Proč se BIS za 30 let nepodařilo odhalit ani jednoho ruského agenta?

Rudolf Hruboň
14. 7. 2021 NárodníNoviny

Zpravodajské služby všech zemí na světě si vybírají ty nejinteligentnější lidi. Zdá se, že Česko je výjimkou. Do zpravodajských služeb může v tuzemsku po všem, co se stalo v uplynulých 30 letech, vstoupit jen pošetilec, uvádí ve svém komentáři Václav Makrlík (viz ZDE).

Politici se usnesli

Prezident Miloš Zeman se asi definitivního rozuzlení kauzy Vrbětice nedočká, přestože stále věří ve více jejích verzí. Politici z celého politického spektra – vládních i mnohých pozičních stran – se ale usnesli, že výbuch spáchali ruští agenti. Přijali tím výsledek téměř sedmiletého vyšetřování shrnutého ve zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS). Proč v něm tedy pokračovat? Přestala platit i verze předložená veřejnosti Policií ČR krátce po výbuchu, že v muničním skladě nastal kvůli chybné, či neopatrné manipulaci s výbušninami. I ta však měla nedostatky. Chybělo v ní vysvětlení, jak se mohl několik dní po prvním výbuchu odehrát druhý v dalším skladě, když celý areál přísně kontrolovala policie a armáda.

Několikáté ztrapnění

Poté, co byl známý hlavní závěr zprávy BIS, že výbuch způsobili ruští agenti, informovala česká média, především Česká televize, že zaměstnanci skladu dostali den před výbuchem od vedení firmy IMEX Group, která si areál pronajímala, pokyn, aby následující den nechodili do zaměstnání, přičemž v den výbuchu se v areálu pohybovala osoba blízká jejímu vedení a ztratila se kniha návštěv. Přemýšlivý občan na jejich základě musel dospět ke třetí verzi – na likvidaci skladu mělo zájem vedení IMEX Group. Podobně se postupuje při likvidaci manka nebo získání pojistného plnění. Skutečností zůstává, že si BIS nechala svou zprávu o kauze Vrbětice znehodnotit médii.

Čučkaři

Plukovník Michal Koudelka, ředitel BIS, léta usiluje o hodnost generála, ale prezident Zeman ho tvrdošíjně odmítá povýšit, a o našich vrcholných bezpečnostních a zpravodajských službách se prohlásil, že jsou „čučkaři“. Vše nasvědčuje tomu, že má pravdu. Výsledkem zprávy BIS o Vrběticích je masakr českých diplomatických služeb v Rusku. Proč se BIS za 30 let nepodařilo odhalit ani jednoho ruského agenta, zatímco v okolních zemích několik? Ve Velké Británii a v USA se pod termínem „intelligence“ rozumí nejen zpravodajská činnost, ale i inteligence jako taková. Zpravodajské služby všech zemí na světě si vybírají ty nejinteligentnější lidi. Zdá se, že Česko je výjimkou. Do zpravodajských služeb, ať jako důstojník nebo agent, může v tuzemsku po všem, co se stalo v uplynulých 30 letech, vstoupit jen pošetilec.

Vyznamenání od lhářů

Plukovník Koudelka se bude muset nejspíše nadále spokojit jen s americkou Tenetovou cenou, kterou obdržel za své věrné služby a oddanost Američanům od CIA. George Tenet byl ředitelem CIA od prosince 1996 do července 2004, tedy i v době irácké krize, která vznikla na základě zpravodajské dezinformace, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení. Po válce se totiž zjistilo a bylo zveřejněno v médiích, že takové zbraně nevlastnil. Globální lapsus, nicméně zpravodajská informace svůj účel, totiž svržení Saddáma Husajna a nastolení proamerického loutkového režimu, splnila. Nejinak to možná je s kauzou Vrbětice. Tenetovu cenu si ředitel Koudelka nepochybně “zasloužil.”

Zpracoval Rudolf Hruboň