Covidem sem, covidem tam

Avatar
Původní autoři

Pavel Letko
9. 3. 2021  e-Republika

Místo zdařilého pěstování nenávisti bych prosazoval fungující řešení, ať už je z Ruska, Číny nebo USA. Nakoupit dostupné fungující vakcíny je povinností.(Na snímku Pavel Letko)


Pracuji v nemocnici jako technik, tedy jsem nezdravotnickým zaměstnancem ve zdravotnictví. V říjnu jsem prodělal onemocnění covid s mírným průběhem. Ani jedno ani druhé mě nestaví do role odborníka, ale přesto je jasné, že můj pohled na problematiku světové pandemie je trochu odlišný, než kdybych byl hoteliérem nebo divadelním hercem. Přispěji tedy, a doufám, že naposled, do současného pandemického mediálního mlýna s několika svými, výhradně laickými tezemi.

 • Covid může být smrtelný. Umírají na něj lidé, a to i v naší nemocnici.
 • Debaty o tom, zda někdo umřel na covid nebo s covidem považuji za nesmyslné, protože většině lidí přes 50 let něco je, ale to neznamená, že jsou na odpis. Bez covidu by se svou cukrovkou, astmatem, nadváhou apod. žili dalších 40 let. Ale s covidem skončí životní pouť třeba zítra.
 • Následky přestálého covidu mohou být nepěkné (plíce „na hadry“).
 • Průběh nemoci může být mírný, jako jsem měl já, ale následky trvají ještě řadu měsíců (únava, bolesti kloubů, zad apod.)
 • Očkování funguje, otázkou je, jak dlouho a před jakými kmeny bude chránit. To nikdo (na světě) neví. Předpokládám, že pravdu neodhalí ani redaktor ER ani jiný investigativní redaktor od konkurence.
 • Reakce na očkování bývá často nepříjemná, ale po 1 -2 dnech ustoupí (připomíná to virózu – i když neočkují živou vakcínou).
 • Poptávka očkování mezi zdravotníky i nezdravotníky převyšuje nabídku. Nucení k očkování jsem nezaznamenal. Naopak, více zdravotníků i nezdravotníků v nemocnici by se chtělo nechat očkovat, ale nejsou vakcíny, resp. v pořadníku na ně vzhledem k tempu dodávek a očkování dojde řada pravděpodobně až za několik měsíců.
 • Pokud stoupá počet nakažených pracovníků ve zdravotnictví, nebude to pravděpodobně vakcínou, ale nakažlivějším (britským?) kmenem, jakož i dalšími těžko postihnutelnými vlivy.
 • Ohledně testů – nejsou všechny stejně drahé a stejně průkazné. Nejprůkaznější je zatím metoda PCR.
 • Ano, vakcíny i léky jsou byznys. Tak jako tomu bylo k překvapení mnohých ve zdravotnictví, pohřebnictví, militarizaci a lidské činnosti vůbec, alespoň v naší křesťansko-židovské kultuře vždy, tedy i v době předcovidové a bude tomu tak zřejmě i v době postcovidové – bude-li jaká.

Řešení

Pokud bych měl připojit svůj názor, jak měla být situace řešena, tak bych prosazoval zhruba toto:

 • Naprosté (vnitřní) uzavření. Zhruba na 14 až 21 dnů. Ven jen na nákup potravin, případně s donáškou po blocích apod.
 • Testování zdarma tak, aby za 7- 14 dnů byla otestována celá populace ČR.
 • Důsledné trasování nakažených
 • Využití nějaké obdoby „eroušky” k automatické detekci kontaktu s nemocným či pozitivně testovaným a okamžité karanténě.
 • Místo zdařilého pěstování nenávisti bych prosazoval fungující řešení, ať už je z Ruska, Číny nebo USA. Nakoupit dostupné fungující vakcíny je povinností. Kdo je proti, odpírá život bližnímu. Nechat se očkovat je dobrovolné a dobrovolné je také vzít například vakcínu Sputnik V. Takovou volbu provádějí lékaři dnes a denně. Odpírat takovou možnost ohroženým lidem je zločin. Tato nabídka tu už měla být před mnoha měsíci .
 • “Revolucionáře” demonstrující bez roušek za otevření hospod okamžitě internovat v detenčních zařízeních nejméně po dobu 14dnů, případně využít k pomocným nuceným pracím na covid-odděleních.
 • Podobně s otvírači hospod a dalšími hrdiny, kteří mají pro strach uděláno. Nebojí se o své zdraví a nebojí se o svůj život. Takovou statečnost je třeba využít právě na boj s covidem při péči o bližní, kteří to štěstí neměli. Nakazili se a bojují o svůj život. Pomoc hrdinů se jim bude hodit. Tak se tvoří společenství, tak se tvoří národ. Silný pomáhá slabému. Pevný ve víře malověrnému.

