Zavádějící zprávy o vyzrazení vojenských základen prostřednictvím fitness aplikací aneb Co všechno věděl Tálibán a jak se to dozvěděl (1/2)

Avatar
Původní autoři

12. 6. 2021 EXANPRO
Specifická analýza (13103)

Úvodní poznámka: Jedná se o velmi podrobnou a obsáhlou analýzu písemného a obrazového materiálu, což je z hlediska praktického výkladu přínosné pro všechny zpravodajské a bezpečnostní analytiky*.

V roce 2018 se v zahraničních médiích vyrojily zprávy o tom, jak vojáci, kteří při svých sportovních aktivitách používají fitness aplikace v mobilních telefonech, chytrých hodinkách nebo fitness náramcích, prozrazují polohu vlastní vojenské základny. Jedná se samozřejmě o notně nadnesené články, které nezapřou snahu o vytvoření senzacechtivého textu. Články s tímto obsahem převzala bez přemýšlení i česká média, a ještě je nešikovně rozváděla do absurdních rozměrů. Tyto články se občas objevují i v dnešní době se snahou na ně navázat s dalšími domnělými zajímavostmi o vyzrazování vojenských „tajemství“.

Pravda je však taková, že pokud by to měly být fitness aplikace, které svým přenosem informací do sdílených veřejných databází prozrazují vojenské základny a jiná zařízení, pak by tyto základny a zařízení nesměly být na zemském povrchu, ale někde pod ním čili v podzemí. Absurdnost novinářského sdělení lze vyčíst z napovídajícího infografického obrázku (viz níže), což je též vysvětleno na dalších detailnějších obrázcích (snímcích) v další části tohoto produktu.

Je sice určitý rozdíl v tom, zda vojáci používají fitness aplikace na zahraničních misích nebo na svých domovských základnách, ale pořád to nejsou fitness aplikace, které by měly mít vliv na odhalení vojenských základen kdekoli na světě, což platí i pro vojenské základny v zemích ozbrojených konfliktů*. Rozdíl v používání fitness aplikací doma a v zahraničí tkví v něčem jiném, a pokud mají tyto aplikace představovat nějaké riziko*, pak je to spojeno s jinými skutečnostmi než s jakýmsi odhalením základen.

Opravdový vztah mezi fitness aplikacemi a vojenskými základnami a skutečné způsoby získávání informací o vojenských základnách jsou velmi podrobně objasněny v další části tohoto produktu. V navazujícím produktu přidáváme popis pravdivé události, která se stala v Afghánistánu mezi Tálibánem a americkými kontrazpravodajskými důstojníky* (counterintelligence officers / CI offrs). Tato událost jednoznačně prokazuje, že jakési fitness aplikace jsou v souvislosti s odhalováním vojenských základen v zemích ozbrojených konfliktů více než podružnou záležitostí. Dále vysvětlíme, v čem spočívá skutečné riziko při používání fitness aplikací příslušníky ozbrojených sil a rozdíl v používání fitness aplikací na domovských a zahraničních základnách.

Než přistoupíme k podrobné analýze tohoto nadmíru zveličovaného jevu, předložíme příklady zavádějících textů z českých médií, které nám pomohou tuto analýzu provést. Prvním médiem je web Živě.cz, který před časem vydal článek s názvem „Americká armáda má průšvih: vojáci s fitness náramky odhalili pozice tajných základen“. Článek je krátký, a tak pro porozumění celého textového kontextu z něho předkládáme téměř celý následující text:

Používat fitness náramky, sportovní hodinky, nebo prostě jen aplikace v mobilu pro měření sportovních výkonů je už naprosto běžné, zejména v USA. A tak není divu, že si své sportovní výkony zaznamenávají i vojáci na misích. Teď se ale ukázalo, že je to poměrně závažný bezpečnostní problém.

