Na Kubě začal Majdan. Připravit se musí Rusko.

Ljuba Stěpušová
17. 7. 2021    pravda
USA učinily všechna opatření, aby v době pandemie zničily Ostrov svobody. Dále se na Majdan musí připravovat Rusko.

Na Kubě začaly protivládní protesty

Minulou neděli, 11. července, proběhly ve městech na Kubě protesty proti nedostatku medikamentů a potravin v době pandemie a odpojení elektrického proudu.

Nepokoje začaly ve městě San Antonio de los Banos, v provincii Artemis na západě země, zněla hesla: “Pryč s diktaturou” a “Vlast a život” (v protiváze heslu Fidela Castra “Vlast nebo smrt”). V sociálních sítích se objevily výzvy k protestům po celé Kubě.

Podle sdělení agentury EFE protesty proběhly v některých částech Havany, a také v hlavních městech provincií Camaguej, Matanzas, Ciego de Avila a Santiago de Kuba.

V Havaně, jak popisuje korespondent agentury, na ústřední 23. ulici skupina mladých lidí uskutečnila před Kubánským institutem rozhlasu a televize stávku vsedě, která skončila slovními potyčkami “se stoupenci revoluce”, a také zadrženími protestujících.

Novináři poznamenávají, že přibližně v 15:00 místního času bylo odpojeno internetové spojení na ostrově.

Je to něco jiného …

Mezinárodní organizace, jako jsou Amnesty International nebo Freedom House, podpořily protesty na Kubě a vyzvaly vládu, aby “respektovala právo na pokojná shromáždění”.

Státní úřad Spojených států zdůraznil “právo” Kubánců na “pokojné” demonstrace. Americký senátor kubánského původu Marco Rubio podotknul, že protesty byly vyvolány “rozčarováním občanů Kuby z  represí a porušováním lidských práv”.

“Spontánní protesty v ulicích několika kubánských měst se začaly konat s provoláváním “Nebojíme se!”, rychle se hromadí rozčarování ve věci nekompetentnosti, nenasytnosti a represí diktatury”, napsal Rubio v “Twitteru”.

Kuba pod totálními sankcemi v době pandemie

Kuba je víc než 60 let pod americkou blokádou s totálním embargem na dodávky technologií a výrobků, kromě humanitárního zboží. Působí exteritoriální sankce. Podle hodnocení to stálo Kubánce víc než 120 miliard dolarů nedoplacených příjmů.

V sobotu 10. července Havana třetí den po sobě informovala o největším množství infikovaných a zemřelých na “covid”: 6923 případů nákazy a 47 úmrtí. Kvůli pandemii působí na větší části ostrova zákaz vycházení v noci.

Diaz-Canel sdělil, jak USA připravovaly Majdan na Kubě

Vůdce Kuby, první tajemník ÚV komunistické strany a prezident Miguel Diaz-Canel v neděli, 11. července, odjel do San Antonio de los Banos a odtud vyzval své stoupence, aby vyšli do ulic a připravovali se na “boj”.

“Nedovolíme nikomu manipulovat s naší situací, nedovolíme nikomu bránit plán, který není kubánský”, cituje jej Juventud Rebelde.

Jak podotknul Diaz-Canel, USA od okamžiku příchodu k moci Donalda Trumpa přijaly opatření k zesílení blokády ostrova za účelem vyvolání hromadných protestů, země byla zahrnuta do seznamu zemí, “sponzorujících terorismus”.

Podle slov kubánského vůdce USA zbavily Havanu dvou hlavních zdrojů příjmů:

1. zastavily odesílání finančních převodů ze Spojených států kubánským rodinám;

2. diskreditovaly kubánské zdravotní mise, které byly nuceny opustit nebo zkrátit přítomnost v mnoha státech.

To bylo uskutečněno proto, aby se pod záminkou neschopnosti kubánských komunistů zajistit národu všechno potřebné zorganizovala “humanitární intervence”, vysvětlil Diaz Canel.

Podle jeho názoru tato “pomoc”, pokud se povolí, v konečném důsledku “povede k podlomení suverenity a sebeurčení národa, jak jsme to už viděli bezpočtukrát”.

