Děláme užitečné idioty USA a Rusové si to nenechají líbit, varuje politolog

Daniel Solis
11. 3. 2014   zdroj Parlamentní listy
Čeští politici dělají Západu užitečné idioty a jejich chování poškodí ekonomiku ČR, zatímco Němci s Ruskem a Čínou vesele obchodují dál. Ukrajinu dle něho fakticky ovládli neonacisté a Rusové hájí racionálně své zájmy.

V případě Ukrajiny se jedná o geopolitický souboj dvou supervelmocí, kdy chtějí Spojené státy omezit vliv Ruska a podle Solise celou krizi USA vyprovokovaly.

Boj USA proti Rusku na více frontách
Napětí mezi USA a Ruskem se stupňuje dlouhodobě, ačkoli americký prezident Barack Obama při svém nástupu do funkce hovořil o „restartu“ vztahů USA s Ruskem. Jiným bitevním polem byla například Sýrie či Gruzie. Další revoluce proběhly při arabském jaru: „V Egyptě a Sýrii se to plánovačům převratů ale vymklo z ruky. Tam to nevedlo přesně k jejich cíli. Je to dlouhá agónie. Vidíme celou škálu špinavých asymetrických teroristických prostředků, které jsou uplatňovány nejen proti vládě prezidenta Asada, ale i jinde ve světě.“

Celá záležitost se posouvá od diplomacie k řinčení zbraněmi. Ruská federace vysílá na hranice protiraketovou obranu a různé vojenské oddíly a to samé dělají Spojené státy, když do Polska poslaly své stíhačky a do baltického regionu bombardéry.

USA: Poslali jsme na Ukrajinu pět miliard dolarů
Řada indicií nasvědčuje tomu, že politicko-ozbrojený převrat na Ukrajině zosnovaly Spojené státy. Například americká diplomatka Victoria Nuland, manželka předního neokonzervativce Roberta Kagana, která pracovala i pro Hillary Clinton, ve zveřejněném videu přiznala, že USA investovaly do subverze Ukrajiny pět miliard dolarů: „Eufemisticky se tomu říká ´občanská společnost´, kdy si Spojené státy podporou nevládních organizací a ´občanské společnosti´ v cizí zemi budují svou pátou kolonu.“

Toto financování bývá ze dvou zdrojů: z nadací bohatých byznysmenů a „filantropů“, třeba Rockefeller Foundation či Open Society Fund George Sorose. Zmínil i Konrad Adenauer Stiftung. „Nadace podobného typu často sledují protistátní agendu a rozvrat v zemi, kde hostují.

Další zdroj financování je přímo od ministerstva zahraničí USA například prostřednictvím agentury USAID či National Endowment for Democracy, která je oficiálně nevládní, ale je převážně financována z vládních peněz (v ČR spolupracuje s agenturou Člověk v tísni).

Ukrajinská opozice organizovala masakry demonstrantů i policistů
Solis připomněl, že v telefonátu vysoké komisařky EU pro zahraničí Catherine Ashton a hlavy estonské diplomacie Urmase Paeta, který získala ukrajinská bezpečnostní služba, Paet sdělil, že odstřelovači, kteří stříleli na lidi v Kyjevě, byli najati předáky Majdanu – tedy tehdejší ukrajinské opozice proti Janukovyčovi. Řekl, že všechny doličné předměty, které mu ukázali, svědčí o tom, že protestující a příslušníky pořádkových orgánů zabíjeli stejní odstřelovači a že za těmito odstřelovači nestál Janukovyč, ale někdo z nové vládní koalice.

Tento uniklý telefonát moc nenahrál propagandistické mašinérii EU, která chce vše vykreslovat jako boj prozápadních a prounijních demokratů s krvavým proruským diktátorem Janukovyčem, který jim brání ve vstupu do té skvělé sluncem ozářené EU. Nahrálo to naopak ruské propagandě, která samozřejmě probíhá také. Je naivní si myslet, že by se Rusko vzdalo svých zájmů na území, které bylo po staletí jeho součástí a které je důležité z hlediska jeho bezpečnosti. Celé to je o tom, zda Západ vyrve Ukrajinu z ruské sféry. Spíše než Západ tedy USA, protože EU se ukázala, jak je naprosto bezzubá a neinformovaná.

Ashton není překvapená. Provokace a zabíjení lidí je v těchto kruzích normální

Informace zveřejněné v telefonátu nepřekvapí nikoho, kdo sleduje takovéto plánované převraty, které se dějí po celém světě: „Například v roce 2002 ve Venezuele se střetli odpůrci a příznivci Cháveze a podle zpravodajství médií padly z obou stran výstřely, ale při vyšetřování se zjistilo, že žádné výstřely nepadly z řad demonstrantů, ale že na výškových budovách byli odstřelovači a ti pálili na obě strany, aby eskalovali emoce a střet obou táborů. Takže to je starý recept.“

Je zajímavé, jak lady Ashton, soudružka baronka Ashton, na informace reagovala. Říkala na to aha, aha, aha. Když by se toto normální slušný člověk dozvěděl, tak by měl být snad zděšen a říct, že to je šokující a že se to musí vyšetřit a potrestat viníky. Ze strany Ashton a EU nic takového nepřišlo. Jako by takové metody byly normálka. Takže to asi pro tyto lidi nebylo překvapující a věděli o tom. Anebo o tom nevěděli, ale nevadí jim to, protože jim to nahrává do karet.

