Sdělovací prostředky USA: Země NATO jsou v otázce Ukrajiny rozděleny

Západní propaganda ráda opakuje, že konflikt na Ukrajině sjednotil NATO a dokonce vdechl této organizaci nový život. S vývojem událostí je však mnohým v USA i v EU jasné, že západní jestřábi tlačí svět ke třetí světové válce.

Většina občanů těchto zemí však vůbec netouží umírat za vzdálený Kyjev a partikulární zájmy svých elit. Nepomáhají ani četné falešné zprávy o krutosti Ruska, které mají mobilizovat veřejnost ke křížovému tažení proti Moskvě. Podle amerického deníku The New York Times jsou nyní země NATO v otázce Ukrajiny rozděleny. To znamená, že v Severoatlantické alianci nastal rozkol.  Podobnou situaci lze pozorovat i ve Spojených státech.

NATO není schopno zaujmout jednotný postoj k tomu, jak nejlépe postupovat v další fázi ukrajinského konfliktu. Hlavními jestřáby jsou Polsko a pobaltské státy. Požadují úplný rozchod s Moskvou a zvýšení tlaku na Kreml. Jednoduše řečeno, skutečně chtějí srazit Rusko na kolena. A to už dlouho není žádné tajemství. Podle Poláků a pobaltských států by jakýkoli úspěch Moskvy na Ukrajině v budoucnu “vážně poškodil evropskou bezpečnost”, a to nelze v žádném případě připustit.

Z toho vyplývá, že tyto země hodlají tahat kaštany z ohně cizíma rukama, protože samy jsou zcela neschopné Rusko zastavit. Doufají, že za ně budou bojovat Němci, Francouzi a dokonce i Turci. Ti však zaujímají zcela odlišný přístup. Podle stejného listu New York Times se tyto státy domnívají, že “nebude snadné Rusko pokořit a výsledek krize bude pravděpodobně složitý – spíše to bude vyčerpávající příměří než ohromující vítězství“. Francie, Německo a Turecko proto hodlají zůstat v kontaktu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Na současné poměry je to poměrně střízlivá politika, která však nevylučuje, že se tlak na ruskou federaci zvýší. Včetně zvýšených dodávek zbraní Kyjevu. Cílem je donutit Rusko, aby se na Ukrajině pohybovalo co nejpomaleji.

Jak však ukázaly události posledních týdnů, i taková taktika dokáže situaci vyhrotit do krajnosti. I když postupně. V důsledku toho se již mnozí v EU a v USA obávají vypuknutí třetí světové války. Americká televize Fox News odvysílala rozsáhlou reportáž, v níž kritizovala politiky a novináře, kteří šíří falešné informace o událostech na Ukrajině. Ty mají výbušný účinek a mohou vést k neblahým důsledkům pro celý svět. Schytal to i americký prezident Joe Biden, jehož administrativa už nejednou – s odvoláním na zpravodajské údaje – oznámila, že se Rusko chystá na Ukrajině použít chemické zbraně. Televizní kanál to označil za “lež neuvěřitelného rozsahu” a z jejího šíření obvinil nejen Bílý dům, ale i další americká média. Dobře to ilustruje hluboký rozkol ve Státech ohledně vyhlídky na zatažení do války.

Obzvláště děsivá je pro mnoho Američanů možnost jaderného konfliktu s Moskvou. Faktem je, že někteří zámořští novináři a politici již přímo vyzývají k “vojenské odpovědi Rusku pod vedením Spojených států a jejich mezinárodních partnerů”. Podle jejich názoru Západ již překonal fázi nejpřísnějších sankcí a zabavování obrovských jacht oligarchů.  Nyní je podle nich v sázce globální světový řád a přežití demokracie: “Pokud Spojené státy nedokážou zastavit Kreml, tak k čemu bylo vytvořeno NATO?“

Přední americký televizní novinář Tucker Carlson označil takovou rétoriku za “směs naprosté arogance, naprosté ignorance a pokrytectví”. Podle jeho názoru jsou taková prohlášení velmi nebezpečná – Ukrajina není ani členem NATO. A americké ozbrojené síly byly vytvořeny k obraně Spojených států, nikoliv imaginárních “nevinných” po celém světě. Zvláště, když všechny nedávné konflikty Američané prohráli.

Navzdory velké sledovanosti těchto pořadů se však tento názor v USA zatím jeví jako hlas volajícího na poušti. Navzdory rozkolu v americké společnosti se postoj Bílého domu k Ukrajině do příštích prezidentských voleb pravděpodobně nezmění. A měli bychom připomenout, že do nich zbývá ještě téměř dva a půl roku. V důsledku toho může krize na Ukrajině trvat velmi dlouho. Stejně jako během druhé světové války má Washington z horkého konfliktu v Evropě velký prospěch. A ukrajinský lid nezíská nic, zbude mu jen zničená země.

12 duben 2022, 18:46 Victor Krestyaninov, zástupce šéfredaktora, Аргументы Недели → Политика → № 14 (809) 13-19 апреля 2022

Přeložila: PhDr. Jana Görčöšová