Případ uzavřen jako jasný, na důkazech se intenzivně pracuje

Ivan David
30. 6. 2021
Tweet od “Poličana” mě upozornil na článek v Idnes.cz “Vrbětická blamáž: vyšetřovatelé u policie končili, asi už neměli motivaci”. Tam jsem se dozvěděl, že následní vyšetřovatelé motivaci mají. Ústřední postavou je nyní šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek: “Policisté, kteří na vyšetřování výbuchů pracovali v roce 2018, si dvě tváře s agenty nespojili” Idnes. Článek stojí za přečtení. Ne snad že bychom se dozvěděli něco nového. Jen s ubíhajícím časem trapnost věci zhoustla.

V kauze dosud nepadlo obvinění. Podle Mazánka je to proto, že policie zatím nemá nashromážděn dostatek důkazů, aby mohla trestní stíhání zahájit. „Pracujeme na tom, aby tomu tak bylo,“ dodal. Za slušný termín by považoval konec roku, ale nevyloučil, že se to protáhne. „Jsme závislí na řadě mezinárodních právních spoluprací, takže se to těžko odhaduje,“ řekl. Idnes.cz

Co si myslím o předběžném zúžování počtu verzí a motivaci k takovému postupu, jsem už vyjádřil ZDE.
Ačkoli “není nashromážděn dostatek důkazů”, náměstek ministra zahraničí Martin Smolek předvolal velvyslance Ruské federace Alexandra Zmejevského, aby mu předal diplomatickou nótu požadující plnou náhradu škod způsobených výbuchem ve Vrběticích v odhadované výši 650 milionů korun a vyzval ruskou stranu k jednání. O čem tak asi mohou jednat? 
Maria Zacharova, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí, soudí, že je těžké pochopit, co se děje v hlavách českých politiků ZDE. Jde patrně o eufemismus. Já ono dění se svojí profesionální a politickou zkušeností chápu, a za těžké to nepokládám. 
V právním státě bývá zvykem  dokázat, že se čin stal, a pak teprve vymáhat odškodné. Asi před 22 lety přijal obvodní soud určovací žalobu na výši škody a odsoudil mě k zaplacení. Údajně jsem pomluvou způsobil snížení zisku soukromé společnosti. Psaly o tom všechny noviny. Krajský soud pak rozsudek zrušil, neboť bylo prokázáno, že nešlo o pomluvu, ale o zveřejnění prokazatelné skutečnosti. Nepsaly o tom žádné noviny.
Za své jméno nikdo nemůže. Každý je ale odpovědný za to, zda dělá svému jménu čest. Bez důkazů zúžit vyšetřování na jedinou verzi? Na trvalém zhoršování vztahů s Ruskou federací se pracuje, zjevně na politickou objednávku. Jak potom nevzpomenout na křivého pokryteckého šplhouna Mazánka, který patřil k ústředním postavám filmové komedie “Škola základ života”. Student Mazánek skvěle ztvárněný Františkem Filipovským by jistě po absolvování škol pokračoval jako standardní kariérista, tedy s motivací.