Tak nějak to praktikovaly úspěšně asijské státy. Usilovaly o vymýcení covidu. Naše země jen o soužití s covidem.

 

Hoax

Řeči o tom, že lékaři a nemocnice vykazují jako covidové pacienty i ty, kteří „covidoví“ nejsou, protože je to lépe placené? Tak to je jen jedna z tisíců falešných zpráv pilně šířených mediálním prostorem. To jako, že někdo vymýšlí pacienty? Na celém světě? Nebo si je schválně drží, když už by je mohli pustit? Tak to u nás asi ne. Pacientů je dost. Horší je to s personálem. Také jsou nakažení doktoři či sestry, jsou práce neschopní, někteří bojují o život (tentokrát ten svůj) na covid odděleních. Těžko pak držet chod takových oddělení…

Tak se šíří řada podobných nesmyslů, počínaje teorií, kterak Čína rozšířila schválně covid, aby nám mohla prodávat předražené roušky, po teorii, jak za pandemií stojí Bil Gates, protože hodlá snížit neudržitelný stav lidské populace na Zemi a ještě na tom pěkně vydělat.

Solidarność

V mých očích se však děje něco jiného, mnohem prostšího a v dějinách stále opakujícího. Jde-li o úradek boží, nevím. Nevím, zda pandemii sesílá Bůh, aby nám něco sdělil, nebo je pandemie jen součástí nastavení života v samém počátku, v samém principu života, od jeho zrodu po jeho evoluční vývoj, až k jeho (nekonečnému) konci. Nevím. A nevím, zda byl vir vyvinut ve vojenské laboratoři a unikl z ní záměrně nebo omylem. A je mi to jedno. Celá pandemie pro mě jen ještě o mnoho jasněji ukazuje nemoc, zkaženost a prohnilost naší společnosti. Čím více covidu, tím více nemoci a smrti. Nikoliv však jen fyzické, ale především duchovní a mravní. Rozvrácené lidské hodnoty znemožňují účinný boj proti lidskému nepříteli. Výsledkem je jednání vlády, opozice, Parlamentu, Ústavního soudu a České televize. To není zpackaný dort pejska a kočičky složený ze samých dobrých věcí, ale blivajz složený za samých špatných věcí. Tenhle koktejl může užívat jen člověk, který se opravdu nemá rád a pozbyl pudu sebezáchovy. Naše „elity“ nás dovedly v přepočtu na počet obyvatel v šíření viru a počtu zemřelých na první místo na světě. A nemylme se, naše „elity“ reprezentují skutečný vzorek nás, Čechů, Moravanů a Slezanů. Není žádná naděje, že z klobouku či volební urny vytáhneme někoho lepšího, než jsme my.

Už se neshodneme vůbec na ničem. A lepší už to nebude. Dobře nám tak.

P.S.: Hlavně, aby nám zbylo 85 miliard ročně na naše expediční sbory, na naší armádu. Vždyť jak pravila Černochová, komunisté by ji málem vyhladověli. Nakupovat se bude opatrně, jak nás ujistil jakýsi Koudelka. Asi ten z pokračování vydařené komedie „Jáchyme, hoď ho do stroje“.

Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 52 miliard korun. „Je jednoznačně stanovený finanční strop – necelých 52 miliard korun – a nad tuto cenu se nechceme pohybovat,“ upřesňuje náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.

Ano, za jedno vozítko 250 milionů, to se vyplatí! Takhle se hladoví v armádě paní Černochové. Není divu, že máme ve válce s covidem již několik desítek tisíc padlých, když postrádáme takové úžasné akvizice. Až nakoupíme vozítka a vrtulníky, dalekonosná děla a nadzvuková letadla, bude s covidem amen na to šup.