Aplikace Strava je populární sociální sítí pro trackování a sdílení výkonů a map, které sportovci ujeli na kole nebo uběhli, přičemž tyto aktivity se ukládají jak v samotném zařízení, tak i v cloudu.

Na konci minulého roku provozovatelé Stravy zveřejnili zajímavou interaktivní mapu, která zobrazuje anonymizovaná data GPS ze všech sportovních výkonů na celosvětové mapě, takže lze velmi jednoduše vidět, kde se sportovci často pohybují.

Problém ale je, že fitness náramky i chytré hodinky či jen telefony s aplikací Strava používají i vojáci různých tajných základen, i když to mají často zakázané. Na mapě lze tak velmi jasně vidět, že se například běhá na poměrně odlehlém území, kde rozhodně není žádné město nebo vesnička.

Heatmapa je navíc tak detailní, že lze velmi dobře rozpoznat tvar a přesné umístění, což je pochopitelně zneužitelné pro nepřítele a útočníka, který tak více méně dostal přehled a pozice amerických vojenských základen na středním východě i jinde. U velkých vojenských komplexů na americkém území je pak možné ze záznamů pohybu lidí odhadnout, co se ve kterých částech nachází.

Říká se, že opatrnosti není nikdy dost, ale sdělení, že ve výsledné mapě aplikace lze vyčíst data o vojenských základnách, a ještě k tomu utajovaných, je opravdu úsměvné. Samotný článek si v několika položkách odporuje, což nazýváme interními rozpory*. Položky v článku jsou ale v rozporu také s dlouhodobě známými fakty a dříve získanými informacemi, což znamená, že článek obsahuje rovněž externí rozpory*. Komičnost i rozpory v článku jsou vysvětleny v další části produktu včetně toho, odkud jsou data o vojenských základnách skutečně získávána.

Druhým českým médiem je Prima, respektive Prima.iPrima.cz, kde byl publikován článek s titulkem „Mobilní aplikace jako ohrožení americké bezpečnosti? Sportovní aktivity vojáků odhalily polohu tajných základen“. Z tohoto článku jsme vybrali tento text:

Jde o běžnou fitness aplikaci pro nadšené běžce, cyklisty či plavce. Aplikace Strava se ale stala nečekaným rizikem. Pro udržení své kondice ji totiž používají také vojáci. Jenže se ukázalo, že data z aplikace mohou odhalit velice citlivé informace, včetně přesné polohy tajných vojenských základen. (…)

(…) Když se totiž zaměříme na tato území, je mapa temná. Výjimkou jsou právě zářící body, kde se s velkou pravděpodobností nachází americké vojenské jednotky. A to i v místech, kde by se oficiálně žádné vojenské základny vyskytovat neměly. Sociálními sítěmi se tak už šíří spekulace o poloze tajné základny CIA v Somálsku.

Tento problém ale neřeší jen Američané. I když se Strava používá především na Západě, nelze vyloučit, že aplikaci mají nainstalovanou také jednotlivci v ruské armádě. Toto by měl být podle stanice BBC snímek hlavní ruské vojenské základny v Sýrii, Hmeimim. Červené čáry mohou představovat běžecké trasy stejně jako trasu hlídky.

Poznámka redakce: Obrázek níže není prezentován přímo v článku, ale jedná se o snímek, o němž je v článku řeč. Ta nejtmavší skvrna podél pobřeží vlevo dole znázorňuje mezinárodní letiště Básila Asada v sysrkém guvernorátu Latákíja. (Básil Asad [Bassel al-Assad] byl starší bratr současného prezidenta Bašára Asada. Básil tragicky zahynul, proto prezidentskou funkci po svém otci převzal Bašár.) V severní části letiště byla vybudována ruská část s názvem Hmímím (anglický přepis: Hmeimim Air Base; ruský přepis: Хмеймим / Khmeimim). A právě v této severní části letiště jsou rozpoznatelné ony „červené čáry“ (snímek nebylo možné zvětšit a v současné době nejsou v databázi aplikace Strava ohledně letiště Hmímím žádné údaje).

