Ruská delegace přijela na jednání OBSE do Vídně

Parlamentní listy

Lotyšský zástupce Richard Kols poslal na zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do patřičných míst přítomnou ruskou delegaci. „Budu citovat ukrajinské obránce a vzkazuji, ruská válečná lodi, běž do pr..le,“ prohlásil Kols. Mnozí zástupci ostatních členských států na zasedání mávali ukrajinskými vlaječkami a hromadně opouštěli sál, když promlouval ruský zástupce Pjotr Tolstý.

Zástupci ruské Státní dumy se účastní prvního oficiálního jednání na půdě některého ze států Evropské unie od rozpoutání války na Ukrajině. Předchozí dvě zasedání OBSE – v červenci v anglickém Birminghamu a v listopadu ve Varšavě – se konala bez ruských zástupců, protože ruské delegaci byla odepřena víza. Rakousko ale nyní i přes velké protesty ostatních států ruské straně víza udělilo.

Podle rakouské vlády je alpská země jako oficiální sídlo OBSE podle mezinárodního práva povinna vydávat víza všem delegacím. Vídeň chce svým rozhodnutím rovněž udržovat dialog. „OBSE je ústřední platformou pro diplomacii a probíhající dialog mezi všemi zúčastněnými státy. Rusko a Ukrajina jsou i nadále účastnickými státy. Myslím, že je správné a důležité, aby tato platforma pro dialog byla nadále podporována,“ uvedla podle Radio Free Europe mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Gabriele Juenová.

„Stojíme v nerozdělené solidaritě s ukrajinskou vládou a ukrajinským lidem! Zároveň je povinností členů OBSE a našeho parlamentního shromáždění nezabouchnout dveře diplomacii,“ uvedl v úvodním projevu zasedání předseda dolní komory rakouského parlamentu Wolfgang Sobotka.

Vzhledem k účasti ruské delegace na zasedání na protest nedorazili zástupci Ukrajiny a Litvy. „Rusové tu nejsou kvůli skutečnému dialogu ani kvůli spolupráci. Jsou zde proto, aby šířili svou propagandu. Jsou zde proto, aby se pokusili ospravedlnit válečné zločiny, které spáchali, a znesvětili zásady mezinárodního práva a lidské slušnosti,“ uvedla ukrajinská strana v prohlášení, které na zasedání přečetl zástupce Slovenska.

Svou neúčast okomentoval také litevský velvyslanec při OBSE Vaidotas Verba. „Naši poslanci nechtějí sedět ve stejné místnosti nebo ve stejné budově, kde jsou ruští zástupci, kteří podněcovali, podporovali a nadále podporují válku na Ukrajině,“ uvedl Verba podle informací serveru Euronews.com.

Na zasedání OBSE nicméně dorazil zástupce jiné pobaltské země, Richard Kols z Lotyšska, a ten se s přítomnou ruskou delegací vypořádal po svém. „V této místnosti je zjevný problém, kterému není věnována pozornost, a ten problém se jmenuje ruská delegace. Kdyby se mě někdo zeptal, kdo jsou váleční zločinci, ukázal bych na lidi, kteří okupují zadní lavice v této místnosti,“ spustil Kols.

„Je to prostě ostuda. Je ostudou, že je zde tato delegace, zejména delegace, která se skládá ze sankcionovaných osob, které hlasovaly pro anexi území nezávislé země… To jsou principy, které tato instituce měla zaručeně chránit a střežit! A my tu sedíme, jako by se nic nestalo!“ pokračoval Kols a přidal peprný vzkaz.

„Omlouvám se, ale využiji této chvíle. Mám vzkaz Ruské federaci, jejíž delegáti sedí v tomto sále. Budu citovat ukrajinského pohraničníka: ruská válečná lodi, běž do pr..le,“ nebral si servítky Kols, načež se podle lotyšské státní televize sálem rozezněl smích.

Ke kritice se přidala i předsedkyně shromáždění, švédská zákonodárkyně Margareta Cederfeltová. „Někteří poslanci dnes napomáhají zločinu agrese,“ řekla ve svém úvodním projevu. Cederfeltová dále uvedla, že cítí pochopení pro to, „že pro některé poslance je nesnesitelné sedět ve stejné místnosti jako agresoři“. Vyzvala však účastníky, aby dvoudenní shromáždění využili jako „svou příležitost postavit se za Ukrajinu a čelit lžím agresorů“.

Ve chvíli, kdy začal projev šéfa ruské delegace, místopředsedy Státní dumy Pjotra Tolstého, někteří delegáti vyvěsili ukrajinské vlajky, zatímco mnozí další na protest opustili sál. Ruská delegace ostatně musela do budovy, kde se zasedání konalo, kvůli desítkám protestujících vcházet zadním vchodem.

