Morawiecki kritizuje skandální rozsudek gdaňského soudu

Hans G.

6.8.2020 VašeVěc
Polský premiér Mateusz Morawiecki ostře zkritizoval rozsudek odvolacího soudu s německým podnikatelem Hansem G., kterému byl snížen z 50 tisíc na 10 tisíc zlotých peněžní trest za hlásání rasové nenávisti a hlášení se k nacismu. Soud naopak ke stejné pokutě odsoudil Natalii Nitek-Płażyńskou, která vystoupení nahrála a nyní má zaplatit také 10 tisíc zlotých, a navíc se má Němci omluvit, že jeho slova nahrála.

Německý podnikatel působící v Dębogórzu u  Gdyně mimo jiné řekl: „nenávidím Poláky, ne že je nemám rád, já je nenávidím. Jsou to všichni idioti. Lepší je to v Africe. Všichni jste hovna.“ – „Ano, jsem. Jsem nacistou,“ pokračoval ve svém výlevu Hans G. Dodal, že by neměl problém s tím, aby zabil všechny Poláky. Poté, co podnikatel prohrál první soud a případ řešil odvolací soud v Gdaňsku, snížil mu trest a navíc odsoudil ke stejné výši pokuty i  oznamovatelku. Odvolací soudkyně prohlásila, že obě strany svým jednáním postupovaly způsobem, který neodpovídá hodnotám, na kterých stojí demokratická společnost. 

Premiér k tomu řekl, že je nedopustitelné dát rovnítko mezi vyjádření podnikatele, který mnohokrát deklaroval své nacistické sympatie a nenávist vůči Polákům a činem zaměstnankyně, která taková mnohokrát vyřčená slova nahrála. Rozsudek Morawiecki označil za skandální a za hanbu soudnictví. „Všichni máme právo očekávat, že v polském soudnictví takové situace nebudou, protože jsou hanebné,“ uvedl.