Už jsou v sobě – aneb kdo může za inflaci?!

Užíval jsem si, doopravdy užíval, minulý čtvrtek ten prima bijáček, kdy se do sebe pustili šéf ČNB Michl a principál Obludária Fiala a ukazovali jeden na druhého, kdo jako může za obrovitánskou inflaci. A že se opravdu nešetřili – viz

Fiala: Za inflaci je zodpovědná ČNB

cituji

Za inflaci je zodpovědná Česká národní banka, guvernér by neměl házet vinu na vládu, řekl ve středu premiér Petr Fiala (ODS) v CNN Prima News. Zpochybnil tak slova guvernéra ČNB Aleše Michla o proinflačním působení deficitů státního rozpočtu.

Michl schodek státního rozpočtu, který ke konci dubna vystoupal na 200 miliard korun, ve středu zmínil ve vyjádření k možnému dalšímu vývoji úrokových sazeb.

Pokud nebude vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí dost věrohodný, bude muset ČNB podle Michla bojovat proti proinflačnímu impulzu, který vytvářejí deficity státního rozpočtu.

„Pokud nevznikne důvěryhodný konsolidační balíček a nebude patrná snaha o zodpovědné rozpočty, bude ČNB nucena zvýšit úrokové sazby,“ řekl guvernér.

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu meziročně vzrostly o 15 procent, na podobných a vyšších úrovních se inflace drží téměř rok. Podle Fialy je rychlejší snižování inflace především úkolem ČNB.

Není třeba se obviňovat, vláda a centrální banka by měly spolupracovat, řekl premiér.

Vládě podle něj nepřísluší komentovat kroky centrální banky. „Ale pokud vyzývá pan guvernér vládu k tomu, aby konala, tak já říkám, že koná, a ptám se, jestli dostatečně koná také ČNB,“ dodal.

Konsolidační balíček, o kterém Michl mluvil, chce vláda představit v polovině května. Měl by snížit strukturální deficit asi o procento hrubého domácího produktu, tedy zhruba o 70 miliard korun.

Loni byl tento schodek 2,6 procenta HDP. Podle některých ekonomů i politiků by ale ozdravování veřejných financí mělo být rychlejší.

Tak tohle mne doopravdy baví!!!! Hodně baví!!!!

Prostě Ignor Ignorovič Fialenský za nic nemůže. Teď, kdy už se nelze vymlouvat ani na Babiše, ani na Putlera, ukazuje na Michla ČNB!!!

Ať prý si ČNB udělá svoje domácí úkoly, protože ONA je zodpovědná za potlačení inflace a nechá jeho moudré vládě klid na práci, protože co ta dělá, dobře dělá!

Že tahle nevídaně moudrá vláda za čtyři měsíce stihla udělat do rozpočtu díru jako žádný jiná její předchůdkyně? No a co? Finanční podgenius Stanjura tvrdí, že v druhé polovině roku to bude daleko a daleko lepší….

Nikdo sice nechápe, proč by mělo, ale slibem, jak známo neurazíš a oni vědí, že to, co mohou naslibovat, nikdo nedokáže splnit. Tak co?

O „kvalitě a kvalifikaci“ této vlády svědčí to, co sama předložila a předkládá. Na rok 2023 plánovala schodek státních financí ve výši 298 miliard. UŽ TOHLE PŘEDSTAVOVALO HISTORICKOU DARDU!

Jenže z těch necelých 300 miliard dokázali na dluh vyčerpat celých 200! Za čtyři měsíce. tedy za 1/3 roku vytvořit celé 2/3 celoročního dluhu!!!! Tohle opravdu nesmrtelný a nedostižný výkon! Netuším, kdo je největším bankrotářem dějin, ale Fiala a spol. mu rozhodně nejméně zdatně konkurují!

A když posloucháte jak je to možné, pak slyšíte neuvěřitelné – prý za to může především

  • strmý nárůst důchodů a
  • státní výpomoc s drahými energiemi

Nevěřím vlastním uším!!!! Obojí přece bylo známo při sestavování a schvalování rozpočtů! Sám jsem upozorňoval na to, že energetická výpomoc zatne veřejným financím pořádně do masa a že ty na to nebudou mít a také, že rozpočet neobsahuje peníze na valorizaci penzí ani k 1.12023 natož k té další, už tehdy zcela jasné – další inflační! V archivu , kdybych měl dost času, bych to zcela jistě našel.

Ale chápu, že Ignor Ignorovič se nesníží k nějaké Kose. To je jak pod jeho úroveň, tak rozlišovací schopnost. Nicméně ono mu totéž tvrdila jak parlamentní opozice, tak odborná ekonomická veřejnost! A obě tyto skupiny požadovaly, aby on a jeho finanční podgenius Stanjura upravili rozpočet na reálná čísla. Vládní 108 se jim následně ve Sněmovně ostentativně vysmála. A schválila deficit 298 miliard.

