BLM v Kapitolu

Avatar
Původní autoři

 

Ivan David

15. 1. 2021

Podezření, že mezi lidmi, kteří přišli 6. ledna podpořit Donalda Trumpa k Bílému domu a následně Kapitolu, byli příslušníci krajní levice a skalní odpůrci Trumpa, je potvrzeno. Byly dokonce zveřejněny záběry, kde se demonstrující snaží zabránit některým jedincům ve vandalství a křičí na ně Antifa, Antifa. Jeden člen hnutí BLM byl zatčen hned po událostech na Kapitolu, následně propuštěn a nyní znovu zatčen. Jeho role nebyla zdaleka okrajová. Jak uvedlo ve čtvrtek ministerstvo spravedlnosti, aktivista organizace Black Lives Matter, který byl 6. ledna mezi těmi, kdo vstoupili od budovy Kapitolu, byl obviněn z podněcování k občanským nepokojům a z násilného vstupu a výtržnictví.

Nové obvinění uvádí, že 26letý John Earle Sullivan agentům FBI minulý týden řekl, že byl v Kapitolu, když k “porušení” došlo. Řekl, že vstoupil oknem, které bylo rozbito. Řekl také, že byl přítomen zastřelení veteránky letectva Ashli Babbittové americkým policejním důstojníkem, když se pokoušela vylézt oknem do lobby mluvčích Kongresu.
Sullivan ukázal agentům některé záběry, které zaznamenal uvnitř budovy, kam on i další nelegálně vstoupili. (Jeho řeč je proložena expresivními výrazy, proto tolik teček.) Videozáznamy ukázaly, že on a další prorazili barikádu a Sullivan křičel: „Je tu tolik lidí. Pojďme. Tahle F …..je naše! F…. jo. Toho jsme dosáhli. Udělali jsme to společně. F…. jo! Všichni jsme součástí této historie. Pojďme to vypálit. “(Let’s burn this F…. down.) Později ho slyšeli povzbuzovat protestující, aby vyšplhali na zeď, aby se tak dostali ke vchodu do Kapitolu. Byl také viděn, jak vstupuje do budovy. Během jednoho rozhovoru s ostatními, když už byli uvnitř, Sullivan řekl: „Musíme to F…. spálit.“ Jindy mimo jiné řekl: „Je to náš dům F…..“ a „Máme to.“
Podle soudního spisu Sullivan řekl americkým kapitolským policistům, aby raději ustoupili, aby nebyli zraněni. Připojil se k davu a pokoušel se otevřít dveře do jiné části Kapitolu, řekl lidem „Hej, lidi, mám nůž“ a požádal je, aby ho nechali dostat se na přední stranu. Až ke dveřím se nedostal. Později se pokusil přimět policisty hlídající lobby mluvčích, aby šli domů, a řekl jim: „Brácho, viděl jsem venku zraněné lidi”.
Sullivan hovořil s řadou médií, včetně CNN a ABC. Řekl deníku The Epoch Times, že se snažil splynout s davem, “aby ho nezmlátili”. Řekl, že je v komunitě aktivistů znám jako člen krajní levice, anarchokomunistické skupiny Antifa. Popřel, že by byl přímo členem sítě. Sullivan také řekl, že věděl o plánech zaútočit na Kapitol a že je viděl na „podzemních chatech a podobných věcech“. Zveřejnil informace o plánech na svých sociálních médiích, ale neinformoval donucovací orgány. “Nejsem práskač,” řekl.
Sullivan byl obviněn z výtržnictví a kriminálních “neplech” v Provo v Utahu na základě jeho aktivit kolem loňského protest BLM, při kterém byla postřelena a zraněna jedna osoba.
Sullivan zveřejňoval příspěvky na podporu Black Lives Matter a často používá hashtag #blm. Vede skupinu Insurgence USA, která říká, že byla založena po smrti černocha George Floyda v loňské policejní vazbě v Minneapolisu.
“Nedostatek péče o lidský život byl nepřijatelný, a tak jsme se rozhodli ukončit policejní brutalitu.” Poté jsme se rozhodli posílit a povznášet hlasy černých a domorodých Američanů, “uvádí se na webu skupiny.
Nic proti tomu.
Podle některých zveřejněných konverzací z jeho chatů se na útok na Kapitol aktivně připravoval spolu s dalšími kolegy s cílem: “Nechme je, ať se zabijou sami”. Čímž myslel příznivce Trumpa.
Vyšetřování se ještě potáhnou a možná zapadnou v čase, role jednotlivých aktérů se možná zveřejní, možná ne. To, že většina lidí, kteří se účastnili demonstrace na podporu prezidenta Trumpa, kam přišli s odkrytými tvářemi, nebyla typickými profesionálními demonstranty, je zjevné. To, že šli na demonstraci s “odkrytým hledím”, se jim vymstí – a už se tak děje. Jsou vyhledáváni na sociálních sítích podle fotografií, šikanováni a propouštěni z práce. Byl potvrzen i případ, kdy studentka udala svou matku. Amerika se propadá v čase do dob Čarodějnic ze Salemu.