Neonacisté v ukrajinské vládě a „fašoun“ Alexandr Vondra

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil ukrajinskou vládní krajní pravici za něco podobného jako je ODS: „To snad není možné, že toto Schwarzenberg myslel vážně. Ty skupiny sahají až k paramilitárním jednotkám nacistickým a neofašistickým. Na Ukrajině byla instalována neonacistická vláda a jakákoli bagatelizace toho je trestuhodná. Když to srovnává Schwarzenberg s ODS, tak to znamená, že by jeho parťák Alexandr Vondra byl fašoun. To by nakonec nebylo tak divné, protože Vondra pracoval pro German Marshall Fund.

Děláme užitečné idioty USA a Rusové si to nenechají líbit

V ukrajinské vládě jsou nebezpeční lidé a ti navíc ovládají bezpečnostní složky státu. Ti lidé dodnes nosí nacistické symboly jako vlajky a insignie na svých oděvech. Nosí například nacistickou runu SS wolfsangel, tedy vlčí hák. To nosí ti lidé, které pan Schwarzenberg považuje za ukrajinskou ODS – to jsou normální náckové, kteří hajlují. Tito lidé hovoří o tom, že by to nechtěli dělat jako Hitler, ale skoro jako Hitler. Vůdce strany Svoboda Oleg Ťahnybok něco takového řekl. Andrej Parubij zakládal Sociálně-národní stranu Ukrajiny, která měla původně ve znaku ten nacistický vlčí hák. Ta se na popud Ťahnyboka přejmenovala na stranu Svoboda. To byl PR tah, aby tolik neprovokovali. A také jim to pomohlo, že ve volbách získali 38 z 450 křesel v ukrajinském parlamentu. Teď ovládají poslanců mnohem více a mají ministry, kteří kontrolují obranu a bezpečnost. To není pravice konzervativního charakteru. To jsou neonacisté.

Ťahnybok i Parubij jsou deklarovaní neonacisté a vzývají Stepana Banderu. Dmytro Jaroš, vůdce Pravého sektoru, se neskrývá tím, že je neonacista. Dle ukrajinského židovského výboru je strana Svoboda fašistická a její původní název se odkazoval k národně-socialistické NSDAP.

Vidíme snahu o obklíčení Ruska, ale to se tomu logicky brání

„Amerika hledala cestu, jak rostoucí vliv Ruska a jeho konsolidaci zarazit, takže ukrajinští neonacisté ji přišli vhod. To se Americe podařilo i v Pobaltí, které je také bohaté na fašistické elementy a vzpomínky na Waffen SS. USA se dlouhodobě pokouší o Bělorusko a na Ukrajině již v minulosti podněcovali Američané tu oranžovou revoluci. Dále tu je snaha začlenit do NATO Gruzii. Čili zde vidíme snahu o obklíčení Ruska, ale to se tomu logicky brání,“ podotkl Solis. Podle něho nebylo náhodou, že se nepokoje shodovaly s dobou olympijských her v Rusku.

Ukrajina je podle Solise zajímavá i z hospodářského hlediska. Je tam Donbas, pánev bohatá na suroviny, největší naleziště černého uhlí v Evropě. Jsou tam i hnědouhelné pánve. Uhlí je vysoce kvalitní. Mezi další nerostné suroviny Ukrajiny patří magnetické a uranové rudy, titan, chrom, nikl, bauxit, fosfáty, síra, rašelina, ropa, sůl, grafit a mangan. Probíhá průzkum těžby plynu. Břidlicový plyn zkoumá americká firma Chevron.
Ukrajince čeká svrab a neštovice a to by byl ještě ten lepší scénář

„Teď se organizuje jakýsi v uvozovkách Marshallův plán na pomoc Ukrajině, ale až jim Rusové začnou prodávat plyn za tržní cenu, jsem zvědav, co budou dělat. To podporují lidé typu Halíka a spol., kteří nemohou chybět u nějakého zahraničního fašistického intervencionismu. Až Mezinárodní měnový fond na základě půjček zavede úsporná opatření, tak si myslím, že Ukrajinci spláčí nad výdělkem. Místo světlých zítřků v lůně Evropské unie, Evropského sojuzu a bratrství se Spojenými státy na věčné časy Ukrajince čeká svrab a neštovice a to by byl ještě ten lepší scénář. Protože existuje možnost regionální války dle toho, jak se tam všichni tváří,“ varuje Ukrajince Solis.

Solis odmítá přirovnání ruské angažovanosti na Krymu s československým srpnem 1968. Čeští politici navíc podle něho svými výroky k Ukrajině a Rusku poškozují zahraničně-obchodní zájmy České republiky a poškozují životní úroveň českých občanů.

