Prezident Trump – bývalý a budoucí?

Ivan David

1. 3. 2021


Ve svém prvním projevu po odchodu z Bílého domu prohlásil bývalý US prezident Donald Trump, že jeho hnutí „America First“ je teprve na začátku. Kritizoval Bidenovu administrativu, naznačil směr budoucnosti Republikánské strany a naznačil také, že by se mohl v roce 2024 znovu ucházet o funkci prezidenta.

Trump ve svém projevu před nadšeným davem na výroční konferenci konzervativních politických akcí (CPAC) řekl, že prezident Joe Biden měl „nejkatastrofičtější“ první měsíc, horší než jakýkoli jiný prezident v moderní historii“. Trump varoval, že Biden se vydal radikální socialistickou cestou, která by mohla vést ke komunismu. “Zachráníme a posílíme Ameriku a budeme bojovat proti náporu radikalismu, socialismu, a všemu, co vede ke komunismu,” řekl Trump. Dodal: “Všichni jsme věděli, že Bidenova administrativa bude špatná, ale nikdo z nás si nepředstavoval, jak špatní budou a jak daleko nalevo půjdou.”
Trump věnoval významnou část projevu kritice Bidenových raných akcí v oblasti přistěhovalectví. Řekl, že Bidenovo zrušení jeho opatření v oblasti migrace vyústilo v záplavu nelegálních cizinců, zejména nezletilých. “Radikální přistěhovalecká politika prezidenta Bidena není jen nezákonná – je nemorální, je bezcitná a je zradou základních hodnot našeho národa,” uvedl.
Trump vyslovil předpoklad, že samotná Bidenova přistěhovalecká politika stačí Demokratům ke ztrátě Bílého domu v roce 2024. Poté oslovil publikum jako potenciální kandidát na prezidenta: “Kdo ví, mohu se dokonce rozhodnout, že je porazím potřetí,” řekl Trump a za hlasitého potlesku publika.
Trump také vyzval Bidena, aby znovu otevřel školy, a obvinil prezidenta z jednání na příkaz učitelských odborů, které se brání opětovnému otevření. Hovořil o úspěších své administrativy při řešení pandemie „čínského“ viru. Trump také kritizoval Bidena za to, že se vrátil ke Světové zdravotnické organizaci, zrušil plynovod Keystone XL a vrátil se k Pařížské klimatické dohodě.
Trump se vyjádřil k roztržce v Republikánské straně vyvolané skupinkou republikánů, kteří hlasovali pro jeho obžalobu a odsouzení v procesu odvolávání z funkce, kterou již nevykonával, a v níž Senát nakonec bývalého prezidenta osvobodil. Trump jmenoval každého republikána, který proti němu hlasoval . “Republikánská strana je jednotná.” Jediná roztržka je mezi hrstkou Republikánů ve Washingtonu, D.C., „politickými hackery“, a všemi ostatními po celé zemi,“ řekl Trump.
Bývalý prezident také potvrdil, že nemá zájem o založení třetí politické strany, a zdůvodnil to tím, že „máme Republikánskou stranu“.
Bylo to jeho první veřejné vystoupení od doby, kdy 20. ledna opustil Bílý dům. Před odchodem z funkce mu byl zakázán přístup na Twitter a Facebook, což ještě zhoršilo jeho možnost vyjadřování se k věcem veřejným. Bývalý prezident proto řekl: „Nadešel čas rozbít monopoly Big Tech.“
Trumpova pozice jako vůdce konzervativního hnutí byla zcela jasná po celé čtyři dny projevů a panelových diskusí konference konzervativců CPAC, přičemž dav často hlasitě aplaudoval, když bylo zmíněno Trumpovo jméno. Žádný z řečníků bývalého prezidenta nekritizoval.
Průzkum, provedený na konferenci ukázal, že 95 procent účastníků si přeje, aby Trumpova politika pokračovala, a 97 procent souhlasilo s jeho výkonem ve funkci. Trump také získal více než dvojnásobnou podporu než jakýkoli jiný kandidát republikánské strany v hypotetickém prezidentském hlasování pro rok 2024. Guvernér Floridy Ron DeSantis získal 21 procent hlasů ve srovnání s 55 procenty, kteří si vybrali Trumpa.
Trump stanovil program pro Republikánskou stranu a označil volební integritu jako jednu z hlavních priorit. Řekl, že volby byly „zmanipulované“, což vyvolalo v davu skandování „vyhráli jsme“. Řekl, že Nejvyšší soud neměl odvahu pustit se do volební žaloby státu Texas.
I jinak jeho řeč připomínala ty, které přednesl v rámci své poslední kampaně. Včetně boje proti čínské hegemonii. “Věříme v to, že se postavíme Číně, zrušíme outsourcing, vrátíme zpět naše továrny a dodavatelské řetězce a zajistíme, aby budoucnost země ovládla Amerika, nikoli Čína. Společnosti, které opouštějí Ameriku a vytvářejí pracovní místa v Číně a dalších zemích, firmy, které nás roky okrádaly, by neměly být odměňovány; měly by být donuceny platit daně, pokutovány a potrestány,” řekl Trump.
“Budoucnost Republikánské strany je budoucnost strany, která hájí sociální, ekonomické a kulturní zájmy a hodnoty pracujících amerických rodin – každé rasy, každé barvy a každého vyznání,” dodal Trump. Republikáni podle něj věří, že na prvním místě musí být potřeby běžných občanů.
Trump v politice zdaleka nekončí a bude přidělávat vrásky všem, kdo ho vidí jako absolutního ďábla. Také, když člověk projde ohlasy na jeho vystoupení ve světovém tisku, dozví se pouze, že jeviště, na kterém mluvil, mělo tvar runy SS, tzv. Othala runy. O obsahu se nemluví, kromě toho, že Trump chce být znovu prezidentem. 
Konzervativci se tradičně označují jako pravicová strana, takže je logické, že z jejich pohledu je protivník levičák, i když zastupuje zájmy nadnárodních koncernů a s levicí tak, jak byla tradičně chápána, nemá nic společného. Zájmy obyčejných lidí nehájí levice, a proto se jich ujímají konzervativci. A vzhledem k tomu, kolik lidí dalo nezpochybnitelně Trumpovi hlas v prezidentských volbách, se jim to zřejmě daří. Jde jen o to, jak velkému tlaku ze strany „vítězné“ Demokratické strany budou čelit a do jaké míry bude jejich konání kriminalizováno.