Zeman promluvil o schůzce v Lánech. Použil slova starého Jiřího Dienstbiera

Parlamentní listy z deníku Právo
5. 11. 2013 
Konečně se dovídáme, co si o lánské schůzce myslí prezident Miloš Zeman. Pokládá za „poněkud komické“, že ji účastníci z ČSSD tajili, alespoň právě toto řekl v rozhovoru pro deník Právo. Zeman také potvrdil, že pověří sestavením vlády politika, kterého mu sociální demokracie doporučí.


K přijetí pětice členů ČSSD v Lánech Miloš Zeman uvedl, že zatím prý vyhověl žádosti prakticky všech politiků, kteří se s ním chtěli setkat. A to byl prý i  případ lánské schůzky. V rozhovorech při setkání v Lánech Miloš Zeman sociálním demokratům potvrdil, že pověří sestavením vlády toho, koho mu ČSSD doporučí.
„Řekl jsem jim, že ve složité povolební situaci předpokládám, že bych nejdříve po vzoru Václava Havla pověřil toho, koho mi soc. dem. doporučí, jednáním o sestavení vlády, s tím, že pokud získá parlamentní většinu, jmenuji ho premiérem. Na obsahu této schůzky nevidím nic zvláštního a pokládám za poněkud komické, jestliže byla utajována,“ uvedl Zeman pro Právo.
Hašek se měl na předsednictvu pochlubit
Zeman podle svých slov neví, proč se účastníci schůzky rozhodli setkání tajit. „Být Michalem Haškem, tak bych se naopak na jejich předsednictvu
pochlubil, že je prezident na jejich žádost přijal,“ konstatuje Zeman.
Na otázku Práva, zda ho Michal Hašek zklamal svým utajováním schůzky, prezident uvedl: „Řekl bych, že mě především překvapil. Už jsem vám řekl, že nevidím důvod, proč existenci této schůzky popírat. Zjistil jsem v médiích, že to prý měla být nějaká dohoda mezi účastníky této schůzky. Já sám pokládám za poněkud absurdní jakoukoliv schůzku utajovat z toho prostého důvodu, že starý Jiří Dienstbier,
kterého jsem si vážil, správně pravil, že v Čechách se všechno vykecá,“ uvedl ke kauze Miloš Zeman.