Mediální hovínka XXXVI

Lu Lina
27. 8. 2020 NonServiam

„Nemíchat rasy, nabádal Velký čaroděj Ku-klux-klanu v exkluzivním rozhovoru pro Československý rozhlas,“ oprášil rozhlas archivní nahrávku z roku 1963. Celkem moudrý člověk, ten Velký čaroděj, co říkáte?


Byla to cholinesteráza! Nebo novičok! Ale určitě to byl Putin!

Navalnyj mohl být otráven novičokem, píše německý Der Spiegel,“ píše „nejdůvěryhodnější zpravodajský web v ČR.“ Aha, takže už ne inhibitory cholinesterázy, jak psal onen nejdůvěryhodnější web minule? Co to bude příště, odvar z rulíku? Mimochodem, novičok, ten „děsivý smrtící jed,“ nejméně „osmkrát silnější než plyn VX, nejmocnější chemická zbraň světa,“ jak nás před časem informovala média včetně „nedůvěryhodnějšího webu v ČR.“ Nepřipadá vám trochu zvláštní, že na ten děsivě smrtící jed a nejmocnější chemickou zbraň světa, co agenti FSB furt rozstřikují, kudy chodí, ještě nikdo neumřel? A co říkám na to, že „nejdůvěryhodnější zpravodajský web v ČR“ přebírá informace od Špíglu, média, které srovnává Trumpa s Hitlerem, jeho voliče označuje za imbecily a které prokazatelně opakovaně šířilo takové fake news, že redakce Aeronetu jen tiše zelenala závistí? Už asi radši nic.

Seznamte se: The Washington Times

Tady jsem se opravdu pobavil. „Ruská intervence do Běloruska? Spíš půjde o hybridní přístup a dezinformace, píší The Washington Times,“ píše veřejnoprávní rozhlasový web. Že jste o The Washington Timesech nikdy neslyšeli? Správně. A není se co divit. Podle vyjádření bezpečnostního analytika a experta na ruskou hybridní válku Vrábela z dubna 2020, jenž v tomto rádiu prakticky bydlí, jde totiž o „nevýznamný americký zdroj,“ který šíří fejky. Což si překládám jako málo levicový, málo pokrokový, málo protiruský, málo klimatický, málo teplý, málo antitrumpovský. Takže od něj česká média nic nepřebírají. Jedinou výjimkou, kterou jsem objevil, je tenhle článek z roku 2009 z Hovinek, kde citují z rozhovoru, který tento americký list učinil s tehdejším prezidentem při jeho návštěvě Washingtonu s jehož obsahem a vyzněním – disident a antikomunista Klaus – se Hovinky zjevně neztotožňují. Z mého průzkumu tedy plyne, že list The Washington Times z důvodů, které nejsou podstatné, česká média – na rozdíl od The Washington Post, ze kterého přebírají i tiráž, inzerci, horoskopy a počasí ve Washingtonu D.C. – naprosto ignorují. Ovšem stačí, aby tento „nevýznamný“ plátek zveřejnil něco, co čeští novináři milují, třeba článek běloruské opoziční novinářky o tom, že Putin je příliš hybridně rafinovaný, než aby do Běloruska poslal tanky a ejhle, najednou na webu, který nám až doteď jeho existenci tajil čteme, že „The Washington Times píší…“

Johnsonova vláda šikanuje Čechy

Tisícům Čechů v Británii hrozí, že nedostanou status usedlíka. Chybí jim platné doklady,“ informuje Česká televize. Komu se to nechce číst, pro toho to shrnu do jedné věty. Čeští cikáni, co uprchli do Británie před rasismem, měli jako vždycky všechno, kromě sociálních dávek na párku, a tohle je výsledek. Čtyři roky jim britská vláda opakovala, co si musí zařídit, aby mohli zůstat a teď, když došlo na lámání chleba a oni nemají zařízené lautr nic, se velice diví a rozhořčeně hovoří o rasismu. Jediné co na tom blábolu zaujalo mne, je reálná hrozba, že nám jich Britové kvůli tomu tisíce vrátí.

Zločinec nebo ideální vůdce?

