Zbořil: Sobotka vrátil do Česka krvavá padesátá léta

Zdeněk Zbořil,politolog
První zprávy
5. 11. 2013

Po mizerném výsledku v předčasných volbách sáhl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po zákeřné taktice a snaží se ze všech sil odpoutat pozornost od ztráty velkého počtu voličů. Svůj neúspěch proto zahalil do maskovací mlhy.

 Při svém tažení proti stranické opozici používá předseda ČSSD slovník komunistické galerky z padesátých let.

Podivným a krajně nebezpečným děním uvnitř ČSSD se zamýšlí politolog Zdeněk Zbořil, který prohlásil, že Sobotka rozjel mediální tyátr mimořádných rozměrů. “Potřebují to zahalit do nějaké mlhy vnitřního nepřítele a semknout se okolo ÚVV své strany. Dokonce i ta hantýrka, i ta terminologie skutečně odkazuje buď na dvacátá léta a likvidaci opozice u bolševiků v Rusku, nebo na padesátá léta a hledání vnitřního nepřítele v KSČ,“ řekl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz.

Přejedeme tvoje děti, vyhrožují sobotkovci zastupitelce ČSSD
„Je to skutečně mediální tyátr, v němž se nejméně objektivně chovají ti, kteří vytrvale podporovali Jiřího Dienstbiera a Vladimíra Špidlu a vlastně i Bohuslava Sobotku. A ti také ve velkých titulcích upozorňují na to, že Hašek je padouch a zrádce a že vůbec nepatří do politiky. Zatímco ti ostatní to také umějí kritizovat, ale nepopisují to tak emocionálně,“ dodal politolog.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru zdůraznil, že i když zřejmě Sobotka rozdrtí vnitrostranickou opozici neznamená to ještě, že se Sobotka stane předsedou vlády. „Je sice hezké, že pan Sobotka tolik usiluje o ten post premiéra. Měl totiž strach, aby Miloš Zeman – ačkoli to nikdy neřekl – neustoupil na pozici Václava Klause a nepoužil ústavních zvyklostí. Tedy že by využil zvyků či zlozvyků Václava Klause a jmenoval předsedou vlády nebo tím, kdo by ji měl sestavit, předsedu ve volbách druhé strany,“ prohlásil Zdeněk Zbořil.