Daniel Vávra poznal novou fintu internetových gigantů proti svobodě slova. Máte smůlu, nedovoláte se (Petice k podepsání)

14. 9. 2020 ParlamentníListyFacebook plus YouTube


Vývojář Daniel Vávra stojí mimo jiné za nejnovější peticí proti omezování svobody slova na sociálních sítích. Zároveň tomuto tématu věnoval jeden díl svého sledovaného internetového pořadu Jáma pekel, kde apeloval na zastavení nové formy cenzury na internetu. Díl nesl název „Novodobá cenzura, cancel culture, manipulace a jak s ní bojovat“. A po jeho zveřejnění čekalo na tvůrce velmi nepříjemné překvapení.

„Moje video o cenzuře a naší petici je podle YouTube nevhodné pro inzerenty, protože obsahuje obsah nevhodný pro většinu inzerentů… Tak jo. Určitě. Většina inzerentů má jistě naprosté trauma z toho, když někdo hovoří o tom, že není dobré, když Facebook a Google cenzurují videa a příspěvky a u toho bude rekalama na jejich produkt,“ poznamenal k tomu, co se mu přihodilo, Vávra.

„Jen si to představte, člověk kouká na video o cenzuře, najednou se mu tam objeví reklama na pojištění a on si řekne: ‚Ježišmarjá, tam se pojistit nenechám, dávají si reklamu k extremistickým videím, kde se tvrdí nechutné věci, jako že svoboda slova je dobrá! A proboha! Já se na to video vlastně koukám! Měl bych se udat! A měl by se zrušit YouTube, který to u sebe toleruje! A ten člověk, co to natočil, by vlastně měl jít do uranových dolů!‘,“ dodal.

„Jinak zdá se, že ‚automatické‘ systémy automaticky demonetizují věci, co obsahují slova jako cancel culture a cenzura… Bez kontextu zjevně,“ zmínil dále Vávra. A přidal také pravidla YouTube pro inzerenty, která podle svých slov neporušuje. „Smlouvu tedy podle mého skromného názoru porušuje YT,“ dodal.

„Samozřejmě si uvědomuji, jak absurdní je, že video kritizující nějakou korporaci a její chování, musím nahrávat na platformu oné korporace a vložit se tak zcela do jejich (ne)milosti. A je i vcelku bizarní, že mě ta korporace, vlastně tak nějak zatím toleruje. Jakou mám jinou možnost, kdybych video nechtěl nahrávat na YouTube? Prakticky žádnou. Video má za týden na YT 70 tisíc shlédnutí. YT má naprosto dominantní postavení. Pokud bych video nahrál kamkoliv jinam, jeho dosah bude v zásadě nula. Navíc i konkurenční platformy jako Vimeo cenzurují, takže to je z bláta do louže. V prostředí, kdy se 90 % lidí dívá na YT, nelze těmto lidem doručit obsah odjinud. Můžu si tedy natočit video, ale nikdo ho nikdy neuvidí. Přičemž je zřejmé, že lidé ho vidět chtějí, když se k nim dostane, dívají se na něj a má 97 % kladných hodnocení,“ podotkl.

„Jaký mohu vyvinout já osobně nátlak na YT aby se takto nechovalo? Fakticky žádný. Jejich support je podobně jako u většiny podobných platforem nedostupný, můžete jen kliknout na tlačítko, že neosuhlasíte a oni vám za čas možná odepíšou, že máte stejně smůlu. Z jejich zprávy jsem se navíc vůbec nedozvěděl, co přesně moje video porušovalo. Kdybych to věděl, tak bych to třeba příště nedělal, jenže to mi samozřejmě ‚algoritmus‘ nesdělil. Mám takové tušení, že důvodem je, že kdyby sdělil, dozvěděl bych se něco v duchu ‚vaše video obsahuje klíčová slova cancel culture a kritizuje nás a proto nemáte nárok na odměnu za reklamy‘. Což by pro ně vlastně nevyznívalo příliš dobře a dokazovalo by to, že jsem neporušil smlouvu a PSANÁ pravidla. Je taky možné, že bych se dozvěděl, že ‚náš externí partner hatepatrol.cz vyhodnotil vaši osobu jako extremistickou a tím pádem všechen váš obsah, i kdyby byl o ponících, budeme cenzurovat a demonetizovat, lidi jako vy nemají nárok na to, vydělávat si videotvorbou‘,“ uvedl dále Vávra.

„Nabízí se samozřejmě možnost, zachovat se stejně jako bojovníci s fake news a založit si spolek jednající v duchu spolku www.Nelez.cz a obesílat inzerenty informací, že YT je platforma, která propaguje cenzuru a diskriminaci na základě politického přesvědčení a měli by ji bojkotovat.