Bašta promluvil o kšeftech pašeráckých neziskovek napojených na Brusel

Avatar
Původní autoři

Jaroslav Bašta a -rp-
9.8.2021 PL

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a dnes také kandidát SPD do Sněmovny Jaroslav Bašta zatleskal Litevcům za to, jak bojují s ilegální migrací. A naznačil, proč proti této politice Brusel ani moc neprotestuje. Migranti mířící do Pobaltí možná kazí kšefty pašeráckých neziskovek, finančně napojených na Brusel.

Jaroslav Bašta

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko otevřel novou migrační trasu do EU. Letecky nechá do Běloruska přicestovat občany Iráku a ty pak přiveze k hranici s Litvou – s členským státem EU. Jde o tisíce lidí, a pro Litvu s 2,8 milionu obyvatel je to opravdu velký problém.

Litevský parlament ale přijal zákon, že nelegální migrace je trestný čin hybridní agrese, která může ohrozit stabilitu litevské společnosti, a její pachatelé budou zadrženi a deportováni ze země.

A zatímco na jih EU míří ještě mnohem víc migrantů a EU je tu přijímá s otevřenou náručí, litevské snahy zastavit migraci Brusel toleruje. Jaroslav Bašta v komentáři pro První zprávy.cz napsal, proč tomu tak je.

„Lukašenko kazí kšefty pašeráckým neziskovkám, finančně napojených na Brusel. Podezření, že peněžní toky mohou vést z aparátu EU k obsluhám ‚neziskových‘ trajektů mezi severní Afrikou a Itálií i nazpět, již několikrát zaznělo. Pro nás v České republice z té bělorusko-litevské patálie plyne několik poučení,“ upozornil Bašta.
Celý komentář naleznete zde

„Konečně v usnesení parlamentu jedné z členských zemí EU zaznělo, že masová ilegální migrace osob z jiných kulturních okruhů je nejnebezpečnější způsob hybridní války, jehož cílem je destabilizace napadené společnosti, tedy jde o skutečnou hybridní agresi. Od toho se musí odvíjet naše snaha o postih organizátorů této nepřátelské činnosti, a to i v případech, že se budou skrývat za názvy ‚bez hranic‘. Litevský zákon, že ilegální překročení státní hranice je trestným činem, za nímž následuje zatčení, internace a deportace, bychom měli přijmout co nejdříve,“ rozvedl svou myšlenku.