Jestliže europoslanec Zdechovský (KDÚ-ČSL) není schopen pochopit jednoduchý zákon, jak asi je na tom se složitějšími texty?

Avatar
Původní autoři

Ivan David

28. 1. 2021
Na webu Neviditelný pes ZDE vyšel článek Tomáše Zdechovského dokazující jeho defekt chápání textu. Nepředpokládám, že by se zesměšňoval jen proto, že chce lhát, přestože bude snadno usvědčen. Vyzývá čtenáře, aby zapomněli na švýcarskou čokoládu, italské sýry a norského lososa. Ze zákona nikterak nevyplývá, že by se měly přestat dovážet, nebo že by se měl jejich dovoz byť jen omezit. Mezi 131 položkami, jichž se zákon týká, není ani čokoláda, ani mořské ryby, ale pokud by byly, to podstatné je, že oněch 55% hmotnosti z podílu všech 131 položek má být dosaženo SOUČTEM HMOTNOSTI.

To znamená, že dalších 45% součtu hmotnosti TĚCHTO položek může být z dovozu. Ostatních věcí, jako je čokoláda se to netýká. Ryb nejen mořských může být dováženo mnohem víc než dosud, pokud jejich celková hmotnost nebude vyšší než 45% hmotnosti vyjmenovaných položek. A to nikdy nebude, protože novela zákona se týká jen prodejen nad 400 m2 a v nich se v ČR nikdy neprodává tak obrovské množství ryb.

Starosti o dodávky

Tomáš Zdechovský tvrdí, že české zemědělství na to „není připravené“. Ale samozřejmě, že je! Jen vezmeme-li v úvahu obrovské rozlohy řepky do pohonných hmot, kukuřice do bioplynek nebo cukrovky na líh. Zemědělci nemají šanci například české brambory uplatnit na trhu. Produkční plocha v ČR za 30 let klesla o 87%. A právě proto ceny stouply několikanásobně. Jakmile bude odbyt, produkce během 2-3 let naroste na původní asi sedminásobnou úroveň. A brambory se v součtu hmotností velmi uplatní. Totéž s masem. Dnes se investice do staveb a rekonstrukcí chovných zařízení prakticky nevyplatí. Během několika let bychom mohli v oněch 131 komoditách v průměru dosáhnout soběstačnosti. Návrh zákona ale hovoří jen o 73% v roce 2027.

Prý zákon pomůže jen velkým producentům. Jenže ani dnes malí do řetězců mnoho nedodávají, pokud se nespecializují na plodiny, které lze dodávat ve velkém. V malém řetězce nenakupují. Velcí producenti prý produkují hodně „díky chemii a dalším procesům nezdravého rychlení“. Tady by mohl být pan Zdechovský konkrétní, jaké „nezdravé rychlení“ má na mysli? To nám bude jistě tajit. Velké zemědělské podniky „produkují skutečně velké množství potravin“, a to proto, protože jsou velké, to by mohl pochopit i Tomáš Zdechovský, je to jednoduché, nikoli „díky chemii“. Velké podniky jsou velké proto, že je to za normoáních podmínek, které v jiných sektorech nastaly, výhodné. Boty si také málokdo objednává u ševce a malé automobilky dávno zanikly. Malé podniky mohou přežít pokud mají speciální nabídku, kterou se nevyplatí produkovat ve velkém nebo nabízejí zboží tam, kde jsou velké obchody daleko. Tak to prostě je.

Součet hmotností

Jak jsem již uvedl, novela se týká SOUČTU HMOTNOSTÍ, to znamená, že 55% vůbec nemusí být dosaženo u každé ze 131 komodit. Je to těžké pochopit? Pro pana Zdechovského ano, což dokazuje sloupcovým grafem podle něhož ČR dosahuje v salátových okurkách soběstačnost 10,7% a v květáku21,8%. To je zcela irelevantní, prostě se okurky a květák budou méně podílet na součtu hmotností, pokud je řetězce nebudou ochotny vykupovat.

