Justice je zcela imunní vůči politickým tlakům

Avatar
Původní autoři

Martin Hekrdla 

14. 5. 2021 FB

Jsem rád, že předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dnes (23. 5.) na kameru přesvědčivě vysvětlil, jaký je konkrétní obsah nezávislosti, nestrannosti, objektivnosti a politické nezaangažovanosti ústavního soudnictví. A jak je – cituji ho – “justice je ZCELA IMUNNÍ vůči politickým tlakům”.
 

Dva příklady Rychetského nezávislých pozic (nahlížím do iDNES):
1. Zapojení ruských agentů je už jasné a jasně se k němu vyjádřily orgány, které k tomu mají všechny informace (které – dodal bych k Rychetskému – nikdo jiný nemá a mít nebude, protože nesmí mít). Takové zpochybňování podle Rychetského „přinejmenším poškozuje zájmy České republiky“ v Evropské unii nebo NATO. Tak.
Problém: Co má NATO (a EU) společného s nezávislou agendou nestranného šéfa Ústavního soudu? Ale možná nám chtěl jen nestranně připomenout, jaký je poměr sil, kde je pravda a co je třeba činiti při rovnání kroku a držení hub. Přispělo snad NATO při bombardování Jugoslávie bez mandátu OSN 1999 (a EU při srážení Tsiprasova Řecka na kolena 2015) k pozitivnímu rozvoji právního vědomí v České republice? 

2. Rychetský také řekl, že Rusko je zemí, která se nikdy nevzdá své minulosti (sic!), kdy ovládala střední Evropu. „Vždy bude usilovat o to, aby sem svůj vliv rozšířila a vždycky bude představovat, alespoň v té současné situaci, reálnou hrozbu pro středoevropské země“.
Problém: Může nezávislý soudce, ba předseda soudu, dohlížejícího na ústavní pořádek, hovořit v televizi jako “politický geograf” (jak se dnes říká bývalým poradcům generálních štábů, kdysi po právu zvaným “imperialistické”)? Rychetský nakonec asi dojde k tomu, že studená válka byla na Západě “nestranná” a že každá taková válka – ba i horká – nestrannou také bude (“alespoň v té současné situaci”). 

Vždy jsem si myslel, že nejeden svůj výrok Marie Benešová přehnala. Teď už si to nemyslím. “Kdybys byl mlčel, zůstal bys filozofem,” zní slavný výrok. Napadá mne dnes už jen tváří v tvář Pavlu Rychetskému parafráze: “Kdybys byl mlčel, zůstal bys nezávislým soudcem.” Alespoň ve zdání, tedy v ideologii.