Těch 298 nebylo vytaženo z luftu. Prostě politickodemagogicky viděli tihle pětidemoliční obchodníci s deštěm jako nutnost, mít v zákoně o rozpočtu numero menší než 300 miliard. Bez ohledu, jestli je reálné nebo ne. Realita je vůbec nezajímala. Jen to číslo, ať sebevíce nesmyslné. Půjdu až tak daleko, že věděli, že těch 298 je fikce. Viz tanec kvůli inflační valorizaci penzí. Kdy každého důchodce v průměru okradli o 1 000 měsíčně a to až do konce jeho života. Tohle připravovali už loni na podzim. Ale nechali si to až po prezidentských volbách v šupleti. Nejen to. Podezírám je ještě zvětší podlosti – totiž , že uměle vyvolali a připravili situaci, kdy budou mít důvod zvednout DPH, spotřební daň, daň z nemovitého majetku, omezit sociální transfery, sáhnout na důchody a jejich valorizaci, prostě ořezat ty položky státního rozpočtu, které bytostní asociálové z ODS a TOP 09 nenávidí ze své podstaty. A v podstatě i STAN. Lidovci, jak známo se vždycky přikloní ke všemu, co jim nějak pomůže zůstat u koryt a tzv. Piráti už také kořistí ze státních koryt. Na jejich nedávném sjezdu se ukázalo, že se stali v tomto oboru opravdovými šampiony. Neboť KAŽDÝ ČTVRTÝ registrovaný Pirát přiznal, že inkasuje prachy od státu!!!! Nad takovýmhle korytářstvím jistě zírají v němém úžasu i tak zkušení inkasisté, jakými jsou modroptáci a lidovci, dosud v téhle disciplině považovaní za mistry nad mistry…

Dnes tedy sklízíme „plody jejichspolečné geniality“ – omlouvám se jejich politikaření, ignorance a neschopnosti!!!

Můžete namítnout, že se tento článek odchýlil od základního rébusu, kdo za ten průšvih s inflací a deficitem státních financí může, respektive, kdo za něj může více?

Nejprve si dejme grafiku, jak se vyvíjela inflace v ČR:

1

Modrá šipka označuje okamžik nástupu Ignora Ingnoroviče a Obludária do vládních funkcí!!!! Inflace se v tom okamžiku v podstatě ZDVOJNÁSOBILA!!! Opravdu impozantní antree! Pak už jen dynamický růst a žádné troškaření!

Takže tady máme data spojená s Fialenským.

Někdo může oponovat – ale co ta ČNB? Co ta proti tomu dělala. Nechrápala? Konala vůbec? Vždyť premier říká, že inflace je byznys centrální banky? Na stránkách ČNB lze snadno najít tabulku úprav hlavního protiinflačního nástroje této instituce – dvoutýdenní reposazby. Pro účely tohoto článku jsem vybral jen tzv. inflační časový úsek:

2

Je naprosto zřejmé, že centrální banka začala konat už v říjnu 21! Tedy dávno před nějakým Fialou ve Strakovce. Červeně je označen opět okamžik, kdy tady začal velet Ignor Ignoroviš a bačovat Obludárium!!!!

Je zřejmé, že ČNB, tenkrát ještě dirigovaná Rusnokem, sáhla po svém základní protinflační brzdě – úrokové sazbě a začala ji používat. Podle mého názoru nedostatečně, opakovaně jste to zde četli. Ale aspoň nějak. Jenže vše skončilo s koncem Rusnokova mandátu a jeho místo zaujal popekonom Michl. Vícekráte jsem jej na Kose za to kritizoval. Za nicnedělání, za snahu inflaci vysedět.

A trvám si na tomto názoru i nadále! Špatný guvernér ve špatný čas.

Pokud si myslíte, že tedy podporuji Fialu, jste na omylu! Michl byl Zemanův poslední kapric a přihrávka Babišovi. Tenhle panáček se stal guvernérem jen proto, že na rozdíl od ostatních kandidátů kývl Zemanovi na podmínku, že dál sazby zvedat nebude. Pro Babiše, při celkovém zadlužení Agrofertu obrovské terno. Na úrocích od té doby ušetřil minimálně 200 milionů korun.

