Solovjov poprvé zveřejnil, kdo stojí za Navalným uvnitř Ruska

Avatar
Původní autoři

Jelena Ostraková
10. 2. 2021 politnavigator
To, že protesty na podporu opozičního blogera Alexeje Navalného mají přimět prezidenta RF Vladimíra Putina určit nástupce, prospěšného jakýmsi silám, nacházejícím se ve stínu, několikrát prohlašovali liberální mluvčí.
Hlavní státní média dlouho preferovala řeči o západní objednávce na barevnou revoluci v Rusku, i když nepopírala existenci vlivných příznivců Navalného v Moskvě.

Nakonec se moderátor Vladimír Solovjov rozhodl sdělit, kdo stojí za projektem “Navalný” v Rusku, i když konkrétní jména znovu neuvedl.

“To, co vidíme nyní, je vrak vynořujícího se převratu v letech 2011-12. Kdy se odsunuté prozápadní elity, částečně projelcinovské, spojily a zformulovaly hlavní úkol – nedovolit návrat Putina. Ne proto, že byl meziosobnostní konflikt Putin-Medveděv. Konflikt spočíval v tom, že Putin modelu let 2011-12 už nebyl tím Putinem, který uvažoval o možnosti vstupu Ruska do NATO, že se stane součástí Evropy a bude se nacházet v řečišti americké politiky. Putin si už uvědomil nebezpečí, vycházející z NATO, už byl přednesen mnichovský projev. Tehdy se polekaly”, řekl Solovjov ve vysílání svého kanálu na Youtube.

Podle jeho slov přicestoval v předvečer prezidentských voleb v Rusku v roce 2012 do Moskvy nynější prezident USA Joe Biden a přesvědčoval Putina, aby nekandidoval, aby mohl být Dmitrij Medveděv zvolen na druhé období.

Tehdy byl vytvořen liberální televizní kanál Dožď, který začal aktivně provádět protiputinovskou propagandu. Mimo to “lidé z okolí Medveděva” verbovali a přetahovali na svou stranu oligarchy. Na tu dobu ne náhodou připadá demarše frakce Spravedlivého Ruska, která se objevila na zasedání Státní dumy RF s bílými stužkami, symbolizujícími protest.

V tom okamžiku už Navalný figuroval ve věci zpronevěry prostředků Kirovlesa. Jak sdělil bývalý vicegubernátor Kirovské oblasti Sergej Karnauchov, poté, co se do vedení oblasti dostal zástupce SPS Nikita Bělych, bylo důvodů otevírat tam trestní případy více než dost.

“Nahromadily se materiály, týkající se činnosti Marie Gajdarové (poradkyně gubernátora , pozn. red.). Ledacos dělali v oblasti zdravotnictví. U Gajdarové byli komplici z SPS, tito lidí byli okamžitě dosazeni do funkce náměstků ministrů v regionu. Potom se začali zabývat nemovitostmi”, sdělil Karnauchov.

Nicméně práce vyšetřovacích orgánů byla komplikována tím, že v oblasti aktivně pracovali zástupci Republikánské strany USA. Chystala se dokonce návštěva Hillary Clintonové.

Karnauchov s odkazem na zdroje v FSB tvrdí, že zástupci kirovských regionálních mocenských orgánů se tehdy aktivně setkávali s americkými rezidenty a dostávali od nich úkoly.

“Byl to první pokus Západu spolu s vnitřními elitami zkusit vybudovat “ideální model budoucího Ruska”, řekl Karnauchov.

Zřejmě aby se nevyvolávala “mezinárodního rezonance”, bylo rozhodnuto podat žalobu, v níž figuroval nejméně rozjetý člen týmu gubernátora Belych – jeho poradce Alexej Navalný. Nicméně zatčení aktéra zabránila Gajdarová, která měla se ženatým pánem romantický vztah.

“Když nastala doba zadržení Navalného, Marie Gajdarová udělala všechno, aby jej evakuovala. Kdesi Navalného ukryla a ten odjel s území regionu. Chystala se jej odvézt do zahraničí, sdělil Karnauchov.

Gajdarová požádala o pomoc velvyslanectví USA, nato operativci, kteří věc vyšetřovali, se začali setkávat s velkými komplikacemi. Mladá dáma zapojila své známé z liberálních médií, shromáždila peníze a zajistila školení milovaného na Yaleské univerzitě.

Navalný byl ještě v USA, když v Rusku proběhlo jeho první vyšetřování, přičemž provedené velmi kvalitně. Karnauchov se domnívá, že právě v tomto okamžiku proběhlo spojení vnějších a vnitřních kurátorů nového blogera.

Vladimír Solovjov soudí, že už první vyšetřování Navalného bylo placeno ruskými byznysmeny.

“Všechna vyšetřování Navalného byla objednávka, kterou, jak se soudí, prováděl Stas Bělkovský (politolog spolupracující s oligarchou Borisem Berezovským). Okamžikem příchodu Ašurkova se šéfové vyměnili”, řekl Solovjov.

Vladimír Ašurkov v té době pracoval jako top manažer Alfa-grup. Opustil svou funkci v roce 2012. Právě tímto rokem je datován nedávno “předaný” do médií operativní záznam rozhovoru Ašurkova se zástupcem britské rozvědky. Rus žádá o peníze a slibuje, že zveřejní kompromitující materiál na domácí podnikatele, potřebný Britům.

“Když se podíváme, jaké transakce rozvíjel Navalný, například, u VTB, která se zabývala zahraničně-ekonomickými a obrannými projekty, co dělal pro rozpad zahraničně-ekonomických vztahů Transnefti, Rosnefti, zjišťujeme skutečnou podvratnou činnost. Před každým útokem určitá skupina dělala na burze zkrácené transakce na snížení. Jakmile položka vystupovala, “spolehlivé akcie”se nepatrně snižovaly, ale to postačovalo, aby to dělalo statisíce dolarů”, říká Solovjov.

Už tenkrát se Navalný chystal uchvátit v Rusku moc.

“Osobně jsem byl přítomen při jednom z jednání v jedné z největších spotřebitelských bank v Rusku. Byli tam shromážděni ruští velkopodnikatelé na neveřejném zasedání. Přišli tam Navalný a Ilja Ponomarjov a informovali podnikatele, co bude, když se oni dostanou k moci: “Můžeme už nyní posoudit vaše jmenování na ty funkce, které budou uvolněny, jakmile se dostaneme do Kremlu. Všechno co od vás potřebujeme – dát nyní trochu peněz”. Tato banka byla jedním z operátorů protestu. Byly tam silové struktury a byli tam ti, kteří už nepůsobí v blízkosti zastávky metra Čína-město (patrně se rozumí administrativa prezidenta, pozn. red.)”, sdělil Sergej Karnauchov.

Jak se Solovjov domnívá, už k roku 2012 podle jednotného plánu pracovaly všechny Západem financované nevládní organizace, a také paralelně působící “síťky” Navalného a Michaila Chodorkovského – za podpory byznysmenů a bývalých “z hnízda vypadlých” zástupců mocí.

Triumfální znovuspojení Krymu s Ruskem, které vyvolalo v zemi výbuch patriotismu, je přinutilo na nějakou dobu odložit plány, ale nyní si na ně vzpomněli.

“Přesvědčili západníky, že Putin nedisponuje dostatečnou podporou uvnitř Ruska. Stačí fouknout – a Putin nebude. Je to pro ně velké překvapení, že výbuch nevyšel”, řekl Solovjov.

Také tvrdí, že nikdo nehodlá dělat z Navalného prezidenta.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová