Profesor Krejčí o Babišovi: Nikdo neví, jak ten chlap funguje

Avatar
Původní autoři

Oskar Krejčí ,politolog
První zprávy
20. 11. 2013
Vyjednavači sociální demokracie se v zájmu dohody s hnutím ANO už pomalu začínají smiřovat s tím, že se zmrazí nynější sazby daní až do konce roku 2015.


Politolog Oskar Krejčí si ale nemyslí, že musí jít nutně o neúspěch předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, jenž sliboval progresivní zdanění fyzických osob a  zvýšení korporátní daně.
Mezi sociálními demokraty a hnutím ANO se začínají rýsovat obrysy dohody, která nejspíš umožní vznik koaliční vlády společně ještě s KDU-ČSL. Podle úterních jednání to vypadá, že majetková přiznání projdou v podobě, která se blíží více původní představě ČSSD. Výměnou za to by došlo ke zmrazení daní na příští dva roky. Vítězná strana by tak nesplnila svůj předvolební slib zavedení progresivního zdanění fyzických osob a  zvýšení korporátní daně.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka následně sdělil, že zmrazení daní mu nepřijde jako dobrý nápad a přišel s návrhem vnitrostranického referenda uvnitř ČSSD, které by v lednu mělo posvětit vyjednanou koaliční smlouvu. Vše je nicméně věc dalších jednání.
Tejc: Zafixováním daní by ČSSD nedodržela sliby voličům

„Pro masu voličů tohle příliš důležité nebylo, protože v těch daňových hrách se málokdo vyzná. Navíc forma sdělení, která vyplývala z předvolebních slibů, byla hodně neadresná, protože nevysvětlila konkrétním sociálním skupinám, co by to pro ně mělo vlastně znamenat. Tyto přísliby jsou však důležité jako součást většího balíčku, který vytváří důvěru v nějaké směřování k sociálnímu státu, nebo od sociálního státu,“ uvádí profesor Oskar Krejčí.
V případě efektivnosti koalice se Sobotka bát nemusí
Odložení vyššího zdanění o dva roky by mohla ČSSD maskovat obhajobou, že do té doby stejně platí solidární přirážka pro lidi s příjmem nad 100 tisíc korun, což by se mohlo brát jako druhá sazba daně z  příjmu. To by mohlo posloužit jako vysvětlení voličům, je otázka, jestli by se s  tímto zdůvodněním spokojili Sobotkovi odpůrci uvnitř strany, pokud by sociální demokracie vzdala jednu ze svých priorit.
Je však třeba si uvědomit, že máme za sebou dvě důležité etapy – volby a souboj frakcí v sociální demokracii. „Tam se něco vážného rozhodovalo. To, co se teď dohaduje, to není souboj takového významu. To jsou kompromisy u vyjednávacích stolů, se kterými každý počítá. Také by se daly proti Sobotkovi využít, ale efektivní to bude jenom podle toho, zda bude efektivní, nebo neefektivní vládnoucí koalice. A musí se to umět použít, tedy být konkrétnější, pokud jde o zaměření důsledků těchto kompromisů. V kontextu doby to může být významné, ale také nemusí,“ upozorňuje profesor Oskar Krejčí.
Peníze jsou sexy, jsou podobným fenoménem jako kníže
Zároveň upozorňuje na zásadní problém, a to je fenomén Babiš. „Nikdo neví, jak ten chlap funguje. Peníze jsou sexy, ony prostě přitahují. Je to obdobný fenomén, jako je kníže, tedy Karel Schwarzenberg. I ti nejzarytější demokrati se rádi ukloní, když vidí královnu, nebo podají ruku knížeti. Mají z  toho dobrý pocit, že se podílejí na něčem velkém, aspoň většina demokratů, nechtěl bych křivdit každému. A lidé, kteří se přiblíží k Babišovi, mají pocit, že se podílejí na tom úspěchu, kterého on dosáhl v té absurdní ruletě, které říkáme privatizace,“ vysvětluje politolog.
Na to, aby se rozbil obraz, který nazývá fenomén Babiš, jsou důležité konkrétní praktické kroky. „Dokud on neudělá pořádnou chybu, tak má zásadní vyjednávací výhodu, jako ji měl kníže. Je to psychologická záležitost. To znamená, že jakákoli dohoda s ním se dnes jeví jako výhodná, protože chceme postavit vládní koalici a on nám při té příležitosti moc neubližuje a má tu svoji gravitační sílu,“ popisuje profesor Krejčí, čím procházejí vyjednavači sociální demokracie.
Majetková přiznání budou nadlouho, daně se rozmrazí hned
O tom, komu pravděpodobný kompromis prospěje více, zda sociální demokracii, nebo hnutí ANO, je obtížné spekulovat, z krátkodobého pohledu jde o výhodný kompromis. „Jak to bude z dlouhodobého hlediska, teprve uvidíme, protože o každém kompromisu se mluví dvakrát. Jednou, když se udělá, a podruhé, když se poruší. Uvidíme, kdo bude silnější v okamžiku, kdy se bude porušovat,“ poznamenává politolog.
Teoreticky by s výměnným obchodem – majetková přiznání za zmrazení daní – mohli být paradoxně spokojenější voliči ČSSD než ti, co svůj hlas dali hnutí ANO. „Majetková přiznání by mohla být dlouhodobá, jde tedy o  dlouhodobé řešení, kdežto to zablokování daní může být zrušeno za den. To je otázka dohody,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz profesor Oskar Krejčí s tím, že voliči ANO prý stejně většinou program hnutí nečetli, ale chtěli nové tváře a  někoho, kdo je zatím nezradil.
S Babišem se jedná rozhodně uctivěji než s politiky
Za zmínku stojí také zcela odlišná pozice vyjednavačů. „My jsme si tu vytvořili novou šlechtu, ke které budeme vzhlížet buď jako ke knížeti, nebo k oligarchům. Rozhodně se jedná při politických jednáních uctivěji s Babišem než s vyjednavači z KDU-ČSL. Když to zjednoduším, tak oni už politiky zítra být nemusí, ale knížecí titul, ten se dědí,“ všímá si politolog Babišovy mimořádné pozice v roli vyjednavače.
„Máte tu profil úspěšného chlapa, když pominete, že ten úspěch je postavený na zrůdnosti privatizace. Každý úspěch přitahuje, a tohle je konstantní úspěch. Tohle jsou peníze pravděpodobně na několik generací. Tam je patrná gravitační síla. Tenhle efekt uvidíte, když přijdete do místnosti a je v ní třeba Bakala, tak můžete sledovat, jak se kolem něj sdružují lidé. Je tam přitažlivost k penězům i k tomu úspěchu,“ dodává profesor Krejčí.
První zprávy