Dále pan Zdechovský mudruje nad „sezónními výkyvy“, neboť není schopen pochopit, že ono procento se vztahuje k celoročnímu součtu, ačkoli to v článku sám cituje. Sezónní výkyvy samozřejmě v celoroční součtu nehrají žádnou roli. Podle Zdechovského mimo sezónu by „na pultech nemuselo být téměř nic“. Jak jsem již uvedl, mohou i podle novely prodejci dovážet kdy chtějí, co chtějí, jen nesmějí vytlačit české potraviny (těch 131 položek) z obchodu víc, než zákon uvádí.

Pan Zdechovský se chlubí, že si „neumí představit“ jak by se prodané zboží mělo počítat a kontrolovat. Asi neví, že prodejci nutně mají evidenci o tom, co nakoupili, a co prodali a to včetně váhy. Mají to digitalizované a počítače sčítat umějí. Představivost pana Zdechovského je zjevně slabá. Prý by pro obchodníky bylo „extrémně náročné, kdyby nemohli dát na pult zahraniční potraviny, ….protože se českých neprodala dostatečná procenta“. Takže znova: SOUČET HMOTNOSTÍ ZA ROK.

Potravin je na trhu nadbytek

Dále pan europoslanec KDÚ-ČSL věští, že „vše se zdraží a kvalita klesne“. Naopak se zdražily například brambory a květák kvůli monopolu dovozců při chybějící české konkurenci. Proč by měly být dražší nevysvětlí, píše „prostě budou dražší“, asi neví, že ceny stanovují prodejci, nikoli dodavatelé. Nekalá konkurence zahraničních mnohanásobně více dotovaných potravin bude existovat nadále, o to si není třeba dělat starost. Přátelé pana poslance ze západních zemí to zajistí. Podle Zdechovského potravin „nebude dostatek a stanou se luxusem“. Nikdo mu neřekl, že potravin je na trhu velký nadbytek, takže žádné „prázdné pulty“. Producenti prý budou mít zvýšenou poptávku, „kterou zvládnou navýšit pouze na úkor kvality“. Ne, nabídka podstatně převyšuje poptávku. Čtvrtina potravin se vyhazuje a víc se nevyrábí jen proto, že není šance prodat. Řetězce jsou ochotny nakupovat jen extrémně levně, tedy z podřadných surovin, jinak výrobci nemohou.

Proč dotace

Nabízí se otázka, proč se tedy zemědělství dotuje? Inu proto, že po válce a rozpadu koloniálního systému západní země nebyly schopné produkovat dost. Dnes, když mají nadprodukci, tak si vlády nedovolí snížit dotace, aby nevyvolaly ještě větší nespokojenost venkovanů. Bez několikanásobných dotací by nám západní země vůbec nemohly konkurovat.

Zdechovským zmíněný dopis osmi evropských velvyslanců, kteří čistě náhodou pocházejí ze zemí, které k nám dovážejí svoje přebytky, má prý být varováním. Novelu prý zarazí Senát. Že by pan Zdechovský nevěděl, že Senát může jen vrátit návrh a nemůže nic „zarážet“? Je možné, ale smutné, že to neví. Dále varuje Rumunskem, které vzdáleně podobný zákon samo zrušilo. Ano Rumunsko je díky západní „pomoci“ už úplně v rozkladu. Potraviny, které kdysi vyváželo, dnes více než z poloviny dováží. Chceme opravdu vyvážet jen gastarbeitry na podřadné práce? Tam dojdeme, pokud budeme volit Zdechovské, Piráty a jiné uniofily z pětikoalice.

Nadějeplný Senát

Senát je naděje, píše Zdechovský. Ano tam mají škůdci většinu. Mohou dosáhnout dalšího úpadku venkova a českého hospodářství a pokusit se nadále podpořit zahraniční řetězce, které kapitál z českých peněženek za dovezené přebytky za Západu vyvážejí do zahraničí.

„Absurdní“ není návrh zákona, ale neschopnost zákonodárce Zdechovského pochopit ho. Možná mu křivdím. Možná na tom pan Tomáš Zdechovský (KDÚ-ČSL) není s chápáním tak špatně, prostě to nečetl a ty nesmysly opsal od nějakých blbců. A nebo, poslední hypotéza, ví, že jsou to lži, ale pokládá za blbce čtenáře. A věří, že cenzura, za jejíž zesílení se přimlouvá, dosáhla již takové úrovně, že se lidé pravdu nedozvědí.