Miloš Zeman, prezident České republiky při projevu k výročí vstupu do NATO

12.březen 2014 první zprávy
V projevu se vyjádřil i k situaci na Ukrajině, která podle něj nepochybně představuje další bezpečnostní hrozbu. V této souvislosti se znovu vrátil k úvaham o vybudování evropské armády.
Česká republika se stala členem NATO společně s Polskem a Maďarskem 12. března 1999. O 15 let později se k tomu konala konference, na které vystoupil i prezident ČR Miloš Zeman, který upozornil na nízké výdaje České republiky na armádu.
Jako příklad uvedl prezident více než 60 bitevníků L-159, které, jak řekl “nám hnijí v hangárech a nemáme pro ně použití”. Přidal i další příklad o neúspěšném repasování tanků T-72. Prezident to řekl mimo jiné při zahajovacím projevu mezinárodní konference k 15. výročí vstupu ČR do NATO.
Všechny členské země NATO by podle Zemana měly mít společný úkol
“Jednak přispívat finančními prostředky na společnou obranu, jednak se nebát tam, kde je to zapotřebí, nasadit i vojenskou sílu… Vzájemně garantovaná bezpečnost znamená, že pomyslný obranný deštník drží za jeho rukojeť všichni členové, a nikoliv pouze jeden nebo několik málo z nich,” měl jasno Miloš Zeman.
Až do roku 2003 podle Zemana Česko v zásadě plnilo dvouprocentní cíl vojenských výdajů, potom ale došlo k postupnému poklesu.
“Musím konstatovat, že se tyto výdaje bohužel pohybují těsně nad jedním procentem HDP… Často byly navíc vynakládány naprosto neefektivně.”
Zeman se zmínil i o situaci na Ukrajině, která podle něj nepochybně představuje další bezpečnostní hrozbu. “Vede to k úvahám o dobudování druhého pilíře NATO vedle pilíře severoamerického, a to v podobě evropské armády v souladu s pokračujícími tendencemi integrace v rámci EU,” řekl prezident.
Připomeňme si, že Zeman se o evropské armádě zmínil i před několika týdny ve Štrasburku. Nejoptimističtější odhady podle něj vidí její vybudování za 10 až 15 let.
“Právě situace na Ukrajině by měla vést k úvahám o urychlení tohoto procesu,” upozornil první muž ČR sídlící v Praze nad Vltavou na Hradě .
“Ohrožení bezpečnosti jakéhokoliv státu je ohrožením bezpečnosti nás všech. V globalizované společnosti se může konflikt vzniklý v jednom území velmi snadno přelít na území naše vlastní nebo bezprostředně sousedící. V lepším případě v podobě vlny uprchlíků, v horším i určitým ozbrojeným konfliktem,” varoval prezident Zeman.
“Pruský král sice akceptoval Pragmatickou sankci, ale to mu nebránilo, aby Marii Terezii sebral Slezsko,” upozornil prezident na příběh z historie.

Kritizoval i plánované stažení mezinárodních vojsk z Afghánistánu. Jde podle něj o oslabení úsilí boje proti terorismu, kterému se nesmí ustupovat. Projev pan prezident Zeman uzavřel projev citátem amerického prezidenta Theodora Roosevelta, který nevysvětlil, proč se mu líbí … “Mluv jemně a drž těžký klacek za zády.”
Připomeňme si, že Česká republika se stala členem NATO společně s Polskem a Maďarskem 12. března 1999.