě negativní vztah s Řeckem, který se nadále zhoršuje. Erdogan v únoru otevřel stavidla nové vlně nelegálních migrantů na řecké hranici, která vedla k nočním bitvám mezi migranty – často podporovanými tureckou policií – a řeckými bezpečnostními silami, posílenými personálem z několika dalších členských států Evropské unie.

Turecké ozbrojené síly však také prováděly provokativní kroky narušováním řeckých teritoriálních vod a zasíláním stíhacích letadel do jeho vzdušného prostoru.

Jak bude NATO reagovat, pokud dva z jeho členů půjdou do totální války, teprve uvidíme.