Turecko milosrdnější Německa? Aneb zajímavý vývoj ve věci deportace Kurda z Německa do Íránu.

Avatar
Původní autoři

 
 

Ivan David

31. 1. 2021


Nejprve – Bavorsko vydalo do Íránu Kurda Ebrahima Abdiho Jenekanla, jak se píše na Facebooku Kurdské německé obce: „Včera byl do Íránu deportován Ebrahim Abdi Jenekanlo, Kurd z východního Kurdistánu (Rojhelat). Ebrahim hledal v Německu ochranu před zadržováním a mučením ze strany íránských orgánů, které zakoušejí také jeho rodinní příslušníci.


Kurdům v Íránu hrozí – zejména pokud jsou politicky aktivní – riziko pronásledování íránským režimem. Mnoho z nich je odsuzováno k dlouhým trestům odnětí svobody nebo dokonce k smrti. 
Organizace pro lidská práva Hengaw uvádí, že v první polovině roku 2020 byla téměř čtvrtina popravených v Íránu Kurdové. Zejména po masových demonstracích v listopadu 2019 byla řada aktivistů v oblasti demokracie, práv žen a ochrany životního prostředí znovu a znovu zatýkána, mučena a zavražděna. Jen za poslední dva týdny bylo uvězněno nejméně 76 Kurdů.
I když je známo mnoho případů porušování lidských práv v Íránu, odpovědné bavorské orgány i přes úsilí člena bavorského zemského parlamentu Cemala Bozoğlu, z Aliance 90 / Zelení, kterému tímto děkujeme, provedly deportaci a vystavily tak dalšího Kurda riziku odnětí svobody a popravy.
„Vyzýváme federální vládu a konferenci ministrů vnitra, aby okamžitě zastavily deportace do Íránu, dokud nedojde ke zjevné změně ve způsobu, jakým jsou zacházena s lidskými právy,“ říká místopředseda německé kurdské komunity Mehmet Tanriverdi.“
Dnes ráno se Abdi do Německa vrátil, jak píše novinář Jan Jessen:
„Abdi Jenekanlo je zpět v Německu. Jak bylo včera oznámeno, Kurd byl včera posazen do letadla ve Frankfurtu, odkud měl být deportován do Íránu, ze kterého před deseti lety uprchl. Turecké úřady zřejmě zabránily dalšímu letu do Íránu. V tuto chvíli nevíme proč. Abdi je každopádně od 10 hodin v Německu. V Íránu mu hrozilo uvěznění a mučení. Jak dobře je, že je zpět, ale: Principiální kritika Německa, v tomto případě bavorských úřadů, zůstává. Je nelidské šílenství deportovat lidi do zemí, jako je Afghánistán nebo Írán, a to nemluvíme o pandemii! Podle mých informací je Abdi na cestě do Eichstättu, kde bude opět umístěn do deportační vazby.“
Co udělají bavorské úřady teď? A to vůbec nemluvíme o tom, že desítky, možná stovky migrantů zůstávají v Německu na základě tzv. institutu strpění, i když jim byl odmítnut azyl z důvodů kriminální činnosti. Nesmí být prý vydáni do zemí, kde jim hrozí mučení a smrt. Zejména se tím německé úřady zaklínají v případě syrských uprchlíků, i bývalých členů IS. U politických uprchlíků je tomu zřejmě jinak. Mimochodem, institut strpění je harmonizován v celé EU.