Prezident Kuby dodal, že aktivity USA vyvolaly růst problémů, spojených s nákupem potřebných zdrojů pro normální rozvoj kubánské ekonomiky, s výrobou a rozdělováním zboží a zdrojů, což přivedlo ke zvyšování existujících problémů a nespokojenosti obyvatelstva v podmínkách pandemie.

Věděli jsme, že nikdo nám nebude prodávat vakcíny, neměli jsme peníze, abychom šli na mezinárodní trh a koupili je, proto jsme vytvořili své a začali očkovat, řekl prezident.

Diaz-Canel poznamenal, že plán Washingtonu na zničení Kuby je zřejmý, když to porovnáme s tím, jak působí USA ve vztahu k loajálním vládám.

“Proč jiné země, které přežily kulminaci pandemie, nebyly vystaveny mediálním výpadům a nevnucovala se jim jako řešení jejich problémů humanitární intervence? Domnívám se, že historie a fakta ukazují, kdo za vším tím stojí a proč se pokoušejí zbavit jistoty a zmást náš národ”, podotknul Diaz-Canel.

“Pokud (politici v USA) skutečně mají takový zájem na pomoci Kubě a řešení problémů země, proč nevyžadují přerušení blokády a ukončení provádění nespravedlivé politiky genocidy? Jaký mravní základ podporuje, že cizí vláda může používat tuto politiku vůči maličké zemi v tak nepříznivých situacích?” upřesnil prezident.

Závěrem varoval ty, kteří vycházejí na protesty.

“Ti, co podporují demonstrace na Kubě, nepřejí Kubě pevné zdraví. Jejich principy, jejich model – to je neoliberální model, je to privatizace zdravotnických služeb, vzdělání, to znamená, že každý bude muset ze všech sil zachraňovat sám sebe”.

Výzva Diaze-Canela byla vyslyšena. Provládní shromáždění proběhla večer v Havaně a jiných městech pod hesly: “Jsem Fidel” nebo “Canele, příteli, národ je s tebou”.

Kuba nesmí připustit dokonce sebemenší anarchii

Jak sdělil portálu Pravda.Ru vedoucí katedry mezinárodních vztahů a zahraniční politiky Ruska MGIMO MZV RF Boris Martynov, tohoto druhu protesty “jsme nedávno pozorovali v Bělorusku”.

“Ve světě probíhá hybridní válka a vydávají se na ni velké peníze”, zdůraznil expert.

Podle jeho přesvědčení, přesvědčení očitého svědka, se Kubáncům žije nelehko v mnohém “díky” blokádě Kuby, kterou nastolili Američané už v roce 1961. A v souvislosti s prováděnými reformami v oblasti ekonomiky, zmírněním cenzury se objevily nové kanály pro financování různého druhu opozičních sil, opozičních nálad, zdůraznil expert.

Boris Martynov podotknul, že Kubánci chtějí jít cestou Číny a slučovat komunistickou ideologii s trhem, ale protože se nacházejí blízko USA, konají obezřetně.

“Nacházejí se dvě stě mil od Spojených států a nemohou připustit sebemenší náznak anarchie, nemohou dokonce zavdat sebemenší důvod, jinak zítra bude zahájena intervence. Probíhají u nich reformy, ale jsou to reformy se zřetelem na kubánskou mentalitu, kubánskou historii a kubánský zeměpis především – to nelze pouštět ze zřetele. A nespokojení se najdou vždy, a vždy se najdou ti, kteří budou tyto nespokojené cílevědomě podporovat”, řekl Pravda.Ru Boris Martynov.

Po Kubě bude na řadě Majdan v Rusku

Podle jeho slov musí Rusko pochopit, že po Kubě se USA pustí do něj, je třeba se připravovat.

“Je třeba být klidný a neústupný, a to je všechno, jak se zpívá v písni. Jít svým cílem, snažit se nezavdávat důvod pro vyvolání různého druhu protistátních nálad. Ale zároveň tvrdě odpovídat na “highly likely”. Ukazuje se, že o tak zvané otravě Navalného se na Západě vědělo předem, jak vyplývá ze zprávy OPCW za rok 2020. A mám další myšlenku: nezorganizovali to oni sami, když všechno věděli předem? Ale my jsme nebyli připraveni. Znovu jsme začali s ospravedlňováním: “Ale ne, tak to nebylo, podívejte se přece na fakta”. Ale promiňte, kdo potřebuje fakta?” řekl Pravda.Ru Boris Martynov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová