V Tádžikistánu mobilizují 20 tisíc vojáků kvůli situaci na hranici s Afghánistánem

Avatar
Původní autoři

6. 7. 2021 AC24 a Sputnik

Vojáci mají být získáni hlavně z rezervistů, informovali Sputnik v tiskové službě prezidenta státu.
Bylo informováno, že toto rozhodnutí učinil prezident země Emomali Rachmon, jeho realizaci má na starosti ministr obrany Šerali Mirzo.
Ten je odpovědný radě bezpečnosti země.


(Na snímku tálibové obsazující okresy hraničící s Tádžikistánem)


„S ohledem na vyostřující se politickou situaci v regionech na hranici s Afghánistánem a Tádžikistánem, hlava státu poručil členům Rady bezpečnosti, vedoucím představitelům silových struktur, policejních orgánů učinit konkrétní opatření pro zajištění bezpečnosti státu a národa na tádžicko-afghánské hranici,“ uvedli v administrativě prezidenta.

Prezident země dále dal rozkaz, aby bylo zabráněno transnacionálním konfliktům a trestným činům, 
terorizmu a nezákonnému obchodu s drogami.

Podle informací tiskového centra tádžického výboru pro národní bezpečnost, jen za posledních několik dní při střetech s Tálibanci více než tisíc vojáků Afghánistánu přešlo přes hranici s Tádžikistánem. Situace na severu země, jak říkají oficiální místa Afghánistánu, je velmi vážná. Kábul ale doufá, že se mu podaří udržet kontrolu.

Kreml učinil prohlášení k situaci na tádžicko-afghánských hranicích  (Sputnik 5.7.2021)

Rusko uvedlo, že nevylučuje možnost posílení kontingentu pohraniční stráže na hranici s Afghánistánem. Rusko je znepokojeno vývojem situace v Afghánistánu na pozadí stahovánbí americké armády ze země. Oznámil to tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Kreml uvedl, že ruští pohraničníci v Tádžikistánu „přijímají nezbytná rozhodnutí“. Příčinou jei zhoršení situace v Afghánistánu.

“Nemohu říci nic o dalším kontingentu. Situace se nevyvíjí nejlépe. Budou učiněna nezbytná rozhodnutí. Řekli jsme a opakovali jsme, že poté, co se USA stáhly z Afghánistánu, je vývoj v oblasti předmětem naší zvýšené pozornosti ,“ uvedl tiskový tajemník ruského prezidenta.

Pokud jde o možnost posílení kontingentu pohraniční stráže v Tádžikistánu, Peskov poznamenal, že to bude záviset na dalším vývoji situace.

Více než 1000 afghánských vojáků se po bitvě s Talibanem stáhlo do Tádžikistánu

Mluvčí Kremlu kromě toho odpověděl na otázku ohledně plánů vyslat ruský kontingent do Afghánistánu a uvedl, že „o této záležitosti se nediskutuje“.
Včera v noci (5.-6.7.2021) převzal Taliban  plnou kontrolu nad šesti kraji v afghánské provincii Badachšán. Radikálové dobyli Hohon, Šikai, Nusay, Mokhimai, Shugnon a Sulton Ishkashim, oblasti hraničící s Tádžikistánem.
Podle pohraničních jednotek Státního výboru pro národní bezpečnost republiky více než tisíc afghánských vojáků po boji s radikály hnutí Taliban ustoupilo přes hranice do Tádžikistánu. (Taliban je hnutí v Rusku zakázané).
Připomeňme, že aktivita militantů Talibanu se od poloviny června zvýšila na pozadí stažení amerických jednotek z Afghánistánu. V několika příhraničních oblastech probíhají tvrdé boje mezi vládními silami a Talibanem.
18 z 28 okresů afghánské provincie Badachšán se dostalo pod kontrolu ozbrojenců. Od května celkem Taliban obsadil více než 150 okresů Afghánistánu.
Za stejného důvodu je napětí i na uzbecko-afghánské hranici.
Navíc došlo ke konfliktu mezi Tádžikistínem a Kyrgizstánem o sporná území mezi oběma státy, na kterém ještě nedošlo k rozhraničení mezi oběma zeměmi a na které si oba státy činí nárok. Při přestřelce byl zastřelen podplukovník tádžické armády a dva vojáci Státního výboru pro národní bezpečnost. Zraněno bylo i několik civilistů ve vesnici Suhd. (ZDE)