National Interest: Rusko nezopakuje “ponížení” z dob Gorbačova

Avatar
Původní autoři

2. 3. 2021 ria
Vydavatel a generální ředitel amerického časopisu National Interest Dimitri Simes prohlásil, že mnozí Rusové by se nechtěli setkat s opakováním “ponižujícího” scénáře z dob pozdního SSSR za vlády Michaila Gorbačova. Politolog vyjádřil názor, že Rusko by chtělo zrušení sankcí nebo alespoň dosáhnout jejich zmírnění, nicméně nepřistoupí na podstatné ústupky.

“Nemá cenu očekávat, že toto zmírnění bez opravdové reciprocity ze strany Moskvy proběhne. Aby tento plán zafungoval, není možné očekávat, že Moskva půjde na podstatné ústupky v planých nadějích na to, že reciprocita Západu se projeví později. Tento scénář se podobá událostem z dob Gorbačova. Trvat na tom, aby Moskva opakovala to, co mnozí Rusové považují za nezdařilý a ponižující přístup, by znamenalo plést chtěné se skutečným”, podotknul Simes.

Domnívá se, že zavedené sankce proti Rusku nemají izolovat a oslabit zemi, ale “přimět ji k pružnějšímu chování”.

Simes rovněž zdůraznil, že budoucnost vztahů USA a Ruska záleží na volbě Washingtonu. Podle jeho slov pokud Spojené státy nebudou s to souhlasit s ničím kromě nepopiratelné hegemonie, Rusko, nepochybně, bude vážnou překážkou, připravenou hodit jí rukavici.

Dříve časopis NI psal, že země Západu v roce 1990 slibovaly prezidentovi Sovětského svazu Gorbačovovi nerozšiřovat NATO na východ, později ale tyto sliby ignorovaly.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová