Jágr se vrátil do Ruska a slíbil, že nebude končit kariéru. Veliký Čech o Ovečkinovi, Omsku, koronaviru a motivaci

4. 12. 2020   sport24
Veliký Čech znovu udivil veřejnost.
V listopadu 2020 slaví omský hokej 70 let. Avangard v souvislosti s tímto výročím v průběhu celého měsíce oslavuje toto významné datum. Bylo rozhodnuto uskutečnit jubilejní zápas, soupeř byl vybrán významný a silný. 23. listopadu se “jestřábi” střetnou s Ak Barsem. Původně se jubilejní zápas měl uskutečnit na domácí aréně klubu v Balašiche, nicméně v Podmoskevsku je zakázáno pořádat hromadná sportovní klání s obecenstvem.

Jaký by to byl svátek bez fanoušků? Proto byl zápas přesunut do VTB Arény v Moskvě. Jako speciální host byl pozvaný nejznámější legionář v historii Avantgardu – Jaromír Jágr.

Od Olympiády v Soči v roce 2014, kdy tento Čech hrál za národní mužstvo ČR, už v Rusku nebyl. Jeho příjezd v roce 2020 je skutečně významnou událostí. Protože v podmínkách uzavřených hranic, lockdownu v Česku, situace s koronavirem u nás to bylo velmi komplikované provést. Ale přesto legenda světového hokeje přiletěla. Samozřejmě se Jaromír okamžitě stal hlavní osobností jubilea. A na jeho tiskové konferenci před zápasem se shromáždilo hodně novinářů.

“Když jsem se doslechl, že letos má Avantgard jubileum, tak hned jsem přijal pozvání. 70 let – to je hodně, je to velká historie. Jsem rád, že mohu být součástí této historie. Kdy jsem v roce 2005 podepsal s Avangardem smlouvu, nic jsem o městě a klubu nevěděl. Ale byla to zajímavá a krásná doba v mojí hokejové kariéře. Dokonce jsem se nechtěl vracet do NHL, začal Jaromír mluvit rusky. Později odpovídal na otázky anglicky. Bylo těžké dostat se do Ruska. Jestli dříve bylo možné si prostě sednout na let Praha – Moskva, tak nyní jsem se musel dostávat přes Turecko. Ale já jsem zde chtěl být”.

Když bychom popustili uzdu fantazii, jakou funkci byste mohl obsadit v NHL?

Když mně bylo 18 let a odjel jsem z rodného Kladna, celou dobu jsem myslel na to, že je třeba se vrátit a pomoci vlastnímu klubu. Neuvažuji a nikdy jsem neuvažoval o práci v NHL, protože všechny mé myšlenky jsou spojeny s rodným městem.

Věříte, že Ovečkin překoná rekord Gretckého v brankách?

Dřív jsem si myslel, že Ovečkin nebude mít šanci dohnat Gretckého. Bylo to před šesti léty. Ale změnil se, stal se lepším hráčem, než byl zamlada. Hraje s větším úsilím. Pokud bude zdravý a nadále tak pracovat, tak bude moci tento rekord překonat.

Plánujete, že budete hrát v této sezóně za Kladno?

Tento rok je poněkud neobvyklý. Nevíme, co bude zítra. Nyní netrénuji tolik, kolik bych chtěl. V Česku je lockdown, je velmi komplikované udržovat formu. Před Kladnem je úkol dostat se do první ligy. Nejsem si jistý, že nyní mohu jako hráč pomoci týmu uskutečnit tento úkol. Chtěl by si zahrát v play-off. Plánuji, že v budoucnu si ještě zahraji.

S jakým těžkostmi jste se v Kladnu kvůli pandemii koronaviru letos setkal?

Dokonce před koronavirem byly v české lize těžkosti. Není tak moc oddílů v Česku, které mohou angažovat silné hráče. Navíc nyní v Česku hokejisté dostávají víc, než si zaslouží. Těžkosti byly a zůstávají. Myslím, že nyní hráči budou muset klesnout na výplatách, asi o 20-30 procent. Zatím jsme nesnížili smlouvy v našem týmu. Domnívám se, že vláda Česka by měla pomoci. Jinak budou se sportem velké problémy, nejde jen o hokej, ale i o jiné druhy sportu.

Do jaké míry jste byl překvapen, že Avangard nyní nehraje v Omsku?

Je to divná situace, že je Avangard nucen hrát v Moskvě. Ale všichni vědí, co se stalo s arénou, není jiná možnost. Cítím s omskými fanoušky. Když se v Česku řekne Omsk, tak hned je to asociace na hokej a Sibiř. Viděl jsem makety nové arény, bude nádherná, dokonce lepší, než byla předchozí. V Česku byla podobná situace, kdy byl oddíl nucen odjet ze svého města. Po uplynutí několika let se vrátil a požíval nesmírnou popularitu v rodném městě.

Jaká je vaše nejvýraznější vzpomínka na Rusko a Avangard?

Když jsem poprvé zahrál za Avangard v Omsku. Fandové, atmosféra – všechno bylo skvělé. Přijali mě vřele a já jsem odpovídal lidem vzájemností. A nechtěl jsem odjíždět. Od té doby se nic nezměnilo. Mám ve velké úctě ruské hráče, se ctí reprezentují svou zemi.

Říkal jste, že byste si na jaře chtěl zahrát v play-off za Kladno. Budou tyto zápasy poslední ve vaší kariéře?

Těžko říci. Hokej se stává stále složitějším. Trénovat je také těžší. Trochu jsem ztratil drive, když jsem chtěl dokazovat, že mohu být nejlepší. Motivace chybí. Doufám, že ten drive se mi vrátí. I když jsem úplně zapomněl: příští rok v zimě, v prosinci 2021, v Česku proběhne “Zimní klasika”. Slíbil jsem, že si tam zahraji. Proto nyní za žádných okolností nemohu končit.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


Rozhovor byl opublikován 23. listopadu 2020