Přichází éra lepšího kapitalismu?

Avatar
Původní autoři

István Léko

23.6.2021  ČeskáPozice

Mnozí tvrdí, že covid byl posledním varováním, že pokud budeme pokračovat v současném stylu, existence moderní civilizace bude fatálně ohrožena. Samolepky Zmáčkni tlačítko na restartování světa! v Praze nutí k přemýšlení, zda se po koronavirové pandemii svět vrací do normálu, nebo se lidé pokusí vytvořit nějaký lépe fungující systém.

(Samolepka Zmáčkni tlačítko na restartování světa! na Malostranském náměstí v  Praze) 

Zmáčkni tlačítko na restartování světa! Tuto samolepku z Malostranského náměstí v Praze, kterou vylepují příznivci Hnutí vesmírné utopie (Space Utopian Movement), jste možná viděli i u jiných přechodů a také jste začali přemýšlet, zda se po koronavirové pandemii svět vrací do normálu, nebo se lidé pokusí vytvořit nějaký lépe fungující systém. Mnozí tvrdí, že covid byl posledním varováním, že pokud budeme pokračovat v současném stylu, existence moderní civilizace bude fatálně ohrožena.

Elity jsou ale připraveny a již delší dobu přemýšlejí, že po úspěšné globalizaci ekonomiky je třeba globalizovat i politiku. Východiskem prý může být proces, v němž nejvýznamnější hráči trhu, kteří jsou schopní mimořádně efektivně spolupracovat, převezmou od národních států i „těžké břemeno“ vládnutí. Výsledkem má být kapitalismus s lidskou tváří, který zachrání přírodu a životní prostředí člověka před katastrofou a zruší sociální nerovnost.