Podle průzkumu SANEP je Petříček grogy (aneb malé nahlédnutí do trosek sociální demokracie – poznamenává redakce Nové republiky)

Avatar
Původní autoři

Jiří Paroubek
19. 2. 2021  VašeVěc


Jak je zvykem celé té party lidí kolem Pocheho, Pokorného a dalších, snaží se pokračovat beze změny ve “volební kampani” Petříčka na pozici předsedy ČSSD.

Petříček už také získal na podporu své kandidatury pomoc figury, která je pro naprostou většinu levice jen těžko stravitelná – K. Schwarzenberga. Ten vychvaluje Petříčka do nebes. Je to přesně ten typ sociálního demokrata, o kterém Schwarzenberg s Kalouskem vždycky snili. Snaživý muž, nevelkého rozhledu a přitom velmi ambiciózní, zejména v zahraničně-politických otázkách vlastně vlastně plně souznící s názory stran pravice. Představa, že Petříček získá na stranu sociální demokracie nějaké voliče z řad pražské kavárny, kteří budou obdivovat jeho ataky vůči Rusku či Číně, je ovšem zcela scestná. Ti budou volit i nadále pravicové strany. Ale tato nemístná trumpovská reorientace politiky ministerstva zahraničí, naopak hlasy ČSSD ubírá.

V Právu se již dnes neobjevuje nic, co by svědčilo o tom, že Petříček chce ve své zatím nepříliš podařené kampani na předsedu ČSSD typu výstřelu z Aurory, pokračovat.

Ještě se objevil jeden promorozhovor s Petříčkem na Bakalově serveru Aktuálně.cz. V tomto rozhovoru Petříček opakuje „objevná“ klišé o tom, jak přeci nemůže nečinně stát opodál, když ČSSD padá do bláta a ke dnu, jak je kamarád s Janem Hamáčkem. Jak naopak není kamarád s Petrem Bendou, jenž ovšem na rozdíl od Petříčkových kámošů má od NBÚ prověrku na stupeň tajné. Což je možná důvod, proč je pro Petříčka Benda kontroverzní. A pak ještě blouzní o jakési moderní sociální demokracii, aniž by přesně vysvětlil, co tím má na mysli. Ostatně, nevzpomínám si na jediný Petříčkův programový článek, který by se tímto tématem v nedávné minulosti, kdy již byl ministrem zahraničí, zabýval.

A teď přišla pro Petříčka rána z milosti. Agentura pro výzkum veřejného mínění SANEP, zpracovala průzkum veřejného mínění, který musel zchladit horké hlavy všech pražských pučistů, kteří chtějí ovládnout, s využitím Petříčka, coby fíkového listu, ČSSD.

Na otázku agentury: „Kdo by měl být podle vašeho názoru zvolen na nadcházejícím sjezdu ČSSD předsedou strany?“ , z dotázaných 13 761 voličů ČSSD ve dnech 16. a 17. února, sdělilo téměř 74% dotázaných, že si v této pozici umí dále představit J. Hamáčka. A jen 18%, tedy necelá pětina, si umí představit T. Petříčka.

Na genocidní požadavek exministra Sobotkovy vlády Němečka, na otázku „Souhlasíte s výzvou…, aby z vedení strany odešli lidé, kteří ČSSD do vlády přivedli, včetně předsedy Jana Hamáčka?“ odpovědělo pro zajímavost plných 58% dotázaných, že si to nepřeje. Jen 29% dává Němečkovi za pravdu. Prostě v sobotkovské personální genocidě nechce nikdo moc pokračovat. Na další otázku SANEP: „Má ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček Vaší důvěru?“ více než dvě třetiny dotázaných sdělilo, že ano. Naopak nedůvěru mu vyjadřuje zhruba 22% respondentů.

Prostě tak, jako často v posledních deseti letech, skupina Pocheho a Petříčka nebere vůbec v potaz realitu ve společnosti a názory lidí. Jen tak se mohlo stát, že sociální demokracie v Praze je již delší čas podle průzkumů na 1 – 2% volební podpory.

Ten, kdo si přeje miniaturizovat podobným způsobem pozici ČSSD v celé společnosti, nechť podpoří Tomáše Petříčka na předsedu ČSSD. Opravdu by to byla dobrá volba.

(Autor je bývalý předseda ČSSD a premiér)