Lukašenko se nevzdá, pro mnohé Bělorusy je ideální vůdce,“ přečetl jsem si nevěřícně na Aktuálně. Nevěřícně proto, že bych informaci tohoto typu v tomto militantně dezinformačním plátku nečekal a jsem velice příjemně překvapen. A přestože tedy nejde o klasické mediální hovínko, o kterých tahle rubrika je, stejně jsem to sem dal. Kvůli kontrastu. Protože jde o čestnou výjimku mezi záplavou skutečných hovínek na toto téma, kterými jsme jinak i prostřednictvím Aktuálně zásobováni více než dostatečně. Hovínek ve smyslu toho, že podle nich asi všichni „Bělorusové protestují, Bělorusové se střetli s policií kvůli volbám“ a jiní Bělorusové neexistují. A teď se překvapeně tamtéž dočtu, že mnoha Bělorusům Lukašenko nijak nevadí a tedy proti němu pravděpodobně neprotestují ani se nestřetávají s policií. A vo tom to je. Psát jak to skutečně je, a ne jak chceme, aby to bylo.

Havel na Hrad!

Chci, aby Česko vystupovalo jako za Havla,“ svěřil se Miloš Tchaj-wan Vystrčil odnoži Aktuálně DVTV. Hm. Informoval někdo tohoto učitele fyziky či čeho, že lidé jsou navzdory současným společenským trendům stále od přírody individuálně odlišní a že Havel a jeho unikátní soubor velice zajímavých vlastností byl tudíž jen jeden? Takže za Havla vystupovalo Česko jako za Havla, za Klause jako za Klause a za Zemana vystupuje jako za Zemana. Nevím, co by proti tomuto holému faktu chtěl soudruh Vystrčil dělat. Kromě toho zde v rozporu s mediálním obrazem, stejně jako v případě Běloruska, existuje ne zrovna zanedbatelné množství lidí, kteří nechtějí, aby Česko vystupovalo jako za Havla, včetně mne. Nicméně i přesto soudruhu Vystrčilovi přeji mnoho štěstí v jeho úsilí udělat z Miloše Zemana Václava Havla a ze sebe ještě většího bembeka než ze sebe učinil až doposud.

Kim Čong-un je mrtvý, myslí si expert,“ informuje Deník a cituje „zahraničního experta na Koreu.“ Hm. Se západními experty na Koreu je to stejné jako se všemi ostatními experty na všechno, kterými se to v médiích jen hemží. Experty u nichž přání bývá otcem myšlenky častěji, než by se mi líbilo, a kteří až příliš často šíří nijak neověřené, ale ideologicky neprůstřelné spekulace, čili dezinformace. Z kolika nezávislých zdrojů to asi všichni ti, co tu čirou spekulaci převzali, ověřovali. A kdybych měl za každou zprávu o tom, že severokorejský Otec Vlasti tutově natáhl bačkory nebo je v kómatu stovku, jsem už dneska milionář. Až jednou fakt ty brka natáhne, nikdo tomu nebude věřit.

Batman jede šalinou

Zakryj si obličej a bude z tebe superhrdina,“ hlásá na obrázku s batmanem nápaditá kampaň brněnského dopravního podniku podporující nošení roušek v šalinách v narážce na fakt, že mnoho filmových postav ze zpravidla imbecilních amerických filmů si zakrývá tvář. Pokud by autor cílil na kategorii cestujících do 12 let, dalo by se to s trochou sebezapření maličko chápat, ale to necílil. A moje touha být jako chlápek v přihřátém plastovém kostýmu a v masce s ušima není v 50 letech už nijak zvlášť velká. Navíc ve mně kampaně tohoto vlezlého přátelského typu vždycky vyvolávají nutkání dělat pravý opak. A pokaždé, když mi nějaký velice kreativní blb z reklamní agentury s červenými vlasy a dírou v uchu ve svém jistě dobře honorovaném poblijonu tyká, protože to pravděpodobně velí nějaký manuál, honí se mi k tomu hlavou i různé ošklivé myšlenky. Třeba na to, že bych ho někdy, až budu mít cestu, rád navštívil v práci, vyvlekl za dredy z právě probíhajícího brainstormingu a v kamrlíku na košťata se na něm dopustil brutálního násilí.

Elektromobilita je budoucnost

„Z elektrokol se stala hrozba. Jezdci ohrožují sebe i okolí,“ káravě konstatuje Seznam. Jinak řečeno, lidi si to, co do nich Seznam až do teďka cpal horem dolem zase dělají po svým a ne podle zelených komunistů a jejich posedlosti řídit a regulovat každý lidský krok na cestě k bezemisní a beztřídní společnosti, a hned je to špatně. A mělo by se to asi řešit, že? Nejlíp nějakým zákonem o elektrokolech, rozšířením pravomocí policie a novým úřadem s hejnem dalších zbytečných darmožroutů. Protože nechat lidi dělat si co chtějí, třeba rozmáznout se svobodně v padesátce na upraveném elektrokole pod kopcem o staletý Žižkův dub a nést tak následky své vlastní demence je něco, co si tihle levicoví kokoti neumí ani představit.