Chtějí udělat ze seniorů hlupáky, kteří si nezaslouží ani volební právo?! A za naše peníze! Petr Žantovský se zhrozil nad kampaní pirátské europolitičky

Avatar
Původní autoři

Petr Žantovský
22. 2. 2021 ParlamentníListy

Odstraňování nepohodlných názorů i jejich nositelů z akademické půdy by ve Velké Británii měl učinit přítrž zákon na ochranu svobody slova. Stejné vymisťování probíhá i v médiích, a to nejen u nás, kde to na vlastní kůži zažíváme dnes a denně. Petr Žantovský s údivem pozoruje, na jakou kampaň dostává peníze pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Vzpomínku pak věnuje novináři Otovi Černému, který odváděl profesionální výkon při diskusních pořadech, kde hlavní slovo měli hosté. Nebylo to jako dnes, kdy máme zírat a obdivovat, jak je moderátor úžasný a ti ostatní jsou jen jako stafáž.Přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne začíná článkem, který pod titulkem „Britská vláda chce zákonem chránit svobodu slova“ vyšel na Novinkách. „Jde o to, že na akademické půdě ve Velké Británii, stejně jako ve Spojených státech, panuje praxe, že se prakticky nesmí vést diskuse, polemika, oboustranná argumentace. Hostující profesoři či hosté jsou kádrováni, zda ctí liberálně demokratické hodnoty toho kterého levicového uskupení, které tam či onde na akademických půdách vládne. Existují o tom dokonce i studie, kolik lidí z řad profesorů nebo i studentů tíhne k tomu či onomu politickému pólu. Takže je i statisticky podloženo, že na angloamerických akademických půdách je to všechno hodně nalevo. No a nyní britské ministerstvo školství pod vedením ministra Williamsona navrhlo zákon, který má chránit svobodu slova na akademické půdě,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

V článku se píše, že profesoři, studenti či hosté, kterým bude znemožněno vystoupit, budou moci po dané univerzitě vymáhat kompenzace. „To je neuvěřitelně progresivní a velký krok kupředu, neboť stávající situace, která vlastně vymisťuje jakékoli nepohodlné názory z akademické půdy, se podobá tomu, jak vypadají média. Také z médií jsou odstraňováni nositelé nepohodlných názorů. A není to jenom u nás, ačkoli u nás to na vlastní kůži vnímáme dnes a denně. Vymysleli si pro to krásný eufemistický pojem „deplatforming“, což znamená bojkotování možnosti se vyjádřit. Já bych to nazval vyhazovem nebo vymístěním z té platformy, na které se pohybujeme. Je to v podstatě forma třídního boje, je to forma cenzury, nátlaku a nemá to absolutně žádný podklad v žádném, ať už etickém nebo právním hodnotovém registru. Proto je návrh britské vlády naprosto úžasný a zaslouží si potlesk,“ tvrdí mediální analytik.

I na nejvyšší úrovni se začíná přemýšlet hlavou

Nediví se, že levicoví intoši na akademiích proti tomu začali protestovat, neboť dosud jim stačilo, když se nějaký host, co se jim nelíbil, objevil v budově a oni proti němu začali hned demonstrovat, pískali a fyzicky mu znemožňovali vstup na pódium. „To je naprosto jednoznačně nátlak na vedení té školy, katedry či fakulty. Studenti podobně jako v osmašedesátém ve Francii a v Německu opanovali kampusy, začali tam vládnout a rozhodovat o tom, co se smí a nesmí. Tak tato akce britského ministra Williamsona jde zcela opačným směrem a svědčí o tom, že se začíná i na nejvyšší úrovni přemýšlet hlavou, a nikoli třeba jen genderem, barvou pleti nebo něčím takovým. Ministr Williamson to vyslovil naprosto pregnantně, když řekl: ‚Jsem silně znepokojen ohledně mrazivé atmosféry na kampusech způsobené nepřijatelným umlčováním a cenzurou‘. A jestliže ministr prohlásí, že ve školství jeho země panuje cenzura a navíc provozovaná studenty mnohem víc než pedagogy, tak to už je opravdu na pováženou,“ míní Petr Žantovský.

Přiznává, že se zasmál argumentaci odpůrců, kteří říkali: „Jsme inkluzivním prostředím a očekáváme od všech našich zaměstnanců a hostů, že budou naše principy dodržovat“. „Já tedy nevím, co je to inkluzívní prostředí, ale myslím si, že inkluze je jakési vsáknutí daného jedince, nebo i myšlenky či nějakého skupinového názoru do toho všeobecného a potom i diskuse o tom. Není to exkluze. Oni jsou exkluzívní prostředí, což znamená, že vyhánějí někoho, kdo se jim nehodí, nelíbí, není z jejich názorového tábora. Takže i v té argumentaci je lež jako věž. Potěšilo mě, že se za jednoho z takto vyhoštěných profesorů, konkrétně Jordana Petersona, co kritizuje politickou korektnost a neomarxismus, postavila řada světových univerzit a profesora pozvala místo Cambridge, kde se odehrál tento kousek, na svoji půdu, dokonce i naše Univerzita Palackého v Olomouci. Zaslouží si velkou pochvalu. A snad se už konečně začne měnit něco k lepšímu v tomto směru i u nás,“ věří mediální odborník.

Pirátka má seniory nejspíš za lidi mdlého rozumu

O druhé téma si řekla kampaň #PravdaBolí, která se za peníze Evropského parlamentu rozjela pod taktovkou pirátské europoslankyně Markéty Gregorové. „Jejím smyslem je vysvětlovat seniorům, kteří jsou podle paní Gregorové zřejmě jen mdlého rozumu, svět tak, aby ho pochopili podle správných parametrů, měřítek a správných ideologických předznamenání. Zhlédl jsem spot, který je v rámci této kampaně distribuován. Byly tam nějaké osoby seniorského věku, které jak z partesu a takovým hodně křečovitým způsobem recitovaly teze typu ‚Neposílejte si navzájem, drazí senioři, kolovací maily, je to samá lež, dezinformace, konspirace, nemáte-li šanci si to ověřit‘ a tak dál a tak dál. V podstatě jde o to rozbít tuto komunitu, která navzdory pokročilejšímu věku je počítačově gramotná, je třeba i při fyzických potížích schopná vysokých mentálních výkonů a není jí ten svět okolo nás úplně lhostejný,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

(Celý text najdete  ZDE)