Dnes v noci prakticky shořel uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos.

Ivan David
9. 9. 2020

Podle některých zpráv je oheň už pod kontrolou, podle jiných stále postupuje a hasiči evakuují přilehlé vsi a školy.
Jak požár vznikl, není zatím známo. Jisté je, že místní obyvatelé obviňují uprchlíky a ti zase místní obyvatele.

 

Ve svém prohlášení uvádí UNHCR, agentura OSN pro uprchlíky, že si je vědoma „napětí“ mezi okolními obyvateli a migranty.
„Žádáme všechny, aby byli zdrženliví,“ zaznělo, žádáme všechny, kdo byli v táboře, „aby omezili svůj pohyb a zůstali poblíž [místa], protože se hledá dočasné řešení, které by je chránilo.“
Mezi migranty nejsou zatím hlášeni mrtví ani zranění.

V táboře Moria, původně pro 3000 lidí, se tísnilo více než 13 tisíc lidí. Podle agentury InfoMigrants pochází 70% z nich z Afghánistánu.
Jeden z místních hasičů uvedl pro státní televizi ERT, že oheň vypukl zároveň nejméně na 3 místech. Tvrdil také, že migranti bránili hasičům v hašení ohně. Tábor Moria je totiž od minulého týdne v karanténě kvůli výskytu koronaviru, čemuž se mnozí obyvatelé bránili hlasitými protesty, u kterých musela zasahovat policie.

Uprchlický tábor Moria byl symbolem selhání “vítací politiky” Angely Merkelové. Německý ministr zahraničí Maas podle BBC mluví nyní o “humanitární katastrofě” a vyzývá zejména státy, kandidující na vstup do EU, aby si postižené uprchlíky rozdělily.