Jenže ono to vyhovovalo i Fialovi a jeho finančnímu podgeniovi. Kdyby Michl pokračoval v Rusnokově trendu, čítám že by repo ČNB už bylo někde na 11%. Inflace by už dávno padala. Ale…. ale Fiala by rozhodně netleskal. Ani náhodou. Takovéhle sazby by ochránily úspory obyvatelstva, ale co je Fialovi a Stanjurovi do nich? On potřebuje příjmy do státní kasy a ty se hrnou právě při vysoké inflaci! Pro ně je inflace doslova požehnáním z nebes! Proč a co to znamená, vysvětluje detailně druhý dnešní článek Kosy!!!!

Vedle toho by to jistě utlumilo i ekonomickou aktivitu – jde o vyhánění ďábla Belzebubem. Jde o to, že je v takovéhle situaci nutno provést tzv. Sofiinu volbu – vybrat si buď zdravou měnu nebo ekonomický růst nebo alespoň stagnaci. Za mne to vyhrává zdravá měna. Ta je základní a vždy nutnou podmínkou okamžité nebo alespoň budoucí prosperity. Bez ní se žádná nekoná. Jenže ekonomický růst, i když na steroidech, přináší okamžitě volební hlasy… O tom vlastně celá obrovská inflace v zemích kolektivního Západu je!!! Vznikla z vrtulníkových peněz za krize 2008 a za covidu. Bez nich by se nekonala. Ale bez nich by nejspíše už současná, dlouhodobě vládnoucí politická garnitura kolektivního Západu dávno existovala jen na politickém hřbitově. Co je měna proti tomu, když se někdo chce udržet u moci za každou cenu?

Jestli jsem vás dosud svou argumentací, která za viníka, respektive většího viníka označuje Fialu a Obludárium nepřesvědčil, pak ok. V tom případě buďte tak laskaví a ukažte mi, kdy a kde Ignor Ignorovič alespoň trochu dosud někdy nabádal Michla, aby ČNB s tou inflací trochu pohnula! Zvednutím úroků nebo jiným finančním škrtidlem! Já nic nenašel. A nyní mu káže, že boj s inflací nejde za ním a jeho souborem tragédů, ale za centrální bankou???? Kde ten exot bere tu drzost?

To nemluvím o tom, že informace, dosud unikající, či spíše vypouštěné vládou ohledně připravovaného konsolidačního balíku veřejných financí jasně dokumentují, že Fiala spol. se vysoké inflace nejen neštítí, ale že ji dokonce svými „opatřeními“ hodlají forsírovat!

Viz dražení způsobené zrušením nejnižší sazby DPH, viz přesun položek typu teplo, vodné stočné, léky a další ze sazby DPH 10% rovnou do 21% nebo potravin a dalších nezbytností z 10% do proponovaných 14%. Prý ušetříme tím, že zboří, a služby, co jsou dnes v 15% se přesune také do té čtrnáctky… Tákovéééhle fousy Ignore Ignoroviči!!!! Pavlovy fousy k tomu!!! Žádný obchodník tu procentní slevu nedá!! Proč by tak činil???? Kdo ho k tomu donutí? Rád si to procentíčko nechá. Stejný proinflační impuls představuje zvýšení spotřební daně na PHM, tabák a tabákové výrobky a alkohol!!! Všechno zvedne inflaci! Z rozhodnutí Fialy a Obludária!

Michl je špatně a nikdy se guvernérem ČNB stát neměl. Prostě Zemanův pucflek a Zemanova pomsta téhle zemi. Nic více, nic méně.

Ale hlavním viníkem je pro mne Fiala a kumpáni. Prý hodlají ušetřit na výdajích státu příští rok 70 miliard. Tohle zvládne i moje vnučka Karkulka, takto žákyně první třídy základní školy levou zadní. Nepochybně by škrtla nebo alespoň omezila penězovod pro Ukrajince a Ukrajinu a především neprovedla zvýšení rozpočtu ministerstva války na 2% HDP: To druhé by hodilo samo o sobě asi 50 miliard a to by v tom byl Stanjura s Černochovou, aby to první nedalo těch dalších 20….

Zvyšovat výdaje na zbrojení v okamžiku, kdy prý není na důchody a státní finance jsou v hluboké krizi, může jen dem… omlouvám se – jen Fiala, vlastně dem… je správně – demokrat. Jeho střihu.

A na konec si neodpustím ještě jeden graf. Je převzat z toho článku na Novinkách.cz, který cituji. Tam spustili anketu, kdo podle čtenářů je za tu megainflaci zodpovědný. A v době, kdy rediguji tento článek čtenáři Novinek.cz to viděli takto:

0

Anketa je jenom anketa. Nicméně podle diskusí snadno zjistíte, jak politicky nastavené publikum na tomhle portálu převažuje. Fialovi už ty jeho bláboly nevěří ani jeho voliči. Řekl bych.