Američtí agenti rozněcují občanskou válku ve Venezuele

Avatar
Původní autoři

Nil Nikandrov
2. 3.2014 zdroj Zvedavec
Leopoldo López, vůdce radikální opozice Lidová vůle (El Movimiento Voluntad Popular), se rozhodl vydat se do rukou vládních sil. Co ho k tomu přimělo?


Když se mu doneslo, že na něj byl vydán zatykač, začal se skrývat, pak se pokusil uniknout do zahraničí. Změnil názor poté, co Bolívarská národní výzvědná služba (el Servicio Bolivariano de Inteligencia Nacional – SEBIN) zveřejnila nahranou telefonickou konverzaci. Dva muži z ultra pravicové emigrantské skupiny sídlící v Miami probírali plány na fyzickou likvidaci Lópeze a následné svalení viny na vládu Nicolase Madura.

Do Venezuely byla vyslána řada teroristických skupin a ty měly komplice v Lópezově týmu. Rezidentura americké CIA v Caracasu o plánech teroristů věděla. Nikdy nehnula ani prstem, aby Lópeze ochránila. Ten byl odsouzen jako oběť chladnokrevné a politicky motivované akce, která měla posloužit zájmům Spojených států. Konspirátoři doufali, že tato „posvátná oběť“ udělí hybný impulz procesu destabilizace země a donutí lidi vyjít do ulic. Tato vražda měla zacementovat vedoucí pozici Enrique Caprilese, starého Lópezova rivala, v řadách opozice.

Napětí ve Venezuele eskalovalo. López vytvořil pro vládnoucí elitu mnoho problémů. Takže Diosdado Cabello Rondó, prezident Národního shromáždění (parlamentu), osobně zavolal Lópezově rodině, aby ho varovala před hrozící hrozbou. Lópezova žena v rozhovoru pro CNN řekla, že nepochybuje, že nahrávka je autentická. Lópezova rodina znala lidi zapojené do napíchnuté konverzace dobře. López byl na cestě do Paláce spravedlnosti osobně doprovázen Diosdado Cabellem. Byly mu poskytnuty záruky, že vyšetřování událostí z 12. února bude spravedlivé a nestranné. Akce vůdců radikální opozice vyústily ve ztráty na životech, poškození vládních budov a městské infrastruktury, včetně metra. Není pochyb o tom, že López je vinen, protože to byl on, kdo volal po „rozhodných akcích“. Nyní je ve věznici s vysokou ostrahou a vyšetřování probíhá.

V projevu k zaměstnancům PDSVA (Petróleos de Venezuela S. A., venezuelská státní ropná a plynárenská společnost) prezident Nicolas Maduro řekl, že venezuelští reakcionáři, kteří dostávají finance z Miami, plánovali zavraždění ultra pravicového politika Lópeze, svého vlastního souputníka, a chtěli tak zažehnout v zemi občanskou válku. Maduro připomněl, že účastníci komplotu zřídili mnohamilionový fond určený na aktivity extremistů, ozbrojenců a vrahů. Avšak řekl, že Leopoldo López bude ochráněn. Prezident řekl, že jeho otec a matka byli proti nim (bolívarcům), ale že v hloubi svého srdce chápali, že úřady zachránily jejich synovi život. Maduro řekl, že ze země byla vypovězena další skupina amerických diplomatů, kteří tvrdili, že jim byla přislíbena preferenční víza, a používali své konzulární krytí k infiltraci univerzit a k vyvolávání dalších studentských nepokojů. Venezuelský ministr zahraničí Elias Jaua řekl, že byli tři: druhá náměstkyně Breeann Marie McCusker a vice-konzulové Jeffrey Gordon Elsen a Kristofer Lee Clark. Jejich vyhoštění nevytvořilo pro americké zvláštní služby používající velvyslanectví jako krytí žádné problémy, neboť počet operativců přesahuje 200. Technicky je dost těžké je udržet pod dohledem SEBIN. Není vyloučeno, že počet diplomatů bude omezen, aby se zabránilo rozvratným akcím. Není pochyb, že takovýto krok sníží intenzitu aktivit CIA a dalších nepřátelských agentur působících v zemi.

