Bidenova válka s Ruskem a „vrbětický objev“. Jaroslav Bašta řadí fakta v čase

Avatar
Původní autoři

rozhovor s Jaroslavem Baštou

22. 4. 2021 ParlamentníListy

V kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích jde o dlouhodobě naplánovanou akci na podporu politiky prezidenta USA Joea Bidena vůči Rusku. Jaromír Bašta, ministr bez portfeje v Zemanově vládě, kde měl v gesci bezpečnostní složky, upozorňuje, že uzavírání velvyslanectví a vyhošťování velvyslance a dalších lidí z ambasády byl v diplomacii vždy jeden z posledních kroků před vyhlášením války. Bývalý velvyslanec v Ruské federaci se také domnívá, že protiopatření dopadnou daleko tvrději na českou stranu.Podle bývalého prezidenta Václava Klause naší vládě a s ní spjaté pseudo opozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu. Myslíte, že by k tomu kauza údajného zapojení ruských agentů do výbuchu skladu ve Vrběticích mohla posloužit, jak exprezident naznačuje, nebo o té oficiální verzi není důvod pochybovat?

Spíše si myslím, že v této kauze jde o dlouhodobě naplánovanou akci na podporu politiky prezidenta Spojených států Joea Bidena vůči Ruské federaci. Stačí se podívat na časovou následnost sankcí a vyhoštění: 15. dubna Bílý dům oznámil, že USA vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí sankce na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem, 16. dubna tvrdá odpověď Ruské federace, 17. dubna tiskovka premiéra a vicepremiéra České republiky. A do toho ještě zpráva o chystaném atentátu na běloruského prezidenta Lukašenka.

Nevypadá divně, že se případ výbuchu ve skladu ve Vrběticích táhl více než šest let, než se ukázalo ve správný čas na Rusko jako na viníka? A je pro vás uvěřitelná historka, že si někdo po letech všiml na kamerových záznamech dvou agentů, kteří jsou spojováni s kauzou Skripal z března 2018?

O tom, že ti dva byli v České republice v říjnu 2014, se ví minimálně od roku 2018, kdy se objevila kauza Skripal, což publikoval týdeník Respekt, jenž v této věci prováděl šetření, stejně jako organizace Bellingcat a ruský web The Insider. Dokonce se chlubily, že přišly na to, že ti dva se stejnými pasy tady byli na podzim toho roku. Takže by bylo velmi podivné, že by si policie, když hledala ty údajné inspektory, kteří navštívili sklad ve Vrběticích, toho nevšimla. V tomhle bych dal kupodivu za pravdu Bobovi Kartousovi, který o tom píše na Britských listech, že tohle všechno se ví minimálně ty tři roky. On dokonce tvrdí, že od samého začátku.

Pokud by byla pravda, že do výbuchu skladu ve Vrběticích měli být zapojeni titíž dva agenti, kteří měli stát za otravou dvojitého agenta Segeje Skripala v anglickém městě Salisbury, není zvláštní, že po zpackané akci ve Vrběticích byli nasazeni na další významnou akci proti Skripalovi, kterou tedy také zpackali?

Vysvětlení vidím v tom, že jde o jediné mediálně známé agenty GRU poté, co v roce 2018 publikoval Respekt zprávu BIS, že v říjnu 2014 pobývali v České republice. Vyprávění o neznámých agentech GRU by nemělo správný propagandistický efekt. Ze zpravodajského hlediska by jejich počínání opravdu nemělo logiku. Pokud budeme uvažovat o možnosti, že jde o nějaký typ zpravodajské hry, tak ti dva jsou ideální objekt právě proto, že jsou jediní dva mediálně známí agenti ruského GRU.

Na vyhoštění osmnácti ruských diplomatů z ambasády v Praze reagovala protistrana vyhoštěním dvaceti zaměstnanců české ambasády včetně zástupce velvyslance. Vicepremiér a šéf diplomacie Jan Hamáček uvedl, že jde o silnější reakci, než ČR očekávala. Čím si vysvětlujete, že druhá strana sáhla k razantnější odvetě, nejen co do počtu, ale vyhoštěním zástupce velvyslance i krokem „o stupeň výš“? Co tím Ruská federace vzkazuje?

Když jsem pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí, jeden můj kolega tvrdil, že slovo reciprocita Rusové chápou na 120 procent. Kdyby měli vyhostit osmnáct českých diplomatů, postihlo by to i velvyslance a konzula. Vyslané české pracovníky bez diplomatického statutu brali jako půl diplomata, proto hned čtyři. Jak již ruští politici několikrát řekli, náš krok považují za provokaci, proto tak tvrdá reakce.

Lze z tvrdosti reakce odhadnout, zda za tím útokem ruská strana stála? Nebo by byla stejná v obou případech?

Kdyby v Kremlu usoudili, že došlo k chybě, tak by reakce byla mírnější. Naopak v tomhle případě to vypadá, že rozhořčení na jejich straně zase tak moc hrané není. Když jsem se díval na prohlášení mluvčí ruské diplomacie Zacharové a dalších, tak ta jejich protiopatření na nás dopadnou daleko tvrději, než vůbec vicepremiér Hamáček připustil. Protože oni nám stejně tak jako Američanům minulý týden zakázali, abychom zaměstnávali ruské zaměstnance. A těch tam máme dost.

Pět let jste byl českým velvyslancem v Ruské federaci. Jak byste se zachoval, kdybyste byl v souvislosti s takovouto událostí předvolán v Moskvě na kobereček k tamnímu ministru zahraničí?

Reciproční vypovězení našich diplomatů jsem během těch pěti let několikrát zažil. To k práci velvyslance patří. Ale tehdy se o tom nepsalo v novinách. V tomto případě asi jediná možná odpověď byl důrazný protest. Velvyslanec si to vyslechne, řekne, že to bude tlumočit do vlasti, ale v případě, že s tím nesouhlasí, může přímo