V anglickém originále, který vycházel z poznatků studenta australské univerzity (uveřejněno na Twitteru), se u níže předloženého snímku dokonce píše, že je zde vidět ruský operační prostor Hmímím a také trasu hlídky v severovýchodním směru. Tím je myšlena čára v červenorůžovém odstínu vedoucí severně od základny směrem doprava. Proto nebyla kopie snímku z databáze aplikace Strava zaměřena jen na leteckou základnu, ale též na širší okolí základny. A proto není snímek tak detailní.

Že by fitness aplikace odhalila polohu utajované základny CIA* v Somálsku? Kdepak, to je jen zdání, protože samotné fitness aplikace nemohou nic odhalit. Navíc by bylo hodně zvláštní, kdyby operativci* CIA prostřednictvím fitness aplikace „vysílali“ své lokalizační údaje do veřejné databáze z utajované mise (více o působení CIA viz další část produktu). A že by fitness aplikace cosi odhalila o ruské letecké základně Hmímím v Sýrii? To je hodně mimo realitu. V další části produktu ozřejmíme, proč „červené čáry“ útočníkům v ničem nepomohou. Taktéž v tomto článku se nachází několik rozporů – například v tom, s jakými slovy je spojováno působení americké CIA. Vysvětlení je opět v další části produktu.

A do třetice se jedná o web oTechnice.cz, kde byl zveřejněn článek „Fitness aplikace prozrazuje polohu vojenských základen“. Z uvedeného článku prezentujeme následující text:

Zjistit kde se na světě nachází základny americké armády, případně kde je větší koncentrace amerických vojáků, není jednoduché ani pro hackery a nepřátelské špióny. US Army si na utajení opravdu zakládá. Občas se ale objeví drobný problém, který veškerou snahu o utajení může zhatit. A tím problémem může být například nevhodně použitá mobilní aplikace.

Touto aplikací je v USA velmi oblíbený fitness tracker Strava. Ten funguje na principu sdílení tras pro běh, lyžování nebo třeba jízdu na kole s ostatními. Mezi jejími uživateli, kterých má v současnosti více než jeden milion, jsou také američtí vojáci, kteří se z podstaty své profese musí udržovat v dobré fyzické kondici, což obnáší mimo jiné také běh.

Při pohledu na celosvětovou mapu aplikace Steva, se najednou objeví běžecké trasy uprostřed Afghánistánu, Sírie a dalších zahraničních lokalitách, často vprostřed liduprázdné pustiny. Ty pak na první pohled svítí jak vánoční stromečky. Jejich uživatelé budou totiž s velkou pravděpodobností Američané.

Uvedený web se zabývá technickými věcmi, ale jak je vidět, tak v případě fitness aplikací nedokáže spojit technické věci s realitou, čímž vytváří zavádějící výstupy. Pokud se web zabývá technologickými novinkami, pak lze předpokládat, že publikované texty budou na úrovni jak z hlediska technických záležitostí, tak z hlediska faktických poznámek a rovněž gramatiky. Chyby jsou lidské a přípustné, ale ne v takovém množství jako v případě vybraného krátkého textu. Takový text nebudí zrovna dobrý dojem a s ním i příslušný web, který takovéto texty prezentuje. V textu je kromě rozporů ohledně fitness aplikace možné najít několik faktických i gramatických chyb. Vyložení chyb je součástí následujícího rozboru.

Nyní přistoupíme k rozboru textů, který zároveň poslouží jako objasnění pro to, jak je to skutečně s fitness aplikacemi v rámci získávání informací o vojenských základnách. V navazujícím produktu popíšeme opravdové riziko při používání fitness aplikací příslušníky ozbrojených sil a přidáme případ z afghánské praxe, který fitness aplikace posílá na vedlejší kolej (několikanásobnou vedlejší kolej).

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.