Je to dobrý, Turek couvá!

Ivan David

5. 12. 2020
 

Řecký web Infognomon a poté i Greek City Times přinesly informaci o incidentu, který se aktuálně odehrál během společného námořního cvičení Řecka, Egypta, SAE a Francie, nazvaného „Medusa 2020.” Incident se odehrál mezi fregatou Oliver Hazard třídy Perry egyptského námořnictva a fregatou tureckého námořnictva. Tato konkrétní turecká fregata byla podle OPEN TV slavná loď Kemal Reis, která byla letos už jednou „pocuchána“ řeckým námořnictvem.


Kemal Reis se nyní pokusil vstoupit do cvičebního prostoru v egyptských výsostných vodách. Kemal Reis byl řádně varován, aby opustil oblast, ale odmítl poslouchat pokyny. Situace se ale zřejmě vyvinula jinak, než Turci čekali. Egyptská fregata se vrhla přímo k turecké, zjevně i za cenu srážky. Turecký kapitán doslova okamžitě zavelel k ústupu a nezkoušel se znovu přiblížit k místu cvičení.
Greek City Times připomíná, že 12. srpna došlo ke kolizi, když turecká fregata Kemal Reis, která doprovázela výzkumnou loď Oruç Reis, byla zasažena řeckou fregatou Limnos, která tureckou válečnou loď vážně poškodila. Srážka nezpůsobila Limnosu žádné škody, zatímco Kemal Reis utrpěl díru v zádi. Jak by řekl kapitán Jack Sparrow – udělali mu “ďuznu v lodi”.
Několik dní po události se ministr obrany Nikos Panagiotopoulos spojil s kapitánem Limnosu Saliarisem a poblahopřál mu: „Jsi velký hráč, gratuluji“. Manévr kapitána Saliarise byl o to obdivuhodnější, že jej udělal s 38letým plavidlem, považovaným za jednu z nejslabších válečných lodí řeckého námořnictva, na rozdíl od Kemal Reis, který je jedním z hlavních plavidel tureckého námořnictva.

Dík!

Děkujeme za příspěvky určené pro modernizaci a kvalitativní změnu Nové republiky. Moc si toho vážíme.

Redakce