Venezuelští politologové jednohlasně říkají, že velvyslanectví Spojených států v Caracasu je hlavním koordinačním centrem rozsáhlého protivládního komplotu. Strategickým cílem Washingtonu je získat kontrolu nad bohatstvím Venezuely – nad jejími nerostnými zdroji. Cílem mise konspirátorů je otřást základy režimu a pomluvit jeho vedení, především prezidenta Nicolase Maduro, následníka Hugo Chaveze. Stává se zřejmějším, že Washington realizuje cíl vyvolat ve Venezuele občanskou válku, která by posloužila jako záminka pro přímou vojenskou intervenci Říše. Odrazové můstky Jižního velitelství amerických ozbrojených sil jsou již rozmístěny podél venezuelských hranic v Kolumbii, v zemích střední Ameriky a v Karibiku…

4. operační flotila pravidelně zdokonaluje svoji schopnost zablokovat venezuelské pobřeží a zabránit jakýmkoliv pokusům ALBA (Bolívarské aliance lidí naší Ameriky – obchodní smlouva lidu, španělsky Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra America – Tratado de los Comercios de los Pueblos) podat pomocnou ruku.

Ekonomická válka, která je vedena již od doby, kdy se Chavez dostal k moci, začíná nabírat na obrátkách během Madurova funkčního období. Venezuelská média uvádí, že obrovské množství padělaného zboží z Venezuely, obzvláště potravin a ropy, je denně konfiskováno na hranicích s Kolumbií, Guyanou a Brazílií. Podnikatelé jsou s vládními akcemi, jejichž cílem je zabránit tomu, aby se tento proces vymkl kontrole, nespokojeni. Takže ukrývají zboží denní potřeby. Podle tak zvané Bolívarské lidové rozvědky existují tajné sklady cukru, rostlinného oleje, sušeného mléka atd. Tyto komodity jsou okamžitě konfiskovány a prodávány prostřednictvím Mercal, sítě státních obchodů. Jako důsledek se rozrůstá žhářství a zapalování „lidových“ obchodů prodávajících zboží za nízké ceny.

Proti vládě se staví Fedecámaras (venezuelská Federace obchodních komor – la Federación de Cámaras y Asociaciones de Comercio y Poducción de Venezuela), skládající se z obchodních komor v dvanácti základních obchodních skupinách: bankovnictví, zemědělství, obchod, stavebnictví, energetika, výroba, média, těžba, pěstování dobytka, pojišťovnictví, doprava a turistika. Mají vlastní televizní a rádiové stanice, noviny a zavedené internetové portály. Až 80% médií patří oponentům vlády. Marně se Chavez a Maduro pokoušeli dosáhnout kompromisu s jejich vlastníky. Protivládní pomlouvačná kampaň nikdy nekončí. Neustále a opakovaně se vlivná média řídí instrukcemi CIA. Maduro a Diosdado Cabello jsou pravidelně napadáni, dokonce je jim přímo vyhrožováno, a předpovídá se jim osud Saddama Husseina a Kaddáfího. Tyto hrozby jsou plné fašistické ideologie; jsou adresovány rodinám bolívarců, včetně dětí. Tento informační terorismus je namířen proti všem politikům, kteří upadli v nemilost u Říše, včetně post-sovětského prostoru. Existuje otázka, kladená často ve španělštině internetovými uživateli – v jaké zemi najde Maduro bezpečné útočiště, až bude svržen v „lidovém“ povstání? Tatáž otázka je nyní pokládána u ukrajinského prezidenta Janukoviče.

Orgány vynucování práva zabránily mnoha pokusům o vytvoření ohnisek za použití „majdanovské technologie“ a „odpovídajících ukrajinských zkušeností“ při svrhávání legální vlády. Zvláště vycvičené skupiny mladých lidí jsou používány poté, co se jim dostane výcviku v Miami, v Kostarice, Panamě a dalších zemích. Hromady spálených aut a autobusů, zátarasy na silnicích, barikády… stále častěji policie informuje o zločinech spáchaných bez jakéhokoliv motivu, o náhodných střelbách na kolemjdoucí s cílem vyvolat veřejnou nespokojenost, protože vláda není schopná zabránit zločincům v řádění. Dříve byl tento typ taktiky používán Mexikem a mexickými drogovými kartely, nyní je nadále zdokonalována americkou CIA.

A nakonec dochází ke koordinaci aktivit, jejichž cílem je svrhnout vládu ve Venezuele, na Ukrajině a u ruských spojenců. Mohlo by jít o pokus pomstít se za neúspěch v Sýrii?