„Výroky českých politiků jsou zaujaté, emotivní, nešikovné, krátkozraké a hloupé. Buď je to důsledek naprosté neznalosti, nebo naprosté zaujatosti. Chybí jakékoli racionální uvažování. Máme tady exministra zahraničí Schwarzenberga, který byl jak v Topolánkově, tak i Nečasově kabinetu a ten je schopen plácat takové hlouposti, tak je vidět, že úroveň české diplomacie má úroveň mateřské školky,“ říká Solis.

Rusové byli ke své akci na Krymu vyprovokováni

Ten připomíná, že nelze ruské angažmá na Krymu srovnávat s okupací v roce 1968, protože v srpnu 1968 zde lidé nevolali po připojení k Rusku, zatímco populace Krymu je většinově ruská a ruskou přítomnost, respektive připojení k Rusku, si přeje.

„Ruská populace na Krymu se po právu cítí být ohrožena západoukrajinskými fašisty, kteří jsou známi svou nenávistí k Rusům a mají velmi dlouhé tradice boje proti Rusům. Nedivím se, že se obávají etnických čistek. Lidé, kteří jsou dnes u moci v Kyjevě a jsou stoupenci ideologie Stepana Bandery, tak je celým životem pohání zášť k Rusům. Navíc Rusové mají na Krymu svou vojenskou základnu, čili mají právo, aby se tam jejich vojska pohybovala. Mohou tam mít dle smluv až 25 tisíc vojáků. Rusko nabídlo všem obyvatelům Krymu, kteří mají pocit ohrožení, ruské pasy. To nabídlo i členům policejního Berkutu,“ říká Solis.

Podle Solise je logické, že se Rusové snaží zabezpečit Krym, kde mají svou menšinu, své občany i svou základnu pro černomořskou flotilu.

„Pokud Západ vyprovokoval tento vývoj, musel si být vědom odezvy z Ruské federace, která byla naprosto logická. Pokud neonacistická ukrajinská vláda může ohrozit Rusy žijící na Krymu i ruskou vojenskou základnu důležitou pro přístup Rusů k Černému moři, případně Středozemnímu moři, nelze se divit, že Rusové zasáhli. Celé to je obrovská provokace Západu proti Ruské federaci, a pokud se něco takového dělá na vojenské úrovni, tak jsme ve vojenském scénáři konfliktu a plánuje se reakce protivníka na několik šachových tahů dopředu. Že Rusové posílí svůj kontingent na Krymu, se dávno vědělo předem, a všichni hrají, že jsou překvapení. V šachách se vynucenému tahu říká zugzwang a Rusové tento krok prostě udělat museli, pokud by nebyli padlí na hlavu,“ říká Solis.

Děláme užitečné idioty a smetanu líže někdo jiný

Solis si myslí, že velkohubá prohlášení českých politiků jsou naprosto zbytečná, hloupá a škodlivá. Rusy či Číňany nijak nepoškodí, pouze poškodí nás: „Máme zde stále ty samé politiky a stále samé figury, které se vyjadřují a poškozují zájmy naší země. Pokud vidím Schwarzenberga a Kocába vedle neonacistů na Majdanu a jak vedle nich stojí válečný štváč McCain, který je vždy tam, kde se dělá revoluce a kde se zabíjí lidi a bombarduje, tak ať tito lidé nic nevypráví. Je to normální zpravodajská operace a oni jsou faktickými agenty cizích mocností a já se divím, že český národ toleruje, že zde sedí nějaký Schwarzenberg, který je členem Trilaterální komise a plní zadání Davida Rockefellera a amerických oligarchů.“

„Náš národ by si měl zamést před vlastním prahem a pak teprve kritizovat to, co dělá Rusko. Pokud se budeme k Rusku chovat špatně, tak se potom budeme divit, že nám zdraží plyn, že se nám pokazí zahraniční obchod. Už jsme si to takhle stihli pokazit u Číny a děláme jenom užitečné idioty těm, kteří z toho mají profit, například Němcům. Němci se chovají vůči Číně i Rusku velmi slušně a pak z toho mají dobrý obchod. Bursík nám tady při návštěvě Číňanů v Parlamentu vytahoval vlaječky Tibetu a Taiwanu. Ať se tady ale pak nediví, že se našim občanům daří špatně, protože tohle jsou jediné oblasti světa s ekonomickým růstem a my s nimi takto kazíme zahraniční obchod a Česká republika je na zahraničním obchodu závislá. Vzpomeňme si na to, co nám tu udělal náš milovaný prezident Havel. První co udělal, bylo, že zarazil zbrojní průmysl a Československo v té době mělo sedm procent světového trhu. Zde se to utlumilo, Slováky to naštvalo a stát se rozpadl a Američané dali za to Havlovi medaili, protože převzali naše zbrojní zakázky. Pod humanitární propagandou jsme jim dělali užitečné idioty a děláme jim je dodnes. Je naše, aby si to lidé uvědomili a aby přestali vzývat tyto falešné ikony,“ vyzval Solis.