Washington doporučuje: Posílit Kosovo a omezit vliv Ruska a Číny v Srbsku

Avatar
Původní autoři

7. 8. 2021  InformerRs
 a PrvníZprávy

Wilson Center, jedna z prestižních washingtonských doporučuje, že USA a členové EU by měly pomoci „posílit suverenitu Kosova“ a Srbsku by mělo být zabráněno v rozšiřování vlivu Ruska a Číny v regionu.

Ilustrační foto

Autoři dokumentu s názvem „Konsolidace suverenity Kosova: Proč je to důležité a co by se mělo dělat“ poukazují na to, že, dokument poskytl jedinečnou příležitost řešit jeden z hlavních zdrojů mezistátního napětí na západním Balkáně, vzhledem k tomu, že nová vláda získala podstatnou parlamentní většinu v Prištině „na platformě pokroku a boje proti korupci“.

Jak je uvedeno, nová energická podpora USA a EU je nezbytná k dosažení cíle existence nezávislých, mnohonárodnostních států a společností, které na západním Balkáně mírově koexistují.

Dokument tvrdí, že kosovská vláda se k těmto zásadám hlásí, zatímco oficiální Bělehrad ne, uvádí Tanjug.

Autoři se domnívají, že Spojené státy a EU musí čelit, jak se tvrdí, „stále více autoritářským orgánům Srbska a jeho destabilizující zahraniční politice“.

Vysvětlují, že západní země díky své velikosti a účinnosti bilaterální a multilaterální diplomacie „umožnily Srbsku výsadní postavení mezi zeměmi západního Balkánu“, vedené obavami, že se Bělehrad může ocitnout pod větším moskevským vlivem.

Odhaduje se však, že USA a EU by měly trvat na tom, aby Srbsko „splňovalo stejné standardy v boji proti korupci, kleptokracii a směrem k dosažení demokratizace, respektování práv menšin a regionálního soužití, které je vyžadováno od ostatních zemí západního Balkánu“.

Odborníci z Wilsonova centra se domnívají, že Srbsko „umožňuje posílení vlivu nesvobodných států na západním Balkáně“ a že Rusko a Čína jej používají „jako prostředek ke zvýšení vlastní moci a vlivu a podkopání výhod, které Západ přináší na západní Balkán “.

V této souvislosti se zdůrazňuje, že „obnovení závazku posílit suverenitu Kosova je jedním z prostředků, kterými mohou kosovští partneři vyjádřit svůj závazek vůči svému demokratickému partnerovi a vyjádřit principiální postoj vůči srbským neliberálním a destabilizačním akcím a opozici vůči posilování armády. spolupráce s Ruskem a Čínou “.

Vučić: Srbové nejsou ďáblové, ten je jinde, v Chorvatsku!

Text poskytuje konkrétní doporučení Spojeným státům, Evropské unii, Spojenému království a NATO.

Středisko vyzývá Západ, aby se zavázal k obnovenému dialogu, který údajně přistupuje ke Kosovu a Srbsku stejně, „uzná svrchovanost a územní celistvost každé strany“, přičemž Spojené státy a EU budou tyto zásady dodržovat a jednoznačně se zřeknou změn hranic.

Dokument odhaduje, že Bělehrad a Priština by měly být požádány, aby jednaly zodpovědně a respektovaly závazky, které během dialogu přijaly.

Doporučuje se také zdvojnásobit podporu pro přijetí tzv Kosova do mezinárodních organizací „klíčů k domácí a mezinárodní bezpečnosti“, jako jsou Rada Evropy, OBSE, Světová zdravotnická organizace, Interpol a UNESCO.

Rovněž se navrhuje, aby bylo Srbsko požádáno o ukončení kampaně za zablokování přijímání tzv Kosova do mezinárodních organizací a odvolání uznání jeho nezávislosti.

Mezi doporučeními je iniciativa na podporu pěti členských států EU, které Kosovo neuznávaly – Kypr, Řecko, Rumunsko, Slovensko a Španělsko, aby změnily svůj postoj.