Naopak zaznívající návrhy některých lidí, že by se s ruskou stranou mělo jednat, jsou liché na kterékoli úrovni, varuje v rozhovoru pro Novinky izraelský bezpečnostní expert Dan Schueftan. „Problém lidí, o kterých mluvíte, je, že mají dojem, že Putin je stejný jako oni, jen mluví rusky. Ne. Je to jiný druh lidské bytosti. Saddám Husajn a Florence Nightingalová (anglická ošetřovatelka, zakladatelka prvních zdravotnických škol – pozn. red.) nebyli jen dva různí lidé. Byli od základu bytostně odlišní.

Je směšné očekávat, že kvůli společným ekonomickým zájmům Putin přestane být Putinem. Putina neuchlácholíte. Vezme si, co bude chtít. Protože pochází z úplně odlišné kultury,“ varuje Schueftan před vyjednáváním s šéfem Kremlu.

 

4 4 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Musím se omluvit Václavu Klausovi za to, že jsem ho kdysi pokládal za blázínka, když se obával “společného evropského domu” tzn. EU (vedené ovšem USA-kolektivní Západ). Podcenil jsem jeho vzdělání. Tohle panoptikum spíše připomíná fašistickou Hitlerovu OSU podporovanou téměř veškerým Západem a Balkánem. Evropa v boji proti bolševismu z června 1941. Téměř všichni ti… Číst vice »

JK
JK
před 1 rokem

Říkám to léta, Západ je odsouzený ke skopnutí z vrcholu. Rozhodující činitelé na všech úrovních připomínají všechno jiné, jen ne kompetentní, pragmaticky uvažující dospělé osoby. Namísto racionální, konstruktivní debaty, v níž se střetávají smysluplné argumenty, jen hysterická gesta a pózy, silácké výkřiky cílené především publiku. Jako v ženském kolektivu výrobní dílny, když se z jedné… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

No jo Rusofobie v přímém přenosu to je směr všech podřízených v US impériu s nimi se nedá jednat tak to budou muset řešit Rusové po svém.

vachav
vachav
před 1 rokem

USA se podařilo rozpoutat mezi některými zeměmi ortodoxní nenávist vůči všemu ruskému,která se dá srovnávat s antisemitismem a fašismem.Fašismu nikdy nevymizel-to by si měl uvedomit hlavně ten izraelský”expert” a neplácat nesmysly.

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Naprostá zhovadilost některých zfašizovaných západních hovad – ty ostatní to jsou tvůrci tohoto hovadství.

Georg
Georg
před 1 rokem

„Stojíme v nerozdělené solidaritě s ukrajinskou vládou a ukrajinským lidem! Zaznělo od představitele Rakouska. Dobře, beru to s ukrajinským lidem, do to “lidu”, zřejmě nepčítají již od roku 2014 lid ukrajinský , mluvící rusky, lid poté odtržených republik. Tento lid decimovala “ukrajinská” vláda, dosud cca15 tis mrtvých, “bývalých spoluobčanů. S tímto lidem nemají žádné slitování… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 rokem

Jestliže těm zrůdám nevadí že podporují banderonacisty, tak to pak nejsou žádní demokrati ale ve skutečnosti fašisti.

explorer
explorer
před 1 rokem

Stále věříte, že pravda a láska vůbec někdy zvítězí nad lží a nenávistí?

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Tahle zvěř reprezentuje “demokratický Západ”? Tak se mi zdá, že 3. světová válka je nevyhnutelná.

danny
danny
před 1 rokem

1) Američané všude vyzývají k tomu, aby Rusko (a každá země) jednalo podle pravidel. Podle pravidel, která stanovili oni! A spolu se svými nohsledy, aktuálně nazývanými “Kolektivní Západ” (dříve “demokratické společenství”, “světové společenství”, demokratické země” atd. ). A tyto pravidla mění podle svých aktuálních potřeb. Minsk je pouze jednou z posledních ukázek oněch pravidel. Rusko… Číst vice »

explorer
explorer
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Ani Japonci již “nepamatují” US jaderné bomby. A izraelský bezpečnostní expert také zapomene na souvislosti nejen historické, ale i izraelské “mírotvorné” současné… Soutěž ve stupidní, iracionální militantní rusofobii. Každý se předvádí, jako na scéně divadla. A vítěz si za odměnu připíše eskalaci k horké fázi třetí světové…

eFPe
eFPe
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Tito takzvaní zástupci nezastupuj í lid a zájmy dané země ale zájmy protektora. Je to úplně jiný svět, odtržený od naší reality jako máloco a přesto, naši realitu ovlivňující. Zakazují účast sportovccům, plnou hubu okupace, poví mi někdo, kolikže vesnic tady vypálili sovětští vojáci?Kolik lidí postavili ke zdi a postříleli? Ale